MAN elektrikli şehir otobüsleri

Cesur kararlar, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler, uyarlanabilir yapılar ve güçlü bir ekip: NewMAN stratejisiyle MAN Truck & Bus, yarının mobilitesini şekillendirmede belirleyici bir rol oynama hedefiyle geleceğin rotasını belirledi. Odak noktası, müşteriler için “Müşteri İşini Basitleştirmek!” sloganına uygun bütünsel çözümlerdir. İki otobüs markası MAN ve NEOPLAN, son teknoloji şehir içi otobüsler, şehirlerarası otobüsler, otobüsler ve minibüsler portföyü sunar ve her uygulama için özel çözümlerle müşterilerin beğenisini kazanır. Otobüs işinde Covid-19 krizine rağmen pazar payındaki büyüme, araçların ne kadar iyi karşılandığının göstergesi. Yarının zorluklarını karşılamak için mükemmel bir temel.

MAN’da gelecekte odak noktası, e-mobilite, otonom araçlar ve dijital çözümlere ağırlık vererek sıfır emisyonlu teknolojiler olacak.

Her amaca yönelik geniş şehir içi otobüs, şehirlerarası otobüs, otobüs ve minibüs portföyü şimdiden etkileyici. Tamamen elektrikli MAN Lion’s City E, Avrupa çapında operasyonel bir başarı. Dünyada bir ilk: Yeni MAN Lion’s Intercity LE, Düşük Giriş sınıfında standartları belirliyor. Deneyim üzerine inşa: NEOPLAN Cityliner, 50 yıldır işletme sahiplerini, sürücüleri ve yolcuları büyülemiştir.

Son aylarda insanları ve piyasaları Covid-19 kadar etkileyen ve sarsan bir şey olmadı. Pandemi, özellikle otobüs sektörü için son derece zorlayıcı oldu. MAN Truck & Bus CEO’su Andreas Tostmann, “Bu zorlu koşullara rağmen, otobüslerimiz piyasada mükemmel bir performans sergiledi” diyor ve yıllık 9,5 milyar Euro’yu aşan geliri ile Avrupa’nın önde gelen ticari araç üreticilerinden ve ulaşım çözümleri sağlayıcılarından biri. (2020). Şirketin ürün portföyü, yolcu ve kargo taşımacılığı ile ilgili hizmetlerin yanı sıra kamyonet, kamyon, otobüs/otobüs ve dizel ve gaz motorlarını içermektedir. MAN Truck & Bus, bir TRATON SE şirketidir ve dünya çapında 37.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

MAN ve NEOPLAN markalarının pazar payları son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyümüştür. “Bu aynı zamanda sunabileceğimiz geniş ve geleceğe yönelik şehir içi otobüsler, şehirlerarası otobüsler, tur otobüsleri ve minibüs portföyüne de bağlı. Bu araçlara olan talep sürekli artmaktadır. Bununla gurur duyuyoruz,” diyor Tostmann, eklemeden önce: “Ancak, güncel kalabilmek için her zaman yaptığımız işte geleceği ön plana koymamız gerektiğinin tamamen farkındayız. Sonuçta sıfır emisyonlu mobilite, dijitalleşme ve otomasyon gibi mega trendler, bildiğimiz dünyanın çehresini hızla değiştiriyor. NewMAN stratejimiz, MAN markasının kapsamlı bir şekilde yeniden yönlendirilmesi için temel sağlar. Sahip olduğumuz güçlü ekiple, MAN’da bu değişim dönemini benimsemeye tamamen kararlıyız ve birlikte şirketi başarılı bir geleceğe taşıyacağız!”

Strateji, MAN Truck & Bus’ı mümkün olduğunca dayanıklı kılmak için rekabetçi ve uyarlanabilir yapılar oluşturmaya odaklanıyor. Yeniden yapılandırma sürecinin bir diğer amacı, gelecekte gerekli olabilecek sermaye harcamaları için kendi kaynaklarımızı kullanmamızı sağlayacak operasyonel sonuçlarda önemli bir iyileşme sağlamaktır. Üretim ve geliştirme ağının yeniden düzenlenmesi, maliyet verimliliğine önemli bir katkı sağlıyor. Teknoloji açısından MAN, “akıllı yenilikçi” rolünde sıfır emisyonlu teknolojilere odaklanıyor ve alternatif olarak e-mobilite ve hidrojene özel bir odaklanıyor. Otonom araçlar ve yeni iş modellerini kolaylaştıracak ve müşteri deneyimini iyileştirmede belirleyici bir rol oynayacak dijital ürün portföyü de kilit odak alanları olacak. Ancak tüm bunlar ancak ortak değerlere ve ilkelere bağlı olan güçlü bir ekiple mümkün – NewMAN stratejisinin bir diğer önemli ayağı olan ve “öncü sürdürülebilir çözümlerle müşteri işini basitleştirmeyi” amaçlayan.

