2022 yılının sürdürülebilir dağıtım kamyonu elektrikli Scania oldu

2022 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu yarışmasında ödüllerin sahipleri açıklandı. MAN, Scania ve Fiat Professional, 2022 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu’nun kazananları oldu. Üç ödül, 27 Ekim’de Rimini’deki (İtalya) Ecomondo fuarında özel bir etkinlik sırasında belirlendi. Üç ödülden ikisinin tam elektrikli araçlara verilmesi oldukça ilginç karşılandı.
27 Ekim 2021

2022 yılının Sürdürülebilir Kamyonu kazananları: MAN TGX 18.510 ama elektrikli değil
Yukarıda belirtildiği gibi, Traktör kategorisindeki ödül (44 tona kadar olan araçlar) MAN TGX 18.510’a verildi. Jüri şu açıklamayı yaptı: «En yeni nesil MAN TGX kamyonları kalite ve verimlilik açısından çıtayı yükseltti. Daha fazla rafine aerodinamik, daha düşük sürtünme avantajı için hava akışlarını iyileştiren model oldu, bunun da yakıt tasarrufu ve daha düşük emisyon sağladığı görüldü. Güç aktarma organlarırır verimliliği, Tipmatic şanzımanla birlikte, kendini kanıtlamış 12,4 litrelik 510 hp motorla öne çıktı. Konforlu kabin, hem sürüş sırasında hem de molalarda araç içinde rahatça mole verilebilmesini sağlıyor.

Scania 25 P BEV, tek tamamen elektrikli kamyon olarak öne çıktı

Dağıtım kategorisi, 2 veya 3 dingilli 26 tona kadar olan araçları içeriyor. Scania 25 P BEV finalistler arasında öne çıktı. Hali hazırda piyasada bulunan Scania 25 P BEV «performans ve verimlilik açısından hiçbir şeyden vazgeçmeyen tam elektrikli bir araçtır. Bu kamyon, karbonsuz kentsel ve bölgesel dağıtımın, yeni nesil sürücüler için bir beklentiden daha fazlası olduğunu kanıtlıyor. Scania 25 P BEV’nin kalbi, güç elektroniği, 310 hp elektrik motoru ve iki hızlı şanzımanı entegre eden bir e-Çekici. Menzili değişken ve jüriye göre 9 lityum iyon pil modülüne dayalı en yüksek kapasiteli sistemle 250 km’ye ulaşıyor.

En sürdürülebilir van Fiat Professional E-Ducato’dur-elektrikli van birincisi

Son olarak, Fiat Professional, sürdürülebilirlik ve alternatif çekiş adına oldukça önemli bir dönüm noktası olan tam elektrikli E-Ducato ile Van ödülünü (7 tona kadar olan araçlar) kazandı. Minibüs «son kilometre teslimatları için sıfır emisyonlu araçlar söz konusu olduğunda gerçek bir referans noktası olarak öne çıkıyor. Bunu, DNA’sını inkar etmeden, sağlam kimlik bilgilerini devreye sokarak yapar: Mükemmel bir şekilde kentsel kullanıma yönelik 122 hp’lik bir motor. Bataryalara bağlı olarak araç menzili 370 km’ye kadar çıkabiliyor. Buna ek olarak, minibüs 17 metreküp hacmi ve 1.910 kilo yük kapasitesini artırıyor. Bağlantı ve güvenlik özellikleri de takdir edilmektedir».