ZF yeni kaza riskini azaltma sistemi

Speziell für den Stadtbus entwickelt: Das neue Notbremsassistenzsystem von ZF. // ZF’s pioneering Collision Mitigation System specifically engineered for city bus applications offers active braking to help avoid frontal collisions while simultaneously helping to safeguard bus passengers from the adverse impact of emergency braking.

Şehir Güvenliğini Geliştirmek: ZF Şehir Otobüsü Uygulamaları için Yeni Çarpışma Azaltma Sistemini Sunuyor. Sistem ve bileşen uzmanlığını bir sonraki seviyeye taşıyan ZF, şehir içi otobüsler için özel olarak tasarlanmış ilk Çarpışma Azaltma Sistemini geliştirdi.
Önden çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için aktif frenleme sunan sistem, aynı anda otobüs yolcularını ani frenlemenin olumsuz etkilerinden korumak için tasarlanmış.
Yeni CMS, ZF’nin sistem geliştirme yeteneklerinin yanı sıra kapsamlı yazılım ve donanım uzmanlığını temel alarak yeteneklerinin altını çiziyor.


ZF’s pioneering Collision Mitigation System specifically engineered for city bus applications offers active braking to help avoid frontal collisions while simultaneously helping to safeguard bus passengers from the adverse impact of emergency braking.

Friedrichshafen, Almanya ZF bugün, şehir içi otobüsler için öncü bir Çarpışma Azaltma Sistemini (CMS) piyasaya sürmeye hazır olduğunu duyurdu. Araçlar, bisikletler ve yayalar dahil olmak üzere diğer yol kullanıcıları ile önden çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için aktif frenleme sunan sistem, aynı zamanda frenleme momentumunun yolcular üzerindeki olumsuz etkilerine karşı da yardımcı oluyor.

Otobüsün içinde ve dışında kaza ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olan çözüm, şehir içi otobüs uygulamaları için özel olarak tasarlanmış endüstrinin ilk Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) bağımsız CMS’sidir. Sistem hem elektrikli hem de içten yanmalı motorlarla uyumludur. Halihazırda önde gelen otobüs OEM’lerinden ticari kazançlar elde etmiş olan ZF, ilk olarak Şehir Otobüsü CMS’sini Avrupa’da piyasaya sürecek ve nihayetinde sistemi dünya çapında kullanıma sunmayı planlıyor.

Araç Dinamiği Başkanı Philipp Helmich, “ZF’nin radar ve kamerayı merkezi bir işlem birimi ve fren sistemi ile birleştiren öncü bir çözüm geliştirmek için geniş kapsamlı yetkinliklerinden yararlanan City Bus CMS, Grubun Yeni Nesil Mobilite stratejisinin açık bir kanıtını temsil ediyor” dedi. ZF’nin Ticari Araç Çözümleri bölümü ile Ürün Grupları. “Sistem, şehir trafiğinde her zamankinden daha yüksek güvenlik seviyeleri için üreticilerin ve müşterilerinin açık ve acil talebini karşılıyor.”

“Hem elektrikli hem de geleneksel yakıtlı otobüslerin sürücü ve yolcularının yanı sıra karayolu kullanıcıları için gelişmiş, entegre güvenlik sağlamanın yanı sıra, ZF’nin kamyon ve otobüslerdeki Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri liderliğini önemli şehir içi otobüs pazarı segmentine genişletiyoruz. Fren sistemi teknolojisi, ilginç ve değerli bir kullanım örneği sağlayan karmaşık şehir içi otobüs uygulamaları ile güvenlik ve otonom sürüş için temel olarak önemlidir.” diye ekledi Helmich.

OEM’ler ve filo müşterileri için önemli bir değer sunan ZF’nin şehir içi otobüs CMS’si, hem yolcular hem de yol kullanıcıları için otobüs güvenliğini artırmada önemli bir adımı temsil ediyor. Bir kentsel ortamın karmaşıklığında tehlikeli trafik durumlarının hafifletilmesine yardımcı olmak, gelişmiş nesne algılama ve sınıflandırma dahil olmak üzere karmaşık durum analizi gerektirir.

ZF’nin kapsamlı güvenlik sistemleri uzmanlığı üzerine inşa edilen ZF’nin City Bus CMS’si, şehir içi otobüs uygulamalarına uyarlanmış belirli özellikler ve işlevlerle, ağır kamyonlar için en son OnGuardMAX teknolojisinden yararlanır. Son teknoloji kamera ve radardan gelen verileri birleştirmek, trafik durumunun sürekli analizini sağlar. Yaklaşmakta olan bir çarpışma algılanırsa, sistem bir Ön Çarpışma Uyarısı (FCW) yayınlayabilir ve bir kazayı hafifletmek veya önlemek için otomatik olarak fren uygular.

ZF’nin aracın hızına ve ağırlığına göre hassas bir şekilde kalibre edilen gelişmiş frenleme yetenekleriyle birleştiğinde, ani frenlemenin yolcular üzerindeki olumsuz etkileri de en aza indirilebilir. ZF’nin ADAS’ı ve fren sistemi arasındaki kesintisiz etkileşim sayesinde, fren basıncı, fren kademesi boyunca dikkatli bir şekilde uygulanır ve yolcuların sarsılma ve dengesini kaybetme olasılığını azaltır.

1 Ocak 2022’de lansmanı yapılan ZF’nin Ticari Araç Çözümleri (CVS) bölümü, ticari araç endüstrisinde tercih edilen küresel teknoloji ortağı olarak ticari ulaşım sistemlerinin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olma misyonuna sahiptir.

28 ülkede yaklaşık 25.000 kişiyi istihdam eden bölüm, giderek daha otonom, bağlantılı ve elektrikli (ACE) araçlar için bileşenler ve gelişmiş kontrol sistemleri geliştirmek ve tedarik etmek için ZF’nin ticari araç sistemleri uzmanlığını, kapsamlı teknoloji portföyünü ve küresel operasyonlarını güçlü bir şekilde bir araya getiriyor. ZF CVS bölümü, ZF’nin eski Ticari Araç Teknolojisi ve Ticari Araç Kontrol Sistemleri bölümlerini birleştiriyor ve bu bölümler ZF’nin 2020 Baharında WABCO’yu satın almasının ardından oluşuyor.