ZF 2021 yılının ilk yarısı başarılı geçti

Teknoloji şirketi zor ortama rağmen satış ve gelir hedeflerini tutturdu. WABCO’nun entegrasyon süreci. Ticari araç biriminde pazar ortalamasından daha güçlü büyüme. Yeşil tahviller ve CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik önlemler, sürdürülebilirlik stratejisini destekledi.

ZF, 2021’in ilk yarısını pozitif satış ve kazanç rakamlarıyla tamamladı. Covid -19 salgınının önemli ölçüde etkilediği 2020’nin ilk yarısının aksine, şirket yılın ilk altı ayında 19,3 milyar € tutarında satış yaptı (2020: 13,5 milyar €). Bu da geçen yıla oranla yüzde 43 ‘lük satış artışı anlamına geliyor. Faiz ve Vergiler Öncesi Düzeltilmiş Kazanç (FAVÖK/EBIT) 1,0 milyar € oldu (2020: eksi 177 milyon €). Bu olumlu gelişim, uluslararası pazarın genel olarak zor ve değişken olmasına rağmen elde edilmiştir.

ZF CEO Wolf-Henning Scheider, Perşembe günü altı aylık rakamları açıklarken, “2020’nin ikinci yarısında yakaladığımız ivmeyi devam ettirdik ve otomotiv endüstrisinin ekonomik toparlanmasından yararlandık” dedi. “Aynı zamanda, organizasyon yapımızı esnek iş birliği açısından sürekli geliştirdik ve emisyonları azaltan ve araç güvenliğini artıran yenilikçi teknolojilerimizle çok sayıda yeni sipariş aldık.”

Pandemi koşullarında çalışmanın yanı sıra, yılın ilk yarısında, yarı iletken sıkıntısı ve tedarik zincirlerindeki kesintiler gibi doğrudan etkileyici faktörler ve hammadde ve lojistik hizmetlerinde fiyat artışları yaşandı. Bu nedenle ZF, tedarik zincirlerini kısmen yeniden düzenleyerek, yerel tedarikçilere giderek daha fazla ağırlık verdi. Scheider, “Buna ek olarak, Avrupa’da son derece iddialı yeni CO2 emisyon limitleri ile kendini belli eden uzun vadeli eğilimler hız kazanıyor” dedi. “Bu, tamamen elektrikli olan disklere olan talebi artırsa da iklimin korunması, istihdam ve insanların hareketlilik ihtiyaçları arasında bir denge kurmak çok zor olacak. Elektrik üretiminden ve elektrik şebekelerinden şarj altyapısına kadar altyapının geliştirilmesi için net bir plan, geleceğe giden yolun belirlenmesi için çok önemlidir.”

Önemli rakamlarda iyileşme sağlandı; finansman stratejisi uyarlandı

ZF, yılın ilk yarısında otomotiv endüstrisindeki genel ekonomik iyileşmeden de yararlandı. Ocak ayından Haziran ayına kadar, şirket 19,3 milyar € tutarında satış gerçekleştirdi (2020: € 13.5 milyar). Bu, yıllık bazda yüzde 43’lük bir artış anlamına geliyor. Para birimi ve birleşme ve satın almaların etkileri göz önüne alındığında, bu, satışlarda yüzde 38 (2020: yüzde eksi 27) oranında yapısal bir satış artışı anlamına geliyor. Şirket, Faiz ve Vergiler Öncesi Düzeltilmiş Kazancı 1,0 milyar € olarak beyan etti. Bu da FAVÖK/EBIT artışının yüzde 5,2 (2020: yüzde eksi 1,3) olduğu anlamına geliyor.

CFO Dr. Konstantin Sauer, “2021’in ilk yarısında hem hedeflerimize ulaştık hem de sonuçların kalitesini iyileştirdik” dedi. “Bu olumlu gelişmeyi sürdürmek için, maliyet kontrolü bizim için hayati öneme sahip bir konu olmaya devam ediyor.”

Mevcut tedarik zinciri durumundan kaynaklanan belirsizliklere bağlı son gelişmeler ve önümüzdeki birkaç aya ilişkin beklentiler göz önüne alındığında, ZF yıl geneli tahminlerini gerçekleştirmeyi hedefliyor. ZF, bu yıl 37 milyar € ile 39 milyar € arasında satış elde etmeyi bekliyor. Bugün baktığımızda, satışların aralığının bu tahminin üst sınırında olması bekleniyor. Şirket, FAVÖK artışının yüzde 4,5 ila 5,5 aralığında ve düzeltilmiş serbest nakit akışının 0,8 milyar € ile 1,2 milyar € arasında olmasını bekliyor. ZF, yılın ikinci yarısında, hammadde ve lojistik hizmetlerindeki yüksek maliyetler nedeniyle kalıcı bir mali yük olacağını bekliyor. Yarı iletken tedarikinin gelecekte de sınırlı olması ve Covid-19 pandemisindeki gelişmeler yeni riskler anlamına gelebilir.

