Elektrifikasyonun geleceği

Önümüzdeki on yılda küresel kamyon pazarında alternatif yakıtlı (LNG ve Bio-Gazlı) ve hibrid ile elektrikli araçlar artacak. 2030 yılına kadar şehir içi dağıtım ve hizmet kamyonlarında elektrifikasyonun %30 olacağı hesaplanıyor.  Sıfır emisyonlu araç (ZEV) sürücülerinin ve belediyelerin talepleri doğrultusunda, çeşitli model seçenekleri sunan OEM’ler, destekleyici politikalar uygulayan hükümetler ve şimdi altyapı yatırımlarının hız kazanmaya başlamasıyla, ağır hizmet kamyon segmentlerinde bile elektrifikasyon başlamış durumda. Yapılan çalışmalar sonucu, 2030 yılına kadar kentsel orta hizmet kamyonlarının yaklaşık %30’unun akülü elektrikli olacağı tahmin ediliyor.

16 Temmuz 2021

Pandemiden sonra küresel kamyon pazarı
Küresel kamyon pazarı, geçen yıl pandemi tüm bölgeleri sert bir şekilde vurduğundan, rekor kamyon hacimleri üreten Çin’de ciddi şekilde bozuldu. Genellikle Çin, küresel kamyon hacminin ortalama olarak %40’ını üretiyor, ancak teşvik ve hurdaların pazarda satılan 1,5 milyon ağır hizmet kamyonunun üzerinde görülmesi nedeniyle 2020’de %60’ın biraz altındaydı.

İstatistikler OEM, yakıt, emisyon uyumluluğu ve elektrifikasyon tipine göre 6T üzerindeki Kamyon ve Otobüs üretimini değerlendiren LMC Automotive ile ortaklaşa üç ayda bir yayınlanan KGP’nin Küresel Ticari Araç Güç Aktarma Sistemi Tahmininden (GCVPTF) alınmıştır.

Küresel kamyon pazarı
2025 yılına kadar küresel kamyon üretiminin %80’inden fazlası en az Euro VI olacak
Bununla birlikte, elektrifikasyon ve alternatif yakıtların payı 2030’a doğru hızlanırken, gelişmiş pazarlardaki son zararlı emisyon mevzuatı da dahil olmak üzere emisyonların daha da zorlayıcı olması devam edecek. Bu, 2027’de ABD’de ülke çapında yayılmadan önce, 2024’te Kaliforniya’da başlayacak.

Avrupa muhtemelen bu zamanlamayı Euro VII ile yakından takip edecek ve Çin çok geride değil. 2025 yılına kadar küresel kamyon üretiminin %80’inden fazlası Euro VI eşdeğeri ve üzerinde olacak. Sıfır emisyonlu araç (ZEV) sürücüleri, çeşitli model seçenekleri sunan OEM’ler, destekleyici politikalar uygulayan hükümetler ve şimdi altyapı yatırımlarının artış kazanmaya başlamasıyla, ağır hizmet kamyon segmentlerinde bile elektrifikasyon başlamış durumda.


Araçların Elektrifikasyona neredeyse sıfırdan başlanıyor 
Küresel ZEV kamyon pazarı, otobüs pazarına kıyasla emekleme döneminde. 2020’de satışların %1’inden daha azı ya elektrikli akü ya da yakıt hücreli güç aktarma organları ile donatıldı.

Hem Ar-Ge hem de araç fiyatları için maliyet tasarrufu sağlamak için elektrikli modlar için modülerlik artacak olsa da, bölge ve hatta bölgeler için seçilen güç aktarma organları kısa ve orta vadede çeşitlilik göstermeye devam edecek.

Orta hizmet tipi kamyonun (6-15 ton), özellikle kentsel uygulamalarda, akülü güç aktarma organlarının güçlü bir şekilde benimsenmesini sağlaması bekleniyor. Daimler’in ZEV’e odaklanmak için orta sınıf motor pazarından çıktığını duyurduğunu daha önce görmüştük. Avrupa birliğinde, 2030 yılına kadar kentsel orta hizmet kamyonlarının yaklaşık %30’unun akülü elektrikli olacağı tahmin ediliyor.

Uzun mesafeli uygulamalar: alternatif yakıtlar için bir fırsat
Uzun mesafeli uygulamalar için, hem pilli elektrik hem de hidrojen yakıt hücrelerinin menzil, maliyet ve güvenilirlik konusunda endişeleri vardır ve herhangi bir hidrojen İYM büyümesi hala belirsizdir. Alternatif yakıtlar için bir fırsat var,  2030 yılına kadar küresel CV pazarının %12’sinde yenilenebilir doğal gaz  kullanan ticari araçların olacağı tahmin ediliyor ve HVO dahil diğerlerinin artması ise bekleniyor. Bununla birlikte, tüm senaryolarda ülke, bölge ve kurumsal düzeydeki son politika değişiklikleri, COVID öncesi 2019’da beklenenden daha hızlı bir şekilde bu gelişmelerin benimsenmesini sağlamış durumda.                                                                                                                       Can Alptekin