Uzun Vadede Bizi Rusya’dan Gerçekten Bağımsız Yapacak Yenilenebilir Enerji ve Hidrojene Geçişimizdir

Uzun Vadede Bizi Rusya’dan Gerçekten Bağımsız Yapacak Yenilenebilir Enerji ve Hidrojene Geçişimizdir: Başkan Von Der Leyen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda Rusya’nın Ukrayna’ya Karşı Saldırganlığı Konusundaki görüşlerini ortaya koydu.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Sayın,

Sayın Konsey Başkanı,

Yüksek Temsilci,

Sayın Ukrayna Cumhurbaşkanı, sevgili Volodymyr,

Sayın Ukrayna Parlamentosu Başkanı,

Saygıdeğer Üyelerim,

Savaş Avrupa’ya döndü. Balkan Savaşlarından neredeyse otuz yıl sonra ve Sovyet birliklerinin Prag ve Budapeşte’ye yürümesinden yarım yüzyıldan fazla bir süre sonra, bir Avrupa başkentinin kalbinde sivil savunma sirenleri yeniden çaldı.

Bombalardan kaçan binlerce insan, yeraltı istasyonlarında kamp kurarak, el ele tutuşarak, sessizce ağlayarak, birbirlerini neşelendirmeye çalıştı. Arabalar Ukrayna’nın batı sınırlarına doğru sıraya girdi ve birçoğunun yakıtı bittiğinde insanlar çocuklarını ve sırt çantalarını alarak onlarca kilometre Birliğimize doğru yürüdüler.

Ülkeleri artık güvenli olmadığı için bizim sınırlarımıza sığındılar. Çünkü Ukrayna içinde korkunç bir ölüm sayısı başladı. Erkekler, kadınlar, çocuklar bir kez daha ölüyor, çünkü yabancı bir lider olan Başkan Putin, ülkeleri olan Ukrayna’nın var olmaya hakkı olmadığına karar verdi. Ve bunun olmasına asla izin vermeyeceğiz ve asla kabul etmeyeceğiz.

Sayın Üyeler,

Bu, Avrupa için bir gerçek bir acıdır. İşgalin başlamasından birkaç saat önce yayınlanan Kiev Independent adlı bir Ukrayna gazetesinin başyazısından alıntı yapmama izin verin: ‘Bu sadece Ukrayna ile ilgili değil. Bu iki dünyanın, iki kutupsal değer kümesinin çatışmasıdır.’

Çok haklılar. Bu, hukukun üstünlüğü ile silahın üstünlüğü arasındaki bir çatışmadır; demokrasiler ve otokrasiler arasında; kurallara dayalı bir düzen ile çıplak bir saldırganlık dünyası arasında. Bugün Rusya’nın yaptıklarına nasıl tepki verdiğimiz uluslararası sistemin geleceğini belirleyecek.

Ukrayna’nın kaderi tehlikede, ama bizim kaderimiz de dengede. Demokrasilerimizde yatan gücü göstermeliyiz; bağımsız yollarını özgürce ve demokratik olarak seçen insanların gücünü göstermeliyiz. Bu bizim güç gösterimiz.

Bugün yaklaşık yarım milyar kişilik bir Birlik Ukrayna için seferber oldu. Avrupa halkı, Birliğimizin her yerindeki Rus büyükelçiliklerinin önünde gösteri yapıyor.

Birçoğu evlerini Putin’in bombalarından kaçan Ukraynalılara açtı. Bu kadınları, erkekleri ve çocukları ağırladıkları için özellikle Polonya, Romanya, Slovakya ve Macaristan’a teşekkür etmeme izin verin.

Avrupa sadece ilk günlerde değil, gelecek haftalarda ve aylarda da onların yanında olacak. Sözümüzün tamamı bu olmalı. İşte bu nedenle, onlara güvenli bir statü ve okullara, tıbbi bakıma ve işe erişimlerini sağlamak için geçici koruma mekanizmasını etkinleştirmeyi öneriyoruz.

Bunu hak ediyorlar. Bunu şimdi yapmalıyız. Bunun sadece başlangıç ​​olduğunu biliyoruz. Daha fazla Ukraynalının bizim korumamıza ve dayanışmamıza ihtiyacı olacak. Biz onlar için oradayız ve olacağız.

