Şangay Otomobil Fuarı 2021

Mercedes-EQ,  Şangay Otomobil Fuarı’nda yeni EQB’yi tanıttı
Yeni EQB, EQA’nin ardından Mercedes-EQ ailesinin tamamen elektrikli ikinci kompakt modeli. EQB, Avrupa pazarları için Macaristan’da üretilecek. Yeni EQB’nin 2022 yılında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.
Yedi kişilik koltuk seçeneğine sahip yeni EQB; 4.684 uzunluğa, 1.834 genişliğe ve 1.667 mm yüksekliğe sahip. 2.829 mm dingil mesafesi geniş bir iç mekanı beraberinde getiriyor.
Beş kişilik versiyonun ön koltuklarında 1.035 mm ve arka koltuklarda 979 mm baş mesafesi sunulurken arka koltuklarında sunulan 87 mm diz mesafesi de konfora ek katkı sağlıyor.
Beş kişilikte 495-1.710, yedi kişilikte 465-1.620 litre bagaj hacmi bulunuyor.Beş kişilik versiyonun arka koltuklarında standart olarak katlanabilir ve eğim ayarlı koltuk sırtlıkları bulunurken isteğe bağlı olarak 140 mm ileri-geri hareket eden manuel ayarlanabilir koltuklar sunuluyor. Böylece ihtiyaca bağlı olarak bagaj hacmi 190 litre daha büyütülebiliyor. Üçüncü sıradaki iki kişilik ek koltuk sırası, 1,65 metreye kadar yolcuları rahat ettiriyor çocuk koltukları içinmontaj imkanı sunuyor.
Yeni EQB, Avrupa pazarında önden çekişli veya dört tekerlekten çekişli ve kimi 200 kW üzerinde güç seçenekleri ile farklı versiyonlar sunulacak. EQB 350 4MATIC için NEDC karma güç tüketim: 16,2 kWsa/100 km; karma CO2 emisyonları: 0 gr/km, menzil 478 km, WLTP karma güç tüketimi: 19,2 kWsa/100 km; karma CO2 emisyonları: 0 gr/km, menzil 419 km. EQB, entegre şarj cihazı ile 11 kW’a kadar alternatif akımla (AC) şarj edilebiliyor. Şarj durumuna ve yüksek voltajlı bataryanın sıcaklığına ve şarj kaynağına bağlı olarak 100 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine şarj için 30 dakika yeterli oluyor.

ŞANGAY 2021 Otomobil Fuarı 2021

EVERGRANDE HENGCHI 

Çinli üreticinin Mercedes’in elektrikli modellerinin amiral gemisi olan EQS’e rakip modeli Hengchi 1 fuarda dikkat çeken modeller arasındaydı. Otomobilin 760 km’lik menzili bulunuyor.

ZEEKR

Geely’nin çatısı altında bulunan Zeekr markası, Tesla’yı kendine rakip olarak belirlemiş durumda. 001 modeliyle marka Tesla Model 3’ün iyi bir alternatifi olarak Çin otomotiv pazarında öne çıkmayı hedefliyor.

BMW iX SUV

Alman otomotiv devinin elektrikli ailesinin en yeni modeli iX SUV geniş ve minimal tasarımlı kabiniyle dikkat çekiyor. Tek şarjla 480 km’ye yakın bir menzil sunan otomobil, karbon fiberle güçlendirilmiş plastik maddeden yapılmış gövde parçalarına sahip.

MERCEDES-BENZ EQS Sedan

Mercedes’in elektrikli ürün gamının en tepesinde bulunan modeli EQS kullanıcısına tek şarjla 700 km’nin üzerinde menzil sunuyor. Otomobilin yumuşak çizgilere sahip olan tasarımı ve kabin içindeki ekranları aracın en çok dikkat çeken özellikleri arasında.

MERCEDES-BENZ C SERİSİ Long

Markanın yeni tasarım diliyle şekillenen en güncel modellerinden olan C Serisi, Çin pazarına özel uzun aks mesafesi modeliyle fuarda dikkat çeken otomobiller arasında yer aldı.

XPENG P5

Çinli üreticinin üçüncü seri üretim modeli olan P5 sedan, dünyanın ilk lidar teknolojisine sahip olan seri üretim aracı konumunda. Xpeng, bu teknoloji sayesinde aracının Guangzhou’dan Beijing’e yaklaşık 3675 km boyunca autopilot ile gittiğini açıklamıştı.

HONDA SUVe

Japon üreticinin Çin pazarı için geliştirdiği ilk model olan SUVe tanıtıldı. Otomobilin satışa başlanma tarihi 2022 yılının ilk baharı olarak gösteriliyor. SUVe’yi HRV’nin elektrikli versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

BAIC Arcfox Alpha S

Çinli teknoloji devi Huawei’nin geliştirdiği çip ve lidar teknolojilerine sahip olarak üretilen otomobil otonom sürüş alanında oldukça iddialı.

FORD EVOS

Markanın D segmenti modeli olan Mondeo’nun üretimine son verecek olması, bunun yerine Evos’un geçeceği söylentilerini getiriyor. Evos markanın Coupe-SUV formunda olan bir otomobili olacak. Ford’un yeni E/E altyapısı üzerine inşa edilecek olan otomobil ilk Virtual Personal Asistant özelliğini de bünyesinde barındırıyor.

SAIC-GM – Wuling Hogguang Mini

Çin’de 4 bin 230 dolara satışa çıkan otomobilin tek şarjla menzili 160 km. Marka bu otomobilden sadece eylül ayında 20 bin adetten fazla satış yaparak Tesla Model 3 satışlarını 2’ye katlamıştı.

TOYOTA BZ4X

Japon otomotiv devi Toyota’nın yakınlarda tanıttığı ilk bZ serisi modelidir. Beyond Zero olarak geçen bu seri markanın tam elektrikli otomobillerini simgeliyor. bZ4X 2022 yılının ortalarında global olarak satışa sunulacak.

HONGQI L-CONCEPT

Şangay’da bir diğer dikkat çeken otomobil ise Hongqi L-Concept oldu. Direksiyonu bulunmayan otomobil lüks sınıfta yer alan üst düzey sedanlarla yarışacak tarzda. Dışarıdan da içeriden de oldukça teknolojik ve fütürsitik gözüken otomobil 2023 yılında üretilecek.

NIO ET7

Bir diğer Çinli marka Nio, ET7 modeliyle kullanıcısına 2.ci oturma odası konforu yaşatmayı vaad ediyor. Otomobil, sahip olduğu 33 sensör ve 11 yüksek çözünürlüklü kamerasıyla bu ekipmanlara sahip olan ilk otonom araç özelliği de taşıyor.

THE XPENG HEITECH FLYING VEHICLE

Alibaba destekli elektrikli otomobil üreticisi Xpeng’in geliştirdiği ‘uçan otomobil’ konsepti de fuarda dikkat çeken bir model oldu. Drone’a benzeyen bir yapıya sahip olan araç gelecekte haritalama teknolojilerinden faydalanarak uçan bir yapıda olacak.