E-Actros dünya lansmanı

Mercedes-Benz Trucks läutet neue Ära ein: Weltpremiere des eActros am 30. Juni
Mercedes-Benz Trucks to usher in a new era: World premiere of the eActros on June 30

Ağır vasıtalar ile dağıtım taşımasında full batarya elektrikli eActros kamyonların üretimi, Wörth fabrikasında yılın ikinci yarısında başlıyor. Mercedes şimdiye kadar müşterilerinin filolarında yaptığı eActros günlük kullanımın sonucunda 500 bin kilometreyi geçti. Ayrıca yoğun olarak iki yılı aşkın bir süredir Mercedes intern eActros testlerine de devam ediyor. 30 Haziranda yapılan dünya tanıtımına; Daimler Trucks AG yönetim kurulu üyesi Karin Radström ve Mercedes Benz Kamyon grubundan dağıtım ve pazarlama yöneticisi Andreas von Walllfed de katıldı. Lansman ile eActros elektrikli kamyonun fabrikada seri üretime başlaması dünyaya açıklandı. eActros 2018 yılından beri müşteri filolarında dizel kamyonlar gibi kullanılıyor. 2016 yılında elektrikli kamyon zaten konsept olarak tanıtılmıştı.

 

eActros üç yıldır müşterilerin filolarında; süpermarketlerin tedarik hizmetlerinde, atık kamyonu olarak ve ayrıca beton mikseri olarak da kullanılıyor. eActros Almanya dışında ise İsviçre, Hollanda ve Belçikada da filolarda tam bir hizmet kullanımı yapmış bulunuyor. Şu ana kadar eActros elektrikli kamyon 20 müşteride üç yıldır Avrupa da test ediliyor. eActros kullanan sürücüler ise bu üç yıl boyunca memnuniyetlerini dile getirmiş bulunuyorlar.

 

Tüm kullanımlardan sonra eActros batarya elektrikli kamyonun dizel emsallerine göre tork ve hız açısından aynı olduğu ortaya konmuş bulunuyor. Ayrıca elektrikli eActros kamyonun sessiz kullanımı ve rahat bir sürüş imkanı sağlaması da önce çıkan özelliklerinden oldu. eActros kamyonun reküperasyon özelliği ise ne kadar verimli çalıştığının bir diğer önemli göstergesi oluyor. Seri üretim eActros ise şimdiye kadar filolarda kullanılan versiyonuna göre güvenlik sistemleri açısından çok daha iyi bir durumda olacak.

Elektrifikasyon batarya ve yakıt hücreleriyle sağlanacak

Daimler Truck AG sürdürülebilirlik stratejisindeki hedefi olarak; Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika da 2039 yılına kadar üretiminde karbondioksit nötr olacağını zaten açıklamış bulunuyor. 2022 yılına kadar araç ürün gamı; Avrupa, ABD ve Japonya da batarya elektrikli araçlarını da kapsayacak.

Mercedes Benz 2027 yılından itibaren kamyon ve çekicilerinde yakıt hücreli araçlarını ürün gamı içerisinde bulunduracak. Son hedef ise 2050 yılına kadar yollarda karbon nötr araçların kullanılması oluyor. Kamyonun menzili konfigürasyona göre 420 kilometreye kadar bir kullanım imkanı sunuyor.

full elektrikli E-Econic modeli de bu yılın ikinci yarısında tanıtılacak.