Değişim için bir ucundan tut: Sivil Düşün destekleriyle hakları yaşat!

#BirUcundanTut

Zor bir yaz geçirdik. Yangın ve sel felaketleri dolayısıyla yaşadığımız kayıpların acısını hala kalbimizde hissediyoruz. Öte yandan, hakları yaşatmaya devam etmenin yeni ve etkili yollarını bulup hayata geçirmek konusunda ısrarlı olmakla sorumluyuz. Sivil Düşün olarak, Temmuz sonunda başlayan ve hem Türkiye’nin hem de dünyanın farklı bölgelerinde aralıklarla etkili olmaya devam eden doğal afetleri kaygıyla izlemeye devam ediyoruz. Peki izleyici olmanın ötesine nasıl geçebiliriz? Bu soruyu hep birlikte yeniden sormak için; yitirişin karşısına çabayı, kaybın karşına var oluşu koymak için tüm sivil toplumu düşünmeye ve üretmeye çağırdık.

Bugün şehrinizde yangın, sel, deprem ya da başka bir felaketle yüz yüze olmayabilirsiniz. Öte yandan, bütün şehirler bizim değil mi? Yalnız kendi sokağımızı değil, dünyanın tamamını evimiz olarak görmedikçe, iklim krizinin ve insanın yanlış müdahalelerinin sonuçlarıyla mücadelenin mümkün olmadığını yeterince deneyimlemedik mi?

Çağrımızı yineliyoruz: Sivil Düşün, insan haklarının yanı sıra çevre ve insan haklarını koruyup yaşatan, iklim krizi kaynaklı ortaya çıkan kayıpları yerine koymak ve ayakta kalacak sistemler oluşturmak isteyenlerin çalışmalarını desteklemeye devam ediyor. Siz de tüm canlıların hakları için bir ucundan tutabilirsiniz. Hemen şimdi, fikrinizi hayata geçirecek Sivil Düşün desteğine başvurun. Başvurunuzu kendi başınıza, ekibinizle ya da parçası olduğunuz sivil toplum örgütü adına iletebilirsiniz.

Sivil Düşün desteklerinin katkısıyla neler yapabilirsiniz?
  • Tahribata uğrayan alanlarda doğal yaşamın yeniden canlandırılması için gönüllüleri bir araya getirebilirsiniz!

  • Doğru yöntemlerle doğru işlemlerin yapılması için uzmanlarla ilgililer arasında köprü olabilir, eğitimler organize edebilirsiniz!

  • Özellikle kriz zamanlarında hepimizin doğru ve güvenilir bilgiye ulaşabilmesini sağlayacak sistemler kurabilir, bu bilginin kendisini üretip yaygınlaştırabilirsiniz!

  • Yangın ve sellerde hak kayıpları yaşayanlar için psikolojik ve hukuki desteği organize edebilirsiniz! Haklarına dair doğru bilgi alarak talepkar olmaları için aracı olabilirsiniz!

  • Hayvanların felaketler sonrası rehabilitasyon ve tedavi süreçleri için çalışabilirsiniz!

  • Tahrip olan alanların imara açılma durumunu izlemeye alabilirsiniz!

  • Söz ve yetki sahipleriyle etkili koordinasyon için yöntemler önerebilirsiniz!

  • Çevre ve hayvan hakları alanında çalışan ağlar ile platformların işbirliğini güçlendirmek için çözüm üretebilirsiniz!

İşte, çevre ve hayvan hakları alanlarında Sivil Düşün desteği alarak hayata geçirilmiş birkaç ilham dolu çalışma:

Kuzey Ormanları; Avrupa’dan Trakya’ya, Anadolu’dan Asya’ya uzanan kıtalararası bir orman kuşağının köprüsü. İklim krizi çağında, canlı yaşamının devam edebilmesi için korunması gerekli en önemli ve en büyük tabiat alanlarından biri.

Kuzey Ormanları SavunmasıKuzey Ormanları için ses çıkaran ve eyleme geçenler için bilgi ve donanım sağlıyor. Sivil Düşün desteğiyle hayata geçen eğitimler sayesinde, Kuzey Ormanlarıyla ilgilenen, bilgi edinmek ya da savunuculuk yapmak isteyen çok daha fazla kişiye daha kısa sürede ulaşılmış oluyor.

Kazdağlarında hem çalışmalarından kaynaklı (maden, jeotermal, termik santral vs.) bir doğa tahribatı var hem de iklim krizi etkilerini artırıyor. Tüm bunlar, su kıtlığına ve mevcut su kaynaklarının adaletsiz bölüşümüne zemin hazırlıyor.

Aktivist Özge Doruk, Sivil Düşün desteğiyle, Kazdağlarının güneyinde yer alan Ayvacık ve Küçükkuyu köylerinin yaşamakta olduğu su kıtlığına yönelik bir belgesel üzerinde çalışıyor. Belgesele, yakına bu sayfalardan ulaşabilirsiniz.

Alanyalı Muhittin Alp, Alacami Köyü Dim Çayı Milli Parkındaki Dim Deresine yapılmak istenen hidroelektrik santralinin, hem doğaya hem de bölge insanının yaşamına tahribat vereceğini söylüyor.

Muhittin, köylülerle birlikte herkesi bu konudan haberdar etmek için Sivil Düşün desteklerine başvurdu. Hazırladıkları videoları izlemek için tıklayın.