sahibinden.com ikinci el raporu

7 Aralık 2021

Kasım ayında yaşı büyük araçlara ilgi arttı

 

sahibinden.com verilerinden hazırlanan sahibindex Kasım Vasıta raporuna göre ayın en çok ilan verilen kategorisi Otomobil oldu.  Otomobili; Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Motosiklet ve Ticari Araçlar takip etti. Vasıta kategorisinin tamamı incelendiğinde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Karavan ilanları %79, ATV’ler %51, Motosiklet ilanları ise %24 arttı. Ayrıca, Kasım ayında yayından kaldırılan ilan sayısı Ekim ayına göre %12,6 arttı. Yine yayından kaldırılan ilanlarda, 0-3 ve 4-6 yaş gruplarının paylarında düşüş yaşanırken 7-9 ve 10-14 yaş aralığındaki araçlarda artış gözlemlendi.

Marka & Model sıralamasında ilk sırada yine Renault – Clio yer aldı. Sıralama, Volkswagen Passat, ve Opel Astra’nın yerini alan Renault – Megane ile devam etti. Ford – Focus ise marka-model sıralamasında 5. sırada yer aldı. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası değişmedi ve lider Nissan oldu; Nissan’ı Volkswagen ve Land Rover takip etti.

sahibindex Vasıta raporuna göre Kasım ayında en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan ve 2016 model yılı olan araçların ilanı yayınlandı.

Tüm ilanlar arasında araçların %31’i 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. İlanların %19,4’ü, 50.001 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

sahibinden.com’da Kasım ayında ilan bakanların en çok ilgisini çeken markalar son iki ayda da dağişmedi ve sıralama; Volkswagen, Renault, BMW, Opel ve Ford şeklinde gelişti.

Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelendi, ilanlara ortalama bakılma süresi ise 11 dakika 17 saniye.