ZES şarj istasyonları

Aracımı nasıl şarj edebilirim?

Aracınızı ZES AC şarj istayonlarında kendi şarj kablonuzu kullanarak, DC şarj istasyonlarında ise cihazın üzerindeki şarj kablolarını kullanarak şarj edebilirsiniz. ZES şarj istasyonlarında aracınızı şarj edebilmek için; ZES mobil uygulamasını indirmeniz ya da ZES kartınızın olması gerekmektedir.

Şarj işlemini nasıl başlatabilir/bitirebilirim?

Şarj işlemini başlatmak için kablonun, aracınıza ve istasyona bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra cihaz üzerindeki alana ZES kartınızı okutarak ya da cihaz üzerinde bulunan QR kodunu ZES mobil uygulaması ile okutarak şarj işlemini başlatabilirsiniz. Şarj işlemini bitirmek için yine aynı şekilde isterseniz ZES kartınızı okutarak isterseniz de mobil uygulama ile Harita sayfası üzerinden ‘Şarjı Durdur’ butonunu tıklayarak bitirebilirsiniz.

Aracımı ne kadar sürede şarj edebilirim?

Elektrikli araçların şarj süresi; araç batarya kapasitesi, mevcut şarj doluluk seviyesi, aracın şarjlanma kapasitesi gibi çok sayıda değişkene bağlıdır. ZES DC şarj istasyonlarında uyumlu araçlarınızı 30 dakikada %80’e kadar şarj edebilirsiniz.

Aracımı nerelerde şarj edebilirim?

Aracınızı mobil uygulamada Harita menüsünde yer alan halka açık şarj istasyonlarından şarj edebilirsiniz. Web sitemizde de ‘Şarj Noktaları’ menüsünden istasyon listemizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca evinize ya da iş yerinize özel kullanım için şarj ünitesi kurulumu yaptırmak istiyorsanız, mobil uygulamadaki Bize Ulaşın formunu ya da web sitemizdeki hizmetler sayfasında yer alan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Şarj istasyonlarının uygunluk durumunu nereden kontrol edebilirim?

ZES mobil uygulaması üzerinden bütün şarj istasyonlarının ve hatta soketlerin uygunluk durumunu kontrol edebilirsiniz.

Hangi araçlar istasyonlarınızdan yararlanabilir?

ZES şarj istasyonlarından tüm tam elektrikli araçlar ve plug-in hibrit araçlar yararlanabilir

Şarj işlemi esnasında şarj kablosu çıkarsa ne yapmalıyım?

Şarj işlemi sağlıklı bir şekilde başladığında şarj kablosu kendini, istasyon ve araca ayrı ayrı kilitleyerek dış müdahalelere kapalı hale getirmektedir. Teknik bir problemle karşılaşıp şarj kablosunun çıktığını fark ederseniz, çağrı merkezi yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.