Sivil Hareket ; 2021 ve ötesi Dijital Forumu

SİVİL HAREKET: 2021 ve ÖTESİ | #DeğişimleHareket

  • Değişimin doğasını ve trendlerin yönünü kavramak
  • Dünyanın dört bir yanında sesleri ya da eylemleriyle değişim sahasını genişleten aktivistlerle fikir alışverişinde bulunmak
  • İlham veren hikayeleri dinlemek ve 2021’in ötesi için hazırlanmak,
  • Özlem gidermek ve yeni tanışıklıklar kurmak için

Yılın en ufuk açıcı dijital forumuna davetlisiniz!

Değişim artık kapıda değil; onu içeri buyur ettik. Peki bu ne demek? Dünyada olup bitenleri doğru okuyabilmek, her zamankinden daha önemli çünkü nehir eskisinden daha hızlı akıyor. Sivil toplum bu fotoğrafta nerede duruyor? Değişen şeylerle birlikte savrulacak mıyız yoksa değişimi yönetenlerden mi olacağız?

Sivil Düşün, SİVİL HAREKET: 2021 ve ÖTESİ Dijital Forumu ile sizleri, sivil alanda dünya çapında atılan cesur, yaratıcı, esin dolu adımlarla tanışmaya, sivil hareketin 2021 ve ötesinin etkisini tartışmaya davet ediyor.

Aşağıda, tüm forum programını sizinle paylaşıyoruz. İsterseniz, buraya tıklayarak pdf formatını da indirebilirsiniz.

Birinci gün, sivil hareketin değişime nasıl bir güç ve yön katabileceği sorusunu sorduğumuz bir panelle, Forumumuza hızlı bir giriş yapacağız. Panelistlerimizden Londra Üniversitesi Koleji Kolektif Zeka, Kamu Politikaları ve Sosyal İnovasyon alanından Sir Geoff Mulgan, değişimin arkasındaki gücün, sosyal ve çalışma hayatımız ile aramızdaki etkileşimi nasıl yönlendirdiğini anlatacak. Almanya’dan Demokrasinin Geleceği Programı Başkanı Paulina Frohlich, sivil toplumun değişimi tanımlama ve yaratma rolüne değinecek. KONDA Araştırma Merkezi Başkanı Bekir Ağırdır ise, meseleye Türkiye perspektifinden bir bakış sunacak.

İkinci gün, ABD’den Hollanda ve Türkiye’ye uzanan bir yolculukta, dezenformasyonun karşısında doğru bilgiyi dijital dönüşümden destek alarak üretmek ve kovalamanın, sivil harekete nasıl güç verdiğini tartışacağız. Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden katılan etkileyici konuşmacıları dinlerken ilhamı büyüteceğiz, atölye çalışmaları ile birlikte keşfedeceğiz ve deneyimleyeceğiz.

Üçüncü gün, New York’tan Lagos’ai Teksas’tan Viyana’ya konuklarımızla, kimi zaman bir sanat eserinde ruh bulan kimi zaman söylemlerimize yansıyan sivil hareketin yaratıcı araç ve eylemlerine tanıklık edeceğiz. Türkiye, Afrika ve Hollandalı artivistlerle yaptığımız söyleşileri izlerken izlenimlerimiz iyice renkli ve katmanlı hale gelecek.

İngilizce – Türkçe ve işaret dili çevirisinin hazır olacağı Dijital Foruma katılmak isteyen aktivist ve sivil toplum örgütü (STÖ) temsilcilerini, aşağıdaki buton üzerinden başvurularını yapmaya davet ediyoruz.

Foruma yapılan başvurular aşağıda yer alan kriterler gözetilerek değerlendirilecek. Uygun başvurulara, bir bildirim gönderilerek, katılım için kayıtlarını yaptırmaları istenecek. Kaydınızı yaparken, diğer katılımcıların sizi tanımaları için kendinize ve çalışmalarınıza dair paylaşmak istediğiniz tüm bilgileri de Forum platformuna yükleyebiliyor olacaksınız. Yanı sıra, eğer başvuru formunda sergide yer almak istediğinizi belirttiyseniz, sergi malzemelerinizi platforma nasıl yükleyeceğinize dair de sizi yönlendireceğiz.

Forumda ayrıca, cinsiyet çerçevesinde ve iller bazında  eşit temsilin sağlanması gözetilecek. Başvuruların yoğun olması durumunda, katılımı uygun bulunan her sivil toplum örgütünden birer temsilci kabul edilecek.

Sesinizi duyurun!

Forum aynı zamanda, çalışmaları, hedefleri ve araçlarını katılımcılarla paylaşmak isteyen aktivistlerle sivil toplum örgütlerine geniş bir sergi alanı sunacak. Sivil Hareketinizi gösteren video, yayın, broşür gibi materyalleri bu dijital alana yükleyerek sergileyebileceksiniz.