ZF, yatırımlar ve kurumsal yükümlülüklerin azaltılması arasında istenen dengeyi sağlamak için finansman stratejisini uygulamaya koydu. Bu stratejinin bir unsuru, geçen yıl başlatılan yeni EMTN (Euro Orta Vadeli Senet) programıdır. Sauer, “EMTN programı, sermaye piyasasında daha hızlı ve daha esnek hareket etmemizi sağlıyor” dedi. “Ayrıca yükümlülüklerimizin vade profilini de aktif olarak yönettik.” ZF, diğer faktörlerin yanı sıra, pandemi sırasında alınan 1,35 milyar Euro’luk kredinin yanı sıra, vadesi gelecek yıl olan Wabco şirketinin satın alımını finanse etmek için kullanılan 1,0 milyar Euro’luk tahvil kredisini şimdiden tamamen geri ödedi.

Temiz enerji ve sürdürülebilir aktarma organları teknolojisi için yeşil tahviller

ZF’nin sürdürülebilirlik stratejisi finans sektörüne de yansıyor. Şirket ilk kez Nisan ayında yeşil tahvil ihraç etti. Buradan elde edilen 500 milyon Euro tutarındaki gelir, rüzgâr enerjisi ve elektrikli mobilite faaliyetlerinin gelecekteki girişimlerini destekleyecek. Kurumsal yatırımcılara yönelik yüzde 2.0 getirisi olan altı yıllık tahvil büyük ilgi gördü ve altı kat fazla taahhüt edildi.

Hindistan antitröst yasasının hükümlerine uymak için ZF, Haziran ayında Wabco’nun satın alınması sırasında, Brakes India ortak girişimindeki yüzde 49’luk hissesini sattı. Zorunlu bir devralma teklifinin bir parçası olarak, 2020’de Wabco India iştirakindeki hissedarlık oranının yüzde 75’ten yüzde 93’e yükseltilmesinden sonra, bu oran 2021’in ilk yarısında yüzde 77’ye düşürüldü (ikinci yarıda yüzde iki daha satılarak yüzde 75’lik hisse kotası tekrar tesis edilecek). ZF, Haziran ayında Airbus Helicopters ile Almanya’nın Kassel-Calden kentinde bulunan ZF Luftfahrttechnik GmbH’nin Airbus Helicopters tarafından satın alınmasına ilişkin bir anlaşma da imzaladı. Bu başarılı havacılık teknolojisi faaliyetinin amaçlanan satışı, sektörün gelecekteki gelişimi için iyi fırsatlar sunuyor.

Ticari Araç Çözümleri İş Birimi

ZF’nin halen iki farklı iş birimi olarak faaliyet gösteren ticari araç bölümü, gözünü 1 Ocak 2022’ye dikti. Bu iki birim, gelecek yıldan itibaren, birleşik “Ticari Araç Çözümleri Birimi” adı altında ve tek bir güç olarak hareket edecek. Gelecek yıllarda ticari ve stratejik planlamayı ortaklaşa destekleyecek bu yeni birim, 2021 yılında önemli bir satış artışı beklenen pazarda günümüzde de başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyor. Scheider, “Wabco’nun satın alınmasından kısa bir süre sonra müşteriler, ürün yelpazesi kendilerine kapsamlı çözümler ve avantajlar sunan ticari araç teknolojisinde bizi, sistem tedarikçisi olarak kabul etti.” dedi. “Sistemlerde birleştirilen teknolojilerle, geleceğe uzanan ve hem otonom sürüşü hem de filo yönetimini ve e-mobiliteyi kapsayan önemli bir sipariş hacmi elde etmeyi başardık.”

Yılın ikinci yarısındaki beklentiler: IAA Mobilitesi ve yeni teknolojilerin piyasaya sürülmesi

ZF, Münih’teki IAA Mobility 2021 fuarında geleceğin mobilitesine yönelik çözümlerini ve fikirlerini “Yeni Nesil Mobilite. Şimdi!” sloganı ile sergileyecek. Şirket, 7-12 Eylül tarihleri arasında, Bavyera başkentinin ticaret fuarı salonlarında (stant A1.B80) olacak. Yeni konsept, bireysel ve toplu mobilitenin tüm segmentlerini kapsayarak, otomobilin çok ötesine geçiyor ve bu sayede ZF’nin geniş teknoloji portföyünü sergilemek için mükemmel bir platform sunuyor. Sunumun merkezinde, Formula E yarış serilerinde kullanılan araçlara benzer uzun menzilli elektrikli araçlar için “yazılım tanımlı araba” ve sistem teknolojileri yer alıyor. Fuarda sergilenen bileşenler ve sistemler slogan ile uygun olarak, günümüzde de sipariş edilebilen ve piyasaya sürülmek üzere olan teknolojiler.