Cannes Film Festivali | Kırmızı halıda erkek şiddeti protestosu

İran’da 16 kadını öldüren bir erkeğin hikayesini konu alan “Kutsal Örümcek” filminin Cannes Film Festivali’ndeki prömiyeri öncesinde 12 kadın, son festivalden bu yana Fransa’da öldürülen 129 kadının adının olduğu bir pankartla protesto gösterisi düzenledi.

* Fotoğraflar: The Guardian / Video ekran alıntısı

 

Fransa’nın Les Colleuses feminist grubunun 12 üyesi dün (22 Mayıs) Fransa’daki erkek şiddetini 75. Cannes Film Festivali’nde protesto etti.

İran’da en az 16 kadını öldüren bir erkeğin hikayesini konu alan “Holy Spider” (Kutsal Örümcek) filminin prömiyeri öncesinde kırmızı halıya gelen 12 kadın, Cannes’ın en son gerçekleştirildiği Temmuz 2021’de bu yana Fransa’da öldürülen 129 kadının adlarının olduğu bir pankart taşıdı.

Siyahlar içindeki feminist kadınlar, pankartın yanı sıra ellerinde siyah duman yayan sis bombaları da taşıyordu.

The Guardian’ın AFP’den aktardığına göre, protesto gösterisini düzenleyen kadınlar, “Les Colleuses” feminist grubunun üyeleriydi.

Protestocular fotoğraf ve videolar için poz verirken güvenlik görevlileri protestoya herhangi bir müdahalede bulunmadı. Festivalin resmi Twitter hesabı da sonrasında protestodan bir görüntü paylaştı:

Kadınların erkek şiddeti protestosu, İran doğumlu yönetmen Ali Abbasi’nin İran’ın Meşhed şehrinde seks işçisi kadınlara yönelik seri cinayetleri takip eden araştırmacı bir gazetecinin hikayesini konu alıyor. Film, en az 16 kadını öldüren Saeed Hanaei’nin gerçek hayat hikayesine dayanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş yaklaşık 3 aydır devam ederken Ukrayna’da Rusya askerlerinin gerçekleştirdiği ifade edilen cinsel saldırılar da 75. Cannes Film Festivali’nde cuma günü (20 Mayıs) protesto edilmişti. Çıplak bir kadın, vücuduna çizdiği Ukrayna bayrağı ve sürdüğü kırmızı boya ile Ukrayna’daki cinsel saldırıları protesto etmişti. Kadının vücudunda İngilizce “Bize tecavüz etmeyi bırakın” yazıyordu. (SD)