İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile WRI sürdürülebilir şehirlerden Bisiklet yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile İstanbul-Kartal’da yeni bir bisiklet yolu projesini hayata geçiriyor. Kartal bölgesinde bisikleti ulaşım amaçlı kullanan hemşehrilerimizin diğer ulaşım türlerine erişimi amacıyla bu güzergahın tüm etapları tamamlandığında, Kartal sahilinden D-100 Karayolu’ndaki metro istasyonuna artık bisikletle gidilebilecek.  
Bisikleti kent içi ulaşım araçlarından birisi haline getirmeyi amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), WRI Türkiye ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı (The Partnership for Healthy Cities) iş birliğiyle İstanbul Anadolu yakasında yeni bir bisiklet yolu yapıyor. Kartal’da yapılması planlanan 1 kilometrelik bisiklet yolu, Sahil Yolu ile Anadolu Adliyesi arasındaki bisiklet yolunun ilk etabı olarak hayata geçirilecek. “COVID-19 Salgınında Bisikletle Daha Sağlıklı İstanbul” projesi tamamlandığında, Turgut Özal Bulvarı ile D-100 Karayolu arasında 3,3 kilometrelik kesintisiz bir hat ortaya çıkmış olacak. Böylece bu bisiklet yolu Kartal Sahili’nden başlayarak önce Marmaray sonrasında ise Metro hattına bağlanacak.  Rota seçiminde güzergâh yakınında birçok okulun bulunması, bu nedenle de okula bisiklet ile gitmeyi desteklemek için güvenli bir hat oluşturma amacı da önemli bir rol oynadı.
Özellikle COVID-19 döneminde bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak öne çıktığını vurgulayan İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, bununla birlikte COVID-19 sonrası normalleşme sürecinde de İstanbulluların bireysel motorlu araçların yerine bisiklet ve yürüme gibi aktif ulaşım türlerine yönlendirilmesini amaçladıklarının altını çizdi. Cihan, “Temel stratejimiz, şehir genelinde güvenli ve toplu ulaşım sistemleri ile bütünleşmiş bisiklet yol ağı oluşturmak ve İstanbul Bisiklet Ana Planı’nı hızlı bir şekilde hayata geçirmek. Bu doğrultuda bisikletli ulaşımın desteklenmesi için gerekli ek donatıların kente kazandırılması için de çalışmalarımız hızla sürüyor. Bu proje, Anadolu yakasında sahil bandındaki bisiklet yolumuzun bütüncül ve toplu ulaşım ile entegre bir ağ haline getirilmesi adına önemli bir adım. Projenin uygulanması sürecinde bisikletli ulaşıma yönelik farkındalık kampanyası da düzenleyeceğiz.” diye konuştu.
KATILIMCI SÜREÇ ÖNEMLİ
Projenin teknik danışmanlığını yürüten WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız ise “Bir bisiklet güzergahı oluştururken en önemli unsurlardan biri de halkın katılımı. Nitekim bu yolu da çevre sakinleri ve bisikletli gruplarla yapacağımız görüşmeler doğrultusunda, onların talep ve ihtiyaçlarını dikkate alarak tasarlayacağız. Bisiklet yolu uygulaması ve kampanyanın, bir ulaşım aracı olarak bisikletin yaygınlaştırılmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
Aralık 2020’de başlayan projenin 2021’in bahar aylarında tamamlanması öngörülüyor.

COVID-19 Salgınında Bisikletle Daha Sağlıklı İstanbul

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte “COVID-19 Salgınında Bisikletle Daha Sağlıklı İstanbul” projesini gerçekleştirmektedir. Sağlıklı Şehirler Ortaklığı’nın (The Partnership for Healthy Cities) destek verdiği proje ile İstanbul’da özellikle de COVID-19 döneminde bireysel ve sağlıklı bir ulaşım yöntemi olarak bisikletin ulaşım amaçlı kullanımını arttırılması amaçlanmaktadır. Bu proje kapsamında yürütülecek odak grup çalışması ile katılımcılığın; iletişim kampanyası ile ise bisikletli ulaşıma yönelik farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir.

Proje ile Kartal İlçesi’nde Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan mevcut bisiklet yolu devam ettirilerek; Kamp Yolu Caddesi-Şht. Astsubay Serkan Aktepe Caddesi üzerinden Marmaray’a bisiklet bağlantısı kurulacaktır. Böylece, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı “İstanbul Bisiklet Ana Planı” ve temel stratejilerinden birisi olan İstanbul geneli bisiklet yol ağının oluşturulması ve toplu taşıma sistemleri entegrasyonuna  katkı sağlanacaktır.

Proje kapsamında, gerçekleştirilecek odak grup görüşmeleri, saha ziyaretleri, yol güvenliği ve erişilebilirlik raporlarının ardından ve bu çalışmalardan edinilecek çıkarımlarla bir bisiklet yolu tasarım çalışması gerçekleştirilecektir.

2021 bahar sonu uygulanması hedeflenen bisiklet yolunun yerel farkındalık kampanyası ile de tanıtımı yapılacaktır.