Birliğimiz beni gururlandıran bir amaç birliği gösteriyor. Avrupa Birliği ışık hızında Rusya’nın finansal sistemine, yüksek teknoloji endüstrilerine ve yozlaşmış seçkinlerine karşı üç dalga ağır yaptırım kabul etti.

Bu, Birliğimizin tarihindeki en büyük yaptırım paketidir. Bu önlemleri hafife almıyoruz, ancak harekete geçmemiz gerektiğini hissediyoruz. Bu yaptırımlar Rus ekonomisine ve Kremlin’e ağır bir yük getirecek.

Önemli Rus bankalarının SWIFT ağından bağlantısını kesiyoruz. Rusya’nın en önemli finans kurumu olan Rusya Merkez Bankası’nın işlemlerini de yasakladık. Bu, milyarlarca döviz rezervini felç ederek Rusya ve Putin’in savaşındaki musluğu kapatıyor. Onun savaşının finansmanına son vermeliyiz.

İkincisi, Rus ekonomisinin önemli sektörlerini hedefliyoruz. Rusya’nın petrol rafinerilerini yenilemesini imkansız hale getiriyoruz; hava filosunu onarmak ve modernize etmek; ve birçok önemli teknolojiye erişmek için müreffeh bir gelecek inşa etmesi gerekiyor.

Gökyüzünü oligarkların özel jetleri de dahil olmak üzere Rus uçaklarına kapattık. Ve hiç şüpheniz olmasın: Yatlar, lüks arabalar veya lüks mülkler olsun, diğer varlıklarını da donduracağız. Bunu tamamen donduracağız.

Üçüncüsü, benzeri görülmemiş bir adımla, Kremlin’in propaganda makinesinin lisanslarını askıya alıyoruz.

Devlete ait Russia Today ve Sputnik ve tüm yan kuruluşları, Putin’in savaşını haklı çıkarmak ve Birliğimizi bölmek için artık yalanlarını yayamayacaklar. Bunlar, Rusya’nın benzeri görülmemiş bir saldırganlığına yanıt olarak Avrupa Birliği ve ortaklarımız tarafından benzeri görülmemiş eylemlerdir.

Bu adımların her biri, ortaklarımız ve müttefiklerimiz olan Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve Norveç ile ve ayrıca örneğin Japonya, Güney Kore ve Avustralya ile yakından koordine edilmiştir.

Tüm bu günlerde, dünya ekonomisinin yarısından fazlasını temsil eden 30’dan fazla ülkenin Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve ihracat kontrolleri ilan ettiğini görüyorsunuz.

Putin Avrupa Birliği’ni bölmek, NATO’yu zayıflatmak ve uluslararası toplumu kırmak istiyorsa, tam tersini başardı. Her zamankinden daha fazla birlik içerisindeyiz ve bu savaşta dimdik ayakta kalacağız, yani mutlaka yeneceğiz ve galip geleceğiz. Biz biriz ve birlik içinde kalıyoruz.

Sayın Üyeler,

Bu yaptırımların ekonomimize de bir maliyeti olacağının farkındayım. Bunu biliyorum ve Avrupa halkına dürüstçe konuşmak istiyorum. İki yıl pandemi yaşadık. Ve hepimiz ekonomik ve sosyal iyileşmemize odaklanabilmeyi diledik.

Ancak Avrupa halkının bu acımasız saldırganlığa karşı durmamız gerektiğini çok iyi anladığına inanıyorum.

Evet, özgürlüğümüzü korumanın bir bedeli vardır. Ama bu belirleyici bir an. Ve bu bizim ödemeye hazır olduğumuz bedel. Çünkü özgürlük paha biçilemez, sayın üyeler. İlkemiz bu: Özgürlük paha biçilemez.

Bugünkü yatırımlarımız yarın bizi daha bağımsız yapacak. Her şeyden önce enerji güvenliğimizi düşünüyorum. Bizi açıkça tehdit eden bir tedarikçiye bu kadar güvenemeyiz.

