Daimler Truck’ın hidrojen bazlı yakıt hücreli kamyonu yol kullanımı için lisans aldı

25 Ekim 2021-Stuttgart
Stuttgart – Daimler Truck, araçlarının elektrifikasyonu için teknoloji stratejisini sürekli olarak takip ediyor ve şimdi bir sonraki dönüm noktasına ulaştı: Ekim ayında, hidrojen bazlı yakıt hücreli kamyon Mercedes-Benz GenH2 Truck’ın daha da geliştirilmiş prototipi Alman makamlarından onay aldı ve araç halka açık yollarda kullanılmaya başlandı. Nisan ayında kamyon üreticisi Daimler, 2020 yılında görücüye çıkardığı Mercedes-Benz GenH2 Truck’ın test parkurlarında testlerini yapmaya başladı. Seri versiyonunda yakıt ikmali için hiç durmadan 1.000 kilometreye ve daha fazla menzile ulaşmayı hedefleyen kamyon, şimdiye kadar birkaç bin kilometreyi başarıyla katetmiş bulunuyor.

Şimdi, testler halka açık yollara, yani Rastatt yakınlarındaki B462 yolunda genişletildi. Orada, eWayBW projesinin bir parçası olarak, kamyonlar test edilecek Proje ayrıca tamamen akülü Mercedes-Benz eActros’un diğer üreticilerin katener kamyonları ve yakıt hücreli kamyonlarıyla karşılaştırmalı testlerini de içerecek.

Temmuz 2019’dan bu yana, tamamen akülü Mercedes-Benz eActros, Logistik Schmitt şirketinde Rastatt civarındaki kapsamlı saha testlerinde değerini kanıtlamış bulunuyor. Mercedes-Benz GenH2 Truck’ın yol kullanımı onayı ile Daimler Truck, seri üretim yolunda önemli bir kilometre taşına ulaştı.

Seri olarak üretilen ilk GenH2 Kamyonun 2027’den itibaren müşterilere teslim edilmesi bekleniyor ve buna ek olarak, Avrupa, Japonya’da sadece sürüş operasyonunda (“tank-tekerleğe”) karbon nötr olan yeni araçlar sunmayı hedefliyor. ve 2039’a kadar Kuzey Amerikada da bunu gerçekleştirecek. Bu hedefe ulaşmak için Daimler Trucks & Buses, araçlarını elektriklendiriyor ve pille çalışan veya hidrojene dayalı tahrik sistemleri kullanan çift yollu bir strateji izliyor.

Bu teknoloji kombinasyonu, Daimler Truck’ın müşterilere özel kullanım durumları için en iyi araç seçeneklerini sunmasını sağlıyorr: yük ne kadar hafifse ve mesafe ne kadar kısaysa, akülerin kullanılma olasılığı o kadar yüksek oluyor. Yük ne kadar ağırsa ve mesafe ne kadar uzunsa, yakıt hücrelerinin tercih edilen sistem olma olasılığı o kadar yüksek.