VAP DESTEKLERİNE YENİ SINIRLAMALAR GETİRİLDİ

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sunduğu verimlilik artırıcı proje desteklerine ve gönüllü anlaşma desteklerine 2022 yılında yeni düzenlemeler getirecek”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2022 yılında sunduğu verimlilik artırıcı proje desteklerine ve gönüllü anlaşmalara devam edecek. Ancak sunduğu bu desteklere bazı sınırlamalar getirecek. Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, bu değişikliklerle ilgili açıklamayı şu sözlerle gerçekleştirdi: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Enerji Verimliliği Çevre Dairesi Başkanlığı üzerinden verdiği desteklere bazı sınırlamalarla devam edecek. Bunlardan birincisi; 500 bin TL’nin altındaki enerji verimliliği yatırımları verimlilik artırıcı proje kapsamından çıkartıldı.

İkincisi; basit geri ödeme süresi 2 yıl ile 5 yıl arasında olan projeler verimlilik artırıcı projeler desteğinden istifade edecek. Basit geri ödeme süresi 2 yılın altında olan verimlilik artırıcı projeler destek kapsamından faydalanamayacak. 1 Ocak 2022 itibariyle yine aydınlatma ve yalıtım proje destekleri de tamamen verimlilik artıcı proje desteklerinden yararlanamayacak. Sadece verimlilik sınıfı üzerinden ilerlenen 11 kilovatın altındaki elektrik motorları da verimlilik artırıcı proje kapsamından çıkarılacak. Şayet değişken hız sürücülü bir makinanın ya da parçası olan 11 kilovatın altındaki elektrik motoruysa verimlilik artıcı proje desteğinden istifade edebilecek.”

“BAŞVURULAR 31 MART’A KADAR KABUL EDİLECEK”

Karataş, Verimlilik Artırıcı Proje’ye başvuru yapmak isteyen sanayi kuruluşlarını tarih konusunda da uyardı. Verimlilik Artırıcı Proje desteklerine yılın 12 ayı boyunca istediğiniz zaman başvurulabildiğine dikkat çeken Karataş, 2022 yılı itibariyle sadece 1 – 31 Mart tarihleri arasında başvuru yapıldığını söyledi. Karataş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “2022 yılında VAP desteğine başvurmak isteyen, verimlilik artıcı projeye başvurmak isteyenlerin acele etmesi gerekiyor. Mart ayı içerisinde başvuru yapabilmeleri için proje dosyalarının mutlaka Ocak ya da Şubat ayı içerisinde hazırlanması önem arz ediyor. Çünkü şu an için başka bir başvuru tarihi açıklanmadı.”