Bu nedenle diğer küresel tedarikçilere ulaştık. Ve cevap verdiler. Norveç adım adım ilerliyor. Ocak ayında rekor düzeyde LNG gazı arzımız oldu. Yeni LNG terminalleri inşa ediyoruz ve ara bağlantılar üzerinde çalışıyoruz.

Ancak uzun vadede, bizi gerçekten bağımsız kılacak olan yenilenebilir kaynaklara ve hidrojene geçişimizdir. Yeşil geçişi hızlandırmalıyız. Çünkü Avrupa’nın güneş, rüzgar, hidroelektrik veya biyokütleden ürettiği her kilovat saat elektrik, Rus gazına ve diğer enerji kaynaklarına olan bağımlılığımızı azaltıyor. Bu stratejik bir yatırımdır.

Ve Sayın Üyelerim, bu stratejik bir yatırımdır, çünkü üstelik, Rus gazına ve diğer fosil yakıt kaynaklarına daha az bağımlılık, Kremlin’in savaş sandığı için daha az para anlamına gelir. Bu da bir gerçektir.

Kararlıyız, Avrupa bu zorluğun üstesinden gelebilir. Aynı şey savunmada da var. Avrupa güvenliği ve savunması, son altı günde, son yirmi yılda olduğundan daha fazla gelişti. Çoğu Üye Devlet, Ukrayna’ya askeri teçhizat teslimatı sözü verdi.

Almanya, NATO’nun %2 hedefine en kısa sürede ulaşacağını duyurdu. Birliğimiz de ilk kez saldırı altındaki bir ülkeye askeri teçhizat satın almak ve teslim etmek için Avrupa bütçesini kullanıyor.

Ukrayna’nın savunmasını desteklemek için Avrupa Barış Tesisinden 500 milyon Euro. İlk parti olarak, bu trajik savaşın hem ülkede hem de mülteciler için insani sonuçlarıyla başa çıkmak için şimdi bunu AB bütçesinden en az 500 milyon Euro ile eşleştireceğiz.

Sayın Üyeler,

Bu, Birliğimiz için bir dönüm noktasıdır. Güvenliğimizi ve insanların korunmasını hafife alamayız. Bunun için ayağa kalkmalıyız. Ona yatırım yapmalıyız. Sorumluluğun adil payını taşımak zorundayız.

Bu kriz Avrupa’yı değiştiriyor. Ancak Rusya da bir yol ayrımına geldi. Kremlin’in eylemleri, Rusya’nın ve halkının uzun vadeli çıkarlarına ciddi şekilde zarar veriyor. Giderek daha fazla Rus da bunu anlıyor.

Barış ve özgürlük için yürüyorlar. Peki Kremlin buna nasıl yanıt veriyor? Binlercesini tutuklayarak. Ama nihayetinde barış ve özgürlük özlemi susturulamaz. Putin’in tanklarından başka bir Rusya daha var. Ve dostluk elimizi bu diğer Rusya’ya uzatıyoruz. Emin olun, desteğimiz onlarda.

Sayın Üyeler,

Bu günlerde, bağımsız Ukrayna en karanlık saatiyle karşı karşıya. Aynı zamanda, Ukrayna halkı hepimiz için özgürlük meşalesini tutuyor. Büyük bir cesaret gösteriyorlar. Hayatlarını savunuyorlar.

Ama aynı zamanda evrensel değerler için savaşıyorlar ve onlar için ölmeye hazırlar. Başkan Zelenskyy ve Ukrayna halkı gerçek bir ilham kaynağı.

En son konuştuğumuzda, bana tekrar halkının Birliğimize katılma hayalinden bahsetti. Bugün, Avrupa Birliği ve Ukrayna her zamankinden daha yakın. Önünde hala uzun bir yol var. Bu savaşı bitirmeliyiz.

Ve sonraki adımlar hakkında konuşmalıyız. Ama eminim ki: Avrupa değerlerimiz için bu kadar cesurca ayağa kalkan bir insanın Avrupa ailemize ait olduğundan bu yarım dairedeki hiç kimse şüphe edemez.

Ve bu nedenle, Sayın Üyeler, diyorum ki: Yaşasın Avrupa. Ve çok yaşa özgür ve bağımsız bir Ukrayna.

benim z vamy. Slava Ukrayna.