Türkiye’de Kurulu Elektrikli Araç Şarj İstasyonları (TEHAD elektrikli ve hibrid araçlar derneği)

Türkiye Şarj İstasyonu haritası güncellendi. Tüm bölge ve illeri de içerisine de alacak şekilde revize edilen şarj istasyonları haritasında bugün itibariyle; Eşarj, Gersan, Sharz, Voltrun ve ZES firmalarımız yer alıyor.  Ülkemizde elektrikli otomobil şarj istasyonu olmayan ilimiz kalmadı.
* 30 büyükşehir toplam 81 ilimizde artık şarj istasyonuna kavuştu.

Türkiye’de Elektrikli ve Hibrid Araçlara yönelik Şarj İstasyonu hizmeti veren 6 marka bulunuyor. Yurtdışında yoğun faaliyet gösteren ama Türkiye’de pazarın biraz daha olgunlaşmasını bekleyen küresel markaları da eklediğimiz zaman, toplam firma sayısı 11 adete ulaşıyor. Şarjİstasyonları yaygınlaştıkça, standart bir düzene de oturmaya başladı. Bunda, küresel otomotiv markalarının olduğu kadar, tekil olarak faaliyet gösteren, ElektrikliveHibrid araçların yaygınlaşacağına inanan teknoloji firmaları da büyük yer tutuyor TürkiyeŞarjHaritası

TESLA
Bu firmalar arasında #Tesla ayrı bir kulvarda hızla yol alıyor. Tesla Supercharger ağı olarak, Tesla kullanıcılarına özel hizmet veren Tesla, yerel markaların Şarj İstasyonlarına bağlı kalmadan, Şarj hizmetini Tesla sahiplerine bedelsiz sunuyor. ( 2016 yılı sonuna kadar Tesla #ModelS ve #ModelX alan tüm Tesla sahiplerine bu hizmet bedelsiz olarak veriliyordu. 2017 yılı itibariyle kısmen ücretlendirildi. )  Tesla’nın 2 yıl önce yayınladığı Tesla Şarj İstasyonu Avrupa ağında Türkiye’de 10 şehir ile yer alıyordu. Bu plandan geçen yıl vazgeçen Tesla, bu yıl #TürkiyeTesla Şarj ağını tekrar planlarına dahil etti.

Yazımız; TEHAD elektrikli ve hibrid araçlar derneğinden alınmıştır.