MAN Lion’s City E: Tamamen elektrikli şehir içi otobüs

MAN Group’un yenilikçi otobüsleri, MAN ekibinin üzerine inşa edilecek mükemmel bir temele sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Ayrıca, MAN Truck & Bus’ın halihazırda yollarda olan, tamamen elektrikli Lion’s City E, kentsel mobilite için sürdürülebilir seri çözümü hattın lideridir. MAN Lion’s City E, aylardır artan sayıda Avrupa şehrinde şehir trafiğiyle ne kadar iyi başa çıktığını ve mevcut süreçlere ne kadar kolay entegre edilebileceğini gösteriyor. MAN, toplu taşıma operatörlerinin elektrikli otobüslerini özel dağıtıma mükemmel şekilde uyarlamalarına yardımcı olmak için Lion’s City E için iki farklı pil kullanım stratejisi sunuyor: Denenmiş ve test edilmiş “Güvenilir Menzil” stratejisinin yanı sıra artık “Maksimum” stratejisi de var. Daha da büyük bir günlük menzil sunan “Range” stratejisi.

Elektrikli otobüs, özellikle menzili, aynı zamanda güvenilirliği, konforu ve sürdürülebilirliği ile otobüs operatörlerine, sürücülere, yolculara ve uzmanlara ilham veriyor. “Otobüsler zaten en çevre dostu olarak kabul ediliyor, uygun maliyetli bir ulaşım modu. Ancak, CO2 emisyonlarını daha da azaltmak ve böylece iklimin korunmasına katkıda bulunmak toplu taşıma operatörlerine ve yerel makamlara bağlıdır” diyor MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta ve ekliyor: “Giderek daha fazla toplu taşıma şirketler bunu dikkate alıyor ve yeni otobüs satın alırken yalnızca pille çalışan şehir içi otobüslere güveniyorlar. Ya öyle ya da tüm filolarını emisyonsuz sürücülere dönüştürmek için net hedef tarihler belirliyorlar.”

Dahası, müşteriler zaten entegre danışmanlık ve özelleştirilmiş, ileriye dönük mobilite çözümlerini bir araya getiren kapsamlı bir e-mobilite konseptinden faydalanıyor. Örneğin MAN, filo yöneticilerinin elektrikli araçlarını optimum şekilde yönetebilmeleri için yakın zamanda MAN eManager hizmetlerini yeniden yapılandırdı. RIO platformundaki dijital araç yardımı ile TRATON’un bulut tabanlı platformu, batarya, oda sıcaklığı ve diğer birçok araç parametresi masanızdan rahatlıkla kontrol edilebilir.

Yeni MAN Lion’s Intercity LE pazara ilk defa sunuluyor

MAN otobüs ailesinin en yeni üyesi aynı zamanda yenilikçi ruhu da yansıtıyor: Yeni MAN Lion’s Intercity LE şimdi dünyaya ilk kez çıkıyor ve düşük giriş sınıfında standartları belirliyor. Bunun nedeni, yeni Lion’s Intercity LE’nin hızla büyüyen düşük girişli segmentte her iki dünyanın da en iyisini sunmasıdır: optimize edilmiş bir oturma düzenini alçak taban genleri ve şehirlerarası tasarım konseptleriyle modern, çekici bir araçta birleştirir. Bu, MAN Lion’s Intercity LE’nin hem şehir içi hem de şehirlerarası taşımacılık hizmetleri için çok yönlü kullanılabileceği anlamına gelir. Yeni model serisi, üç otobüs modelinin yerini alıyor ve 2023’ten itibaren yeni Lion’s City neslinin denenmiş ve kanıtlanmış MAN EfficientHybrid sürücüsü ile donatılacak. İki şehirlerarası versiyon, yani Lion’s Intercity LE 12 ve Lion’s Intercity LE 13, ilk olarak piyasaya sürülecek. Üretim 2022’nin başında başlayacak.

