MAN OptiView ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı

Dijital ayna ikame sistemi MAN OptiView, Yardımcı Sistemler kategorisinde ‘2022 European Transport Award for Sustainability – 2022 Sürdürülebilirlik için Avrupa Ulaştırma Ödülü’nü kazandı. MAN OptiView, dış aynaların ve geniş açılı dikiz aynalarının yanı sıra ön ve rampa aynalarının da yerini alıyor ve ayna yerine aracın yanlarına ve önüne konulan kameralarla çalışıyor. Yardımcı sistem, sürücülerin kör noktaları göstererek, daha rahat sürüş sağlıyor ve yolda, özellikle de dönüşlerde, şerit değiştirirken ya da manevra yaparken güvenliği artırıyor.

MAN OptiView, Ekim ayından bu yana dört MAN kamyon serisinin (TGL, TGM, TGS, TGX) tamamı, için sipariş verilebiliyor.

Alman ticaret gazetesi Transport’un düzenlediği European Transport Prize for Sustainability (ETPN) – Sürdürülebilirlik için Avrupa Ulaştırma Ödülü, altıncı kez sahiplerini buldu. Ödül, ticari araç sektörü firmalarını, ileriye dönük ürünler ve stratejiler benimseyerek bu alanda sürdürülebilir şekilde tutum almaya teşvik etmeyi amaçlıyor. 18 Kasım 2021 tarihinde açıklanan ETPN kazananları arasında MAN & Truck Bus, OptiView dijital ayna ikame sistemi ile Yardımcı Sistemler kategorisinde bu yılın çok arzulanan ödülünü kazandı.

MAN Truck & Bus Deutschland GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Huber, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu ödül, MAN OptiView ayna ikame sistemimiz ile ayna ikame sistemlerinde mutlak bir köşe taşı yarattığımızı ve yeni MAN Kamyon Neslindeki zaten mükemmel işyerimizi çok daha iyi hale getirdiğimizi göstermektedir” dedi.

Her sürüş durumunda en uygun görüş açısı

Yol sapakları ve şerit değişiklikleri, diğer yol kullanıcılarını özellikle de kör noktalarda görmek zorsa sürücülerin, iyi ayna teknolojilerine rağmen kendilerini potansiyel olarak kritik konumda bulabildikleri durumlar arasında yer alıyordu.

MAN’ın, bu kritik sorunun çözümü için geliştirdiği OptiView dijital ikame sistemi sürücülere, kör noktalar dahil daha geniş ve rahat bir görüş olanağı sunuyor. OptiView’de, kamyon etrafındaki trafik durumunu, A sütunları üzerindeki iki geniş ve yüksek çözünürlüklü ekrana ve aynı zamanda medya sistemi ekranına aktaran kameralar kullanılıyor. Sürücüler, standart görüşe ek olarak görüntüyü yakınlaştırabiliyor ve geniş açıda izleyebiliyor. Bu da, kendilerine etraftaki trafiği en uygun şekilde izleme olanağı sağlıyor. Böylece OptiView, diğer yol kullanıcılarının gözden kaçırılması riskini, önemli ölçüde azaltır. Sistemin görüş alanı, sürücü ve yolcu tarafındaki kör noktaların görünür hale gelmesini sağlayarak, özellikle şehirdeki yayaların ve bisikletlilerin de güvenliğine katkıda bulunuyor.

Çevre trafiği ile ilgili tüm önemli bilgiler bir arada ve sürücünün görüş alanı içinde

OptiView, çeşitli ekran görüntülerine ek olarak destekleyici başka fonksiyonlar da sunuyor. Örneğin, yardımcı genişlik ve uzunluk hatları, yan ekranlardaki görüntülerin üzerine bindirilebiliyor. Böylece bir aracı geçerken ya da manevra yaparken mesafeler ve boyutlar çok daha iyi tahmin edilebiliyor. Ayrıca MAN OptiView, ekranların iki yanındaki yol sapağı yardımı, şerit değiştirme yardımı ve şerit değiştirirken çarpışmadan kaçınma asistanı uyarı göstergeleriyle de entegre oluyor. Böylece çevredeki trafik durumuyla ilgili bütün önemli bilgiler, her zaman direkt olarak bir arada bulunuyor ve sürücünün görüş alanı içinde yer alıyor.

İzleme modu ile mola sırasında da yardımcı ve güvenlik artırıcı fonksiyona sahip

MAN OptiView, izleme modu ile mola sırasında da yardımcı ve güvenlik artırıcı fonksiyona sahip. İzleme modu sürücüye, özellikle gece perdeler kapalıyken park yerinde aracın çevresini medya sistemi göstergesinde geniş açıda izleme ve kamyon etrafındaki şüpheli hareketleri erkenden fark etme olanağı sağlıyor. İzleme modu, yatağın kontrol modülünden uyku/dinlenme pozisyonundayken de etkinleştirilebiliyor. Araca OptiView’a ek olarak bir de arka kamera da yerleştirilmişse, kameranın gördükleri medya sisteminde bölünmüş ekran görüntüsü olarak izlenebiliyor.

OptiView, MAN’ın tüm kamyon serileri için sipariş verilebiliyor

Kritik sürüş manevraları, sadece karayollarında uzun yol trafiğinde, otoyollarda şerit değiştirirken ya da bu yollara giriş çıkışlarla sınırlı kalmaz. Özellikle de inşaat ve dağıtım trafiğindeki tipik sık dönüşler ve manevralarda da, çevre koşullarını, trafik durumunu en uygun şekilde görebilmek büyük önem taşır. Bu nedenle MAN, Ekim 2021 itibari ile kamyon serisinin tamamı (TGL, TGM, TGS, TGX) için OptiView’u opsiyonel olarak sunuyor.