İBB’DEN ÇAĞRI: YAYA DURAĞI İÇİN SÖZ ŞİMDİ İSTANBULLARDA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile birlikte Şişli’de hayata geçirmeye hazırlandığı şehrin ilk yaya durağı projesine İstanbulluları da dahil ediyor.

Mart 04, 2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile birlikte Şişli’de hayata geçirmeye hazırlandığı şehrin ilk yaya durağı projesine İstanbulluları da dahil ediyor. Yaya durağı, yaşlılardan engellilere, çocuklu ailelerden bisikletlilere kadar farklı kesimlerin ihtiyaçlarının tespit edildiği odak grup görüşmeleri doğrultusunda tasarlanacak. Ayrıca isteyenler İBB’ye bu konudaki fikir ve taleplerini iletebilecek.    

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), WRI Türkiye ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı iş birliğiyle gerçekleştireceği yaya durağı (parklet) projesinde ikinci aşamaya geçildi. Teknik analiz çalışmalarının sonucunda, İstanbul’un ilk yaya durağının Şişli’de yapılmasına karar verildi. Yol üstü araç park şeridinden bir veya iki araçlık alanın yayalara ayrılması ile oluşturulan yaya durağı, bisikletliler ve yayalar için mola verebilecekleri bir alan. Şişli’deki yaya durağının nasıl tasarlanacağını ise İstanbullular belirleyecek.

Kent içi ulaşımda yol güvenliğini artıran, bisiklet ve yürüme gibi alternatif yöntemlere yönlendiren yaya duraklarının yayalar için kamusal alanlar olduğunu vurgulayan İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan İstanbul’un ilk yaya durağının tasarım sürecini anlattı:

“2020 yılının Aralık ayında İBB’nin konuyla ilgili departmanları ve ilgili ilçe belediye temsilcilerinin katılımıyla çevrim içi bir atölye düzenleyerek yaya durağının proje sürecini başlattık. Sonrasında tüm İstanbul’daki yaya trafiği ve yayaların uğradığı kaza verileri incelenerek yaya durağına ihtiyaç duyulan konumlar belirlendi. Sonrasında kriterleri değerlendirerek ilk uygulamanın Şişli ilçemizde yapılmasına karar verdik. Yaya durakları bulundukları bölgenin ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde tasarlanabiliyor. Banklar, masalar eklenebilir, yeşil alanlar yaratılabilir, çocuklar için oyun parkları oluşturulabilir. Şişli’deki yaya durağının tasarımına da kent sakinleri, STK’lar ve yerel yönetimlerle birlikte karar vereceğiz, detayları İstanbulluların ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz.”

Projeye teknik destek veren WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız ise “Kentsel tasarıma halkın katılımını sağlamak son derece önemli. Daha yaşanabilir kentler oluşturmak için çalışan bir kurum olan WRI Türkiye olarak her faaliyetimizde katılımcılığı gözetiyoruz. Yaya durağının da bölge halkının ihtiyaç ve taleplerine yanıt vermesini istiyoruz. Bu nedenle Mart 2021’de engellileri, yaşlıları, çocuklu aileleri ve bisikletlileri kapsayan odak gruplar oluşturarak, yaklaşık 60 kişiyle görüşmeler yapacağız” diye konuştu.

ŞİŞLİ’DEN TÜM İSTANBUL’A YAYILACAK

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan sözlerine şunları ekledi: “Şişli’deki yaya durağı, ilerleyen zamanlarda tüm İstanbul’a yayılmasını istediğimiz projenin ilk ayağı. Bu proje ile birlikte aynı zamanda yaya durakları tasarlamak ve hayata geçirmek için gerekli tüm bilgilerin yer aldığı bir mikro web sitesi faaliyete geçecek. Şişli’deki yaya durağının tasarımıyla ilgili sürece başta bölge sakinleri olmak üzere tüm İstanbulluların katkı vermesini bekliyoruz. Bu konuda istek ve görüşlerinizi İBB Yaya Şefliği’ne iletilmek üzere, 15.04.2021 tarihine kadar ALO 153 Beyaz Masa üzerinden ulaştırabilirsiniz.”