NEOPLAN Cityliner: Otobüs segmentinin Evergreen’i 50 yaşına girdi

NEOPLAN Cityliner elli yıl önce ortalığı karıştırıyordu ve bugün de aynısı geçerli. İlk kez 1971’de Monako’daki efsanevi Omnibus Week’te görücüye çıktı. Kusursuz tasarım konsepti, markanın ayırt edici bir özelliği haline geldi ve diğer otobüs markalarında görülmemiş bir şekilde yenilik ve ilerleme ile eş anlamlı hale geldi. 2006 yılında, benzersiz “keskin kesim” tasarımı kullanılarak tasarım ikonu olan NEOPLAN Starliner temelinde en yeni nesil piyasaya sürüldü. Başarılı modelin 50. yıldönümü münasebetiyle, 1996 yılındaki efsanevi “Platinum Edition” üzerine modellenen bir “platin versiyonu” var. Şirketin 60. yıldönümü vesilesiyle piyasaya sürüldü.

Rudi Kuchta, “İster modern bir şehirlerarası otobüs, lüks bir otobüs, isterse tamamen elektrikli bir şehir içi otobüs olsun, işletme sahipleri ve şehirler her amaç için doğru otobüsü şirketimizde bulacaktır” diyor. Kapsamlı ürün portföyü, otobüs, yemlik hizmetleri veya mürettebat taşıma araçları olarak kullanılan MAN minibüsleri ile de tamamlanmaktadır. Bu yıldan itibaren, başarılı MAN TGE minibüsünü temel alan minibüsler, daha katı Euro 6d emisyon standardına uygun olarak standart olarak yeni motor nesliyle donatılarak daha da çevre dostu hale getirildi.

Geniş sistem yelpazesi, tüm yol kullanıcıları için güvenliği artırıyor

Büyük otobüslerin ve minibüslerin çalışma amaçları büyük ölçüde farklılık gösterebilir, ancak konfor, en son teknoloji ve güvenlik sistemleri yelpazesi söz konusu olduğunda hepsi puan alır. Bunlar, sürücülere mümkün olan en büyük desteği sağlar ve yolcuları ve diğer yol kullanıcılarını korur. “Herkes için güvenliği artırmak, her zaman düşündüğümüz bir şeydir ve bu bizi ileriye götürür. MAN Truck & Bus Ürün Pazarlama Otobüsü Başkanı Heinz Kiess, işte bu nedenle deneyimimizi ve uzmanlığımızı yenilikçi asistan sistemleri geliştirmek için bir araya getiriyoruz” diyor. Örneğin, elektronik destekli bir direksiyon sistemi olan MAN ComfortSteering, 2022’den itibaren MAN ve NEOPLAN otobüsleri/otobüsleri için mevcut olacaktır. Bu, hidrolik direksiyon sistemini ilave direksiyon torku ile tamamladığı için tüm direksiyon sürecini sürücü için çok daha kolay ve daha konforlu hale getirir. bir elektrik motorundan.

Lane Return Assist (LRA) sistemi de gelecek yıldan itibaren mevcut olacak: Lane Return Assist LRA, aracı aktif olarak mevcut şeride geri döndürerek sürücülerin şeritte kalmalarına yardımcı oluyor. Şehir trafiğindeki sürücüler ayrıca, kör noktalardan kaynaklanan kazaları önlemenin etkili bir yolu olan aktif uyarı sistemi ve yaya algılama özelliğine sahip dönüş asistanından özel destek alır. Ön ve yan kameralar, aracın çevresini otomatik olarak izler ve sürücü, tehlikeli durumlara ve olası çarpışmalara karşı görsel ve sesli olarak uyarılır.

“Hedefimiz rekabetçi yapılar, ultra modern, temiz araçlar, yenilikçi ve asistan ile güvenlik sistemleriyle, müşterilerimizin e-mobiliteyi benimsemesini mümkün olduğunca kolaylaştıran sofistike hizmetlerden bahsetmiyorum bile,” diyor Kuchta. Ve şöyle devam ediyor: “Zaman zaman kesinlikle zorlu olan bir yola çıktık. Yine de bunu kararlılıkla sürdürmeye, müşterilerimize ve sürdürülebilirlik konusuna daha da fazla odaklanmaya ve güçlü yönlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu yaklaşım, yarının hareketliliğini şekillendirmede belirleyici bir rol oynamamızı sağlayacak.”