Türkiye Belediyeler Birliiğinin Avrupa Hareketlilik Haftası 2021 Yılı Tanıtımı Yapıldı

Ulusal koordinasyon görevi 2018 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından yürütülen Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2021 yılı tanıtım toplantısı TBB hizmet binasında yapıldı. TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz’ün katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Avrupa Hareketlilik Haftası 2021 yılı temasının tanıtımı ve belediye faaliyetlerine ilişkin sunumlara yer verildi.

Şahin: “Hayırda, iyilikte ve güzellikte yarışmamız lazım”

Toplantın açılış konuşmasını yapan Başkan Şahin, “Elbette her toplantı önemlidir ancak bazı toplantılar vardır ki sonunda sağlık vardır, güven vardır, temiz enerji vardır, yeşil ekonomi vardır. İşte bunun için bu özel toplantıda bir aradayız.” dedi. Türkiye Belediyeler Birliğinin yeni dönemde ‘Yerelden evrensele, gelenekten geleceğe’ anlayışıyla çalıştığını işaret eden Şahin, “Artık başka bir şey söylememiz gerekiyor. En önemli nokta uygulama. Çalışma arkadaşlarımız, genel sekreterimiz, genel sekreter yardımcılarımız bu dönemde yeniden yapılandırıldı ve güçlendirildi.” dedi.

Sağlıklı bir yaşam için günde 10 bin adım atılması gerektiğini hatırlatan Şahin, “Pandemi döneminde masa başında oturarak herkes 3 kilo aldı. Obeziteyle mücadele çok önemli. Bu tek başına görüntü anlamına gelmiyor. Şeker yükseliyor, kolesterol yükseliyor, bütün yaşam şekliniz ve hayat kaliteniz bozuluyor. Pandemiyle birlikte insanlar toplu taşımadan uzaklaşıp kendi arabasıyla yola çıkmaya başladı. Bizim alternatifimiz nedir? Bisiklet. Bisikleti zihinlerde tabana yaymamız ve 80 milyonun gündemine almamız lazım.” dedi. Artık şehirlerin dirençli, güvenli ve sağlıklı olmak zorunda olduğunu kaydeden Şahin belediye başkanlarına; “Hayırda, iyilikte ve güzellikte yarışmamız lazım. Hayırda yarışın tam kategorisi de bu. İnsanımızı koruyor,  insanımız aklını bedenini, sağlığını koruyor, dünyayı koruyor ve dünyayı cennet yapma fırsatını bize veriyor. Bu işin kaybedeni yok.” diye seslendi.

Geçen yılki hafta etkinliklerinin toplumda çok önemli bir farkındalık yarattığına dikkati çeken Şahin, TBB’nin başlattığı bisikletli ulaşım yarışmasına değinerek kazanana değil katılan tüm belediyelere bisiklet hediye edileceğini açıkladı.

Landrut: “Küresel ısınmayı azaltmak istiyorsak ulaşımda sağlıklı ve yenilenebilir yöntemlere başvurmalıyız”

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve TBB’nin Avrupa Hareketlilik Haftası’na katkılarını çok önemli bulduğunu kaydeden (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuşmasında şu sözlere yer verdi:  “Bugün burada Avrupa Hareketlilik Haftasının açılışı için bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin çalışmaları ve TBB’nin katkıları burada çok önemli. Bu Hafta hareketlilik üzerine farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Tabi ki Avrupa’da belediyeler hareketlilik haftasında çok önemli rol oynuyor. Küresel ısınmayı azaltmak istiyorsak ulaşımda sağlıklı ve yenilenebilir yöntemlere başvurmalıyız. Geçen sene Covid-19’un gölgesinde de olsa Türkiye’de benim de ilk kez katıldığım Hareketlilik Haftası’nı kutladık. Oldukça etkileyiciydi. Türk hükümeti ve belediyeler arasında güzel bir iş birliği örneğiydi ve şimdi söylemde bulunmanın yanı sıra harekete geçme vakti.”

Ersöz: “Belediyelerimizin ‘biz de buradayız’ diyeceklerine inanıyorum”

 Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, belediyeleri temel paydaşlardan biri olarak gördüklerini ve gençlik hizmetlerini yerel yönetimlerle kol kola yürüttüklerini belirtti. Daha yaşanabilir bir dünya ve sağlıklı bir toplum oluşturma adına bu projenin çok önemli olduğunun altını çizen Ersöz, “Birlikte harekete geçmemiz için belediyelerimizin geçen seneki gibi toplumda yaygınlaşma anlamında güçlü bir ses vereceklerine ve  ‘biz de buradayız’ diyeceklerine inanıyorum. Türkiye’de belediyeler geçen yıl önemli bir performans ortaya koydular. Bu başarıda Birlik Başkanımızın ve Genel Sekreterimizin ve ekibinin de emekleri olduğu kanısındayım, kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Kalkınmanın çevreye ve doğaya maliyeti olduğunu ve pandemide bu maliyetin arttığını söyleyen Ersöz, “Müsilaj vesilesiyle iliklerimize kadar bunu hissetmiş olduk. Burada daha aktif bir inisiyaf almak gerektiğini de görmüş olduk.” dedi. Bakanlığın spor bilincini topluma yaymak için yaptığı çalışmaları anlatan Ersöz, “Bakanlık olarak bisiklet bağlamında, yürüyüşü yolları bağlamında, toplumun katılımını sağlama bağlamında değerlendirildiğinde projenin tam ortasındayız.” dedi.

Kaymakcı: “Artık bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu kabul etmemiz lazım”

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcıise şehirlerin birbirlerinden etkilendiğini belirterek Türkiye’deki yerel yönetimler ile Avrupalı yerel yönetimlerin birlikte çalışmasını önemli bulduğunu kaydetti.

Eylül ayında tüm yerel yönetimlerin anlamlı etkinlikler düzenlemesini ve bu bilinci yaymasını istediklerini ifade eden Kaymakcı, “Bundan önceki Avrupa Hareketlilik Haftası’nda ben 12 kilo daha fazla bir insandım. Daha az bisiklete binerdim. O tarihten sonra mümkün olduğunca işe bisikletle gitmeye başladım ve 12 kilo vermiş oldum. Artık daha sağlık olduğumu ve daha iyi uyuduğumu hissediyorum ve daha yeşil bir Ankara görüyorum.” dedi. Bisiklet algısının çocuklara verilen bir oyuncak algısından çıkması gerektiğini söyleyen Kaymakcı, “Artık bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu kabul etmemiz lazım. Bisikletlerin ve sürücülerinin de trafikte olduğunu kabul etmemiz lazım. Yerel yönetimlerin altyapı konusunda desteklenmesi ve bisiklet yollarımızın güçlü olması lazım.” ifadelerini kullandı.

Bu yılın teması; “Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik”

Her yıl bir tema ekseninde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2021 yılı teması “Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” olarak belirlendi. Avrupa Hareketlilik Haftası, 16-22 Eylül tarihleri arasında başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.