UTİKAD ve İÜ Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi arasında iş birliği protokolü imzalandı

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, lojistik sektöründe kadın istihdamının artırılması için çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy’un koordinatörlüğünde çalışmalarına devam eden Kadın Odak Grubu üyeleri; 4 Nisan 2022 Pazartesi günü İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Lojistik Yönetimi Lisans Programı ile bir protokole imza attı.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy ve İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Okumuş arasında imzalanan protokolde “Mentor-Mentee” uygulaması ile UTİKAD Kadın Odak Grubu üyesi on beş öncü kadın lojistikçi ve on beş kız öğrenci arasında ilk tanışma gerçekleşti.

İmzalanan protokol ile sektörün öncü kadınlarını kız öğrencilerle bir araya getiren “Mentor-Mentee” uygulaması öğrencilerin zorunlu staj çalışmalarını tamamlamasına önayak olurken aynı zamanda lojistik öğrencilerinin sektörün öncü kadınlarının bilgi ve deneyimlerinden faydalanmalarını sağlayacak.

Bu protokole imza atmaktan mutlu olduğunu ifade eden UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy; “Kadının sektörümüzdeki varlığının farkındalığına dikkat çekilmesi için atılacak adımları UTİKAD olarak her platformda destekliyoruz. Başkanlık görevimle beraber bu sene ilk kez oluşturduğumuz Kadın Odak Grubu’nun da koordinatörü olarak lojistik sektöründe kadınların etkinliğini artırabilecek daha inovatif ve daha sosyal içerikli çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Lojistik okuyan kız öğrencilerimizi de bu projeler kapsamında güçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki verilere bakıldığında, işgücü açısından kadın çalışanların oranının yüzde 15’in altında olduğunu ifade eden Ulusoy; “Lojistik sektöründe kadınlar güçlü. Hep birlikte kadın istihdamını vurgulamak, toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek ve lojistik sektöründe kadın çalışanlara karşı eşitliğe öncülük etmek için çabalarımızı sürdüreceğiz. Bu iş birliğinde büyük emekleri olan Dekan

Hocamız Prof. Dr. Abdullah Okumuş’a ve Doç. Dr. Ebru Demirci’ye tekrar şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Okumuş ise; “Sektörle beraber gerçekleştirdiğimiz güzel projelerden birini daha hayata geçirmekten ve UTİKAD ile bu projesi kapsamında bir araya gelmekten mutluyuz. Kız öğrencilerimizin sektörde ileriye dönük adımlar atması bizim için de büyük önem taşıyor. Tabii ki erkek öğrencilerimizin de UTİKAD’ın farklı projelerinde destek görmesini temenni ediyoruz. Önümüzdeki dönemde UTİKAD ile daha yoğun iş birliklerinde bir araya gelmek isteriz” diye konuştu.

Tarafların protokolü imzalamasının ardından proje kapsamında mentorluk yapacak UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Gültekin Karagöz, Kadın Odak Grubu Üyesi Esen Öz Tekayak ve Canan Payla, mentee on beş kız öğrenci ile ilk kez bir araya gelerek tanıştı. Çekilen aile fotoğrafının ardından toplantı son buldu.