Tesla Berlin fabrikası üretime başladı

Almanya Cumhuriyeti Federal Şansölyesi Olaf Scholz, Elon Musk Tesla CEO’su ve Brandenburg Başbakanı Dietmar Woidke, Tesla fabrikasının açılışı ve resmi üretim başlangıcı için ‘Tesla Teslimat Günü’nde bir kutlama ile açılışı dünyaya tanıttılar. Tesla patronu Elon Musk, “Alman malı” ilk araçları teslim etti. ABD’li otomobil üreticisi Tesla’nın Berlin şehri,  Grünheide’deki (Oder-Spree) ilk Avrupa fabrikası, iki yıldan biraz daha uzun bir inşaatın ardından resmen açıldı. İlk Tesla araçlarının teslimatları Salı günü başladı. Şirketin Salı günü açıkladığı gibi, Tesla başlangıçta müşterilere 30 Model Y’yi teslim etti.


Berlin-Grünheide’de üretimin başlaması
Tesisin inşaat çalışmaları 2020 baharında başladı. Tesla patronu Elon Musk başlangıçta Brandenburg eyaletinden gelen erken onaylara güveniyordu. Nihai onay ancak yaklaşık iki hafta önce, fabrika uzun zaman önce tamamlanıp deneme işletimi başladığında geldi.

Salı günü üretimin başlangıcında, Tesla patronu Elon Musk’a ek olarak, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller), Şansölye Olaf Scholz (SPD) ve Brandenburg Başbakanı Dietmar Woidke de dahil olmak üzere çok sayıda federal ve eyalet politikacısı da sahadaydı ( SPD).

Tesla çalışanları, Berlin Brandenburg’daki Tesla fabrikasının açılışında yer alıyor.
Federal Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck  Brandenburg’daki Tesla fabrikasının açılışına katılıyor. Yılda 500.000 araç için tasarlanan Grünheide’deki ilk Tesla Avrupa fabrikası, Tesla’nın gelecek stratejisinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Salı günü zamanı gelmişti: Neredeyse iki yıllık inşaattan sonra, ilk Tesla’lar montaj hattından çıktı.