9 Mayıs Avrupa’da barış ve birlik günü olarak kutlanıyor

Avrupa Günü tarihi “Schuman Deklarasyonu”nu kutluyor

9 Mayıs’ta Avrupa Birliği yetmiş yılı aşkın “Avrupa’da barış ve birlik” günü olarak kutlanıyor. 1950’de Paris’te yaptığı bir konuşmada, Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa devletlerinin uluslararası çatışmalara son vermek için nasıl birlikte çalışabilecekleri konusundaki vizyonunu özetledi. Bu konuşmasında, Fransız ve Batı Alman kömür ve çelik endüstrileri arasında işbirliği önerdi. Sonuç, 18 Nisan 1951’de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun kurulması oldu ve daha sonra Avrupa Topluluğu’nun öncüsü olarak hizmet etti. Avrupa kömür ve çelik topluluğu Avrupa Topluluğunun başı olarak kabul ediliyor yani Avrupa Birliğinin temeli olarak kabul ediliyor.

Avrupa Birliği’nin temeli iki ilkeye dayanmaktadır: barış ve dayanışma . 29 Haziran 1985’te Milano’da, Avrupa Konseyi “Avrupa Günü” nün yanı sıra Avrupa bayrağını ve kıta kimliğinin diğer sembollerini kabul etti.

“Avrupa’da barış ve birliği” kutlamak için

Her yıl Mayıs ayının başında Brüksel ve Strazburg’daki Avrupa kurumları kapılarını açar ve bir dizi program ve toplantı düzenler. Günü anmak ve ortak bir Avrupa ruhunu teşvik etmek için binlerce katılımcı ziyaretler, tartışmalar, festivaller ve diğer etkinlikler gibi etkinliklere davet edilir.

2019 yılında 9 Mayıs Lüksemburg’da resmi tatil ilan edildi. Hırvatistan ve Litvanya’da ulusal bir tatil olmasa da yasal olarak tanınan bir gündür. Ayrıca Almanya’da resmi binaların önüne bayrakların çekildiği  “bayrak günlerinden birisidir.