Hyundai Xcient Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyonlar 1 Milyon kilometreyi geçti

Hyundai Xcient hidrojen yakıt hücreli kamyon filosu l milyon km’yi aşıyor.Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., yaklaşık bir yıl önce İsviçre’de yollara çıktıklarından bu yana Xcient yakıt hücreli kamyon filolarının 1 milyon kilometreyi aştığını söyledi. Hyundai Motor, Temmuz 2020’den bu yana Avrupa ülkesine toplam 46 adet Xcient ağır hizmet kamyonu sevk etti ve lojistik, dağıtım ve süpermarket ikmalinde 25 İsviçreli şirket için hizmete girdi.

Hyundai, bu mesafe boyunca, yalnızca su yayan hidrojenle çalışan kamyonların, dizel motorlu araçlara kıyasla karbon emisyonlarını tahmini 630 ton azalttığını söyledi.

Hyundai Xcient Hidrojen Yakıt Hücreli Kamyon Filoları 1 Milyon Km Sürüşü Aştı

Hyundai, 2025 yılına kadar Avrupa’da 1.600 yakıt hücreli kamyonu piyasaya sürme planının bir parçası olarak bu yılın sonuna kadar İsviçre’ye 140 adet daha göndereceğini söyledi .

Otomobil üreticisi ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli yerel yönetimler ve lojistik işletmeleri ile çeşitli amaçlar için ortak operasyonlar kurmak için görüşmelerin sürdüğünü söyleyerek, bu yıl Kuzey Amerika pazarına Xcient kamyonlarını tanıtmayı planlıyor.

Hyundai Motor, 2025 yılına kadar dünya çapında yıllık 110.000 yakıt hücreli elektrikli araç satış hedefi belirlediğinden, dizel kamyonlara temiz bir alternatif olarak hidrojenle çalışan kamyonlarının pazarlamasını hızlandırdı.

Hyundai Xcient yakıt hücreli kamyon filoları 1 milyon km’yi aşıyor