Volvo Cars 2030’a kadar tamamen elektrikli olacak

Volvo Cars, hızla büyüyen premium elektrikli otomobil pazarında lider olmaya kararlı ve 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil şirketi olmayı planlıyor. Şirket, o tarih geldiğinde sadece elektrikli otomobiller satar hale gelmeyi ve küresel portföyünde, hibritler de dahil olmak üzere içten yanmalı motora sahip herhangi bir otomobilin yer almamasını hedefliyor.

Şirketin tamamen elektrikli bir otomobil üreticisi olması, otomobil başına yaşam döngüsü karbon ayak izini tutarlı bir şekilde azaltmayı amaçlayan, iddialı iklim planının bir parçası. Bu karar ayrıca, mevzuatın ve erişilebilir yüksek kaliteli şarj altyapısının hızlı bir şekilde genişletilmesinin, tüketicinin tamamen elektrikli otomobilleri kabulünü hızlandıracağı beklentisine dayanıyor.

2030 hedefleri, son yıllarda Volvo’nun elektrikli otomobillerine gösterilen güçlü talep ve içten yanmalı motorlara sahip otomobil pazarının daralmakta olduğuna dair sağlam bir kanaat nedeniyle Volvo Cars’ın elektrifikasyon stratejisinin hızlandığını gösteriyor

Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson, “Başarılı olmak için karlı büyümeye ihtiyacımız var. Dolayısıyla, küçülen bir işletmeye yatırım yapmak yerine geleceğe -elektrikli ve online- yatırım yapmayı seçiyoruz. Hızla büyüyen premium elektrikli otomobil segmentinde lider olmaya odaklandık” dedi.

Volvo Cars, ilk tam elektrikli otomobili XC40 Recharge’ı geçen yıl dünyanın dört bir yanındaki pazarlarda satışa sundu. Şirket bugün, 40 Serisinde yeni bir model olan ikinci tam elektrikli otomobilini tanıtacak.

Volvo Cars, önümüzdeki yıllarda birkaç elektrikli model daha sunacak. Şirket, 2025 yılı itibariyle, küresel satışlarının yüzde 50’sinin tam elektrikli otomobillerden ve geri kalanının hibrit modellerden oluşmasını hedefliyor. 2030 yılında ise sattığı her otomobilin tam elektrikli olması bekleniyor.

Volvo Cars CTO’su Henrik Green, “İçten yanmalı motora sahip otomobiller için uzun vadeli bir gelecek bulunmuyor. Yalnızca elektrikli otomobil üreticisi olmaya kararlıyız ve bu geçiş 2030 yılına kadar tamamlanmalı. Böylece, müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak ve iklim değişikliğiyle mücadele söz konusu olduğunda çözümün bir parçası olacağız” dedi.

2019’da Volvo Car Group

Volvo Car Group 2019 mali yılında, 14.3 MSEK (2018 yılında 14.2 MSEK) faaliyet karı kaydetti. Aynı dönem içindeki gelirleri ise 274.1 MSEK (252.7 BSEK) olarak gerçekleşti. 2019 yılının tamamı için küresel satışlar 2018 yılına göre yüzde 9,8 artarak 705,452 (642,253) adet olarak gerçekleşti ve rekor seviyeye ulaştı. Sonuçlar, Volvo Cars’ın finansman ve operasyonlarının son yıllarda kapsamlı bir şekilde dönüşümünün altını çizerken şirketi bir sonraki büyüme aşaması için konumlandırıyor.

 Volvo Car Group hakkında

Volvo, 1927 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Bugün, Volvo Cars, 2019’da yaklaşık 100 ülkede 705,452 otomobil satışı ile dünyanın en tanınmış ve saygın otomobil markalarından biri konumunda. Volvo Cars, 2010 yılından bu yana Çinli Zhejiang Geely Holding mülkiyeti altında bulunuyor.  Volvo Cars 2019 yılında yaklaşık 41.500 (41.500) tam zamanlı çalışan istihdam etti. Volvo Cars’ın merkez ofisi, ürün geliştirme, pazarlama ve yönetim fonksiyonları ağırlıklı olmak üzere İsveç’in Göteborg şehrinde bulunuyor. Volvo Cars’ın Çin’deki merkez ofisi Şangay’da bulunuyor. Şirketin ana otomobil üretim tesisleri Göteborg (İsveç), Gent (Belçika), Güney Carolina (ABD), Chengdu ve Daqing’de (Çin) bulunurken, motorlar Skövde’de (İsveç) ve Zhangjiakou’da (Çin), gövde parçaları ise Olofström’de (İsveç) üretiliyor. Volvo Cars, Yeni şirket amacı kapsamında müşterilere Hareket Özgürlüğü’nü kişisel, sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Bu amaç bir dizi iş hedefine yansıyor: örneğin, bu on yılın ortasında, küresel satışlarının yarısının tamamen elektrikli otomobiller olmasını ve beş milyon tüketici ile doğrudan iletişim kurmayı hedefliyor. Volvo Cars, 2040 yılına kadar iklim-nötr bir şirket olma hedefiyle karbon ayak izini sürekli olarak azaltmayı taahhüt ediyor.