Türkiye Uzay Ajansı (TUA)-Ay Görevi’nde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi’nin görüntülerini paylaştı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA)-Ay Görevi’nde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi’nin görüntülerini paylaştı Türkiye Uzay Ajansı (TUA) sosyal medya hesaplarında Ay Araştırma Programı (AYAP-1/ Ay Görevi) hakkında yeni gelişmeleri paylaştı. DeltaV Uzay Teknolojileri; AYAP-1’de uzay aracını Ay’a taşıyacak hibrit itki sistemini geliştiriyor. Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) olarak adlandırılan sistemin ön tasarım süreci, uçuş ölçekli ilk test prototipinin üretimi ve uçuş ölçekli yer testlerinin icra edileceği test sistemin üretimi ve kurulumu tamamlandı.

Bu kapsamda hibrit itki sistemine ait bileşenler ve sistemin genel görümü bir video çalışması ile TUA’nın sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldı.

AYAP-1’in görev konseptine göre uzay aracı öncelikle bir fırlatıcı ile uzaya taşınacak. Ardından uzay aracı; sistem başlatması ve takla sönümleme gibi aşamaları gerçekleştirdikten sonra yörünge testlerini icra edecek. Dünya yörüngesinde  yapılan testlerden sonra ise Ay yörüngesine girmek için DeltaV’nin hibrit motoru ateşleme yapacak.

Ek-2 TUA Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) VIDEO