Volvo Trucks, elektrikli kamyonlarına akustik ilaveler geliştirdi

Güvenliği artırmak için Volvo Trucks, elektrikli kamyon modelleri için benzersiz sesler içeren bir akustik uyarı sistemi geliştirdi. Volvo tarafından tasarlanan uyarı, yayaları, bisikletlileri ve diğer yol kullanıcılarını yaklaşan kamyonlardan haberdar ederek güvenliği artıracak,  neredeyse sessiz olan kamyonlarını güvenli yapmak için geliştirilen bu özellikler avrupa daki diğer üreticiler tarafından da geliştiriliyor. Aynı zamanda, sesler hem sürücü hem de yakındaki diğerleri için hoş ve fazla rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış.

1 Temmuz 2021’den itibaren, AB’deki tüm yeni elektrikli araçların 20 kph’nin altındaki hızlarda seyahat ederken belirli bir ses seviyesi yayması gerekecek. Gereken ses seviyesi hıza bağlı ve arttıkça yükseliyor. Maksimum 20 kph hızında, en az 56 desibel olmak zorunda kanunen. ABD, 30 km / s veya daha yavaş seyreden araçlar için benzer yasalara sahip. Araç çok sessizse, harici bir akustik araç uyarı sistemi (AVAS) eklenmek zorunda.

Yeni gereksinimleri karşılamak ve aynı zamanda elektrikli araçlarla gelen daha düşük gürültü seviyelerinin faydalarını sürdürmek, için Volvo, elektrikli kamyon modelleri için benzersiz bir premium ses seti geliştirdi.

“Bu yeni mevzuatı gerçekten memnuniyetle karşılıyoruz. Çocukluğumuzdan beri, sadece gördüklerimize değil, aynı zamanda trafikte duyduklarımıza da güvenmeyi öğrendik – bazen o kadar ki, karşıdan karşıya geçmeden önce bakmayız bile! Yeni uyarı sistemimizle,Volvo Trucks Trafik ve Ürün Güvenliği Direktörü Anna Wrige Berling, yayaların ve bisikletlilerin elektrikli kamyonlarımıza yakın olduklarında bunu fark etmelerini sağlamaya yardımcı olmak için ”diye açıklıyor.

Akustik uzmanları tarafından geliştirilmiştir Ses
yelpazesi, Volvo Group’un kendi akustik uzmanları tarafından yapılan kapsamlı araştırma ve testlerin sonucudur.

Anna Wrige Berling, “Kamyona yakın insanları uyaracak kadar dikkat çekici, ancak yine de sürücü ve diğer yol kullanıcıları için hoş olan yüksek kaliteli, birinci sınıf sesler geliştirmekten özellikle gurur duyuyoruz,” diyor.

Kamyonların hala geleneksel kamyonlardan çok daha sessiz olacağını unutmamak önemlidir.

Sesler duvarlardan geçmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Anna Wrige Berling, elektrikli kamyonlarımız yine de sessiz gece teslimatlarına izin verecek ve sürücüler için daha iyi çalışma koşullarına ve daha sessiz, daha temiz bir çevreye katkıda bulunacak “diyor.

Dört farklı ses

Volvo’nun elektrikli araçlar için geliştirdiği akustik uyarı sistemi aslında sadece bir değil, dört farklı sestir ve yakındaki insanları kamyonun ne yaptığı hakkında bilgilendirir: ileri hareket, rölanti, geri gitme, vb. Sesler kamyon hızına bağlı olarak yoğunlukta değişiklik gösterecektir. hızlanma ve yavaşlama sırasında frekansta kayacaktır.

Elektrikli taşımaların hızlanması

Yakın zamanda duyurulan üç yeni ağır hizmet tipi elektrikli kamyon modelinin (Volvo FH, FM ve FMX) satışlarının başlamasıyla, Volvo Trucks şimdi altı orta ve ağır hizmet tipi elektrikli kamyondan oluşan etkileyici bir ürün yelpazesine sahip. Sektördeki en eksiksiz ticari elektrikli kamyon serisini bu model gamı oluşturuyor.

Anna Wrige Berling, “Elektrikli kamyonlar trafikte giderek daha yaygın hale gelecek ve elektrikli araçlarımıza akustik uyarı ses sistemini ekleyerek, sıfır emisyona yönelik heyecan verici yolculuğumuzu uzun süredir devam eden sıfır kaza hırsımızla birleştirmekten gurur duyuyoruz,” diyor Anna Wrige Berling .