İstanbul’da ekonomik kriz ve hayat pahalılığına karşı ortak kampanya

HDP, EMEP, TİP, EHP, HALKEVLERİ, SMF VE TÖP. İstanbul’da ekonomik kriz ve hayat pahalılığına karşı ortak kampanya. Ekonomik krize ve derinleşen yoksulluğa karşı bir araya gelen yedi siyasi parti, ‘Hakkımız olanı alacağız’ sloganıyla kampanya başlattı. BİANET.ORG

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı bir araya geldi, İstanbul’un 39 ilçesine yayılacak bir kampanya başlattı. “Hakkımız olanı alacağız” sloganıyla iki haftalık sürecek kampanya için bir araya gelen kurum ve siyasi partiler İstanbul Şişli’deki TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamanın yapıldığı salona “Hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler arttırılsın” pankartı asılırken kampanyanın yerele yayılması için sendika ve siyasi partilere de katılım çağrısı yapıldı.

“Mücadeleyi bırakmayacağız”

TÖP’ün Parti Meclisi üyesi Nilay Kuş kurum ve partiler adına yaptığı açıklamada ekonomik krizin iktidarın ve sermayenin kendi çıkarları ve politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Kuş, her geçen gün yükselen enflasyon grafiği karşısında eriyen ücretlerin alım gücünün düştüğünü ifade etti.

“Kirasını, faturasını ödeyemeyen, beslenme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan milyonlarca insan var” dedi.

Halkın karşı karşıya kaldığı ekonomik yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir yaşamı kurmak için kampanya başlattıklarını dile getiren Kuş, kampanyayı şu sözlerle tanıttı:

“Biz 7 kurum olarak halkın karşı karşıya kaldığı yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir yaşamı kurmak ve hakkımız olanı almak için  bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanya kapsamında günden güne eriyen asgari ücretin arttırılması için bir dizi eylem ve etkinliği önümüze koyuyoruz.

“Hakkımız Olanı Alacağız’ şiarıyla çıktığımız bu yolda bildiri dağıtımları ve imza kampanyası ile eylem ve etkinliklerimizin sokak ayağını örerken sosyal medya çalışmaları ile mücadelemizi yaymayı ve İlçelerde, mahallelerde bir araya gelmeyi ve kampanyamızın yerel ayaklarını kurarak genişletmeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin, tüm ücretlerin artırılması ve hakkımız olanı almak için mücadeleyi bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

“Tüm kamuoyunu, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halktan yana halk için mücadele eden, etmek isteyen tüm milletvekillerini bizimle birlikte sesini yükseltmeye, mücadeleyi dayanışma ile büyütmeye ve kazanmaya davet ediyoruz.”

İlk eylem Kadıköy’de

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol burada yaptığı konuşmada talepleri en geniş kesimlerle buluşturacak bir hatta yürümek için adım atacaklarını söyledi.

Birol “Bildiri dağıtımlarımız, pankart asmalar, imza kampanyaları gibi eylemli bir hattını kurmaya çalışacağız. Çarşamba günü Kadıköy’de, Perşembe günü Şişli Cevahir önünde, Cuma günü de Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bütün kurumlarımızla birlikte stantlarımızı açacağız. 39 ilçede de çalışmanın benzer biçimde devamlılığının örgütlendiği bir sürece gidiyoruz” dedi.

EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros ise, “Mümkün olduğu kadar yerellerde genişletmeye özen gösteriyoruz. Yerellerde de diğer demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, yerellerde kim varsa mücadeleyi birlikte örmek için bir çağrıdır aynı zamanda” ifadelerini kullandı.