Volvo Cars’ın kaza araştırma ekibi 50. yılını kutluyor

Güvenlik hizmetinde yarım yüzyıl

Onlar Volvo Cars’ta, şirketin kurum içi dedektifleri olarak biliniyorlar ama biz popüler TV dizisine bir gönderme yaparak, İsveçli otomobil üreticisinin kendi CSI ekibi olarak da adlandırabiliriz. Bu yıl 50. yılını kutlayan Volvo Cars Kaza Araştırma Ekibi‘nin olay yeri inceleyicileri, Volvo Cars’ın gerçek hayattaki kazalardan bir şeyler öğrenmesi ve otomobillerini sürekli olarak iyileştirmesi için günün her saati hazır bulunuyor.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi başkanı Malin Ekholm; “Kaza Araştırma Ekibinin sıkı çalışması ve araştırmaları, Volvo Cars olarak bize trajik bir trafik kazasının yol açabileceği tek iyi şeyin ‘daha güvenli otomobiller üretmek’ olduğunu gösteriyor’’ diyor ve ekliyor; ‘’Ekip, bir kazanın her aşamasında neler olduğunu yakından analiz ederek otomobillerimizde neleri iyileştirilebileceğimize dair çok önemli bilgiler sağlıyor”

Ekip, 1970 yılından beri faaliyet gösteriyor. İsveç, Göteborg civarında içerisinde bir Volvo’nun yer aldığı herhangi bir kaza gerçekleşirse, gece veya gündüz farketmeden, olay yerine hızla ulaşıyorlar. Hemen incelemeye başlıyor ve olayların oluş sırasını olabildiğince ayrıntılı olarak belgeliyorlar.

İnceleme temel sorularla başlıyor; Çarpışma ne kadar güçlüydü? Aktif güvenlik sistemleri ne kadar çabuk devreye girdi? Yolcular nasıl? Hava nasıldı? Saat kaçtı? Yol işaretleri ne durumdaydı? gibi farklı sorularla araştırma devam ediyor.

Ardından çalışma ofiste devam ediyor. Ekip, halka açık polis raporlarını talep ediyor, sürücüyle iletişime geçiyor ve eğer mümkün olursa otomobli inceliyor. Ekip ayrıca, Volvo Cars Güvenlik Merkezi davranış bilimcilerinin de dahil olduğu bir süreç kapsamında sürücünün kazayı nasıl yaşadığını anlamaya çalışıyor. Ekip, son olarak kazaya karışan kişilerden tıbbi kayıtlarını kendilleriyle paylaşmalarını istiyor ve böylelikle herhangi bir yaralanma söz konusu ise bunu kayıt altına alıyor. Bu kayıtlar, yaralanmanın kesin nedenlerini anlamak için fizikçiler ve biyomekanik uzmanlarıyla birlikte analiz ediliyor.

Toplanan tüm veriler ve bilgiler kodlanıyor ve anonim hale getiriliyor. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar, onu gelecek otomobillerde yeni teknolojiler geliştirmek amacıyla kullanan Volvo ürün geliştirme ekipleriyle paylaşılıyor. Ekip ayrıca, bugün çözülemeyen şeyleri de tespit ediyor, böylece Volvo Cars’ın güvenlik geliştirme alanında en ön sıralarda yer almasını sağlıyor.

Ekip her yıl yaklaşık 30-50 civarında kazayı inceliyor, ancak dünyanın her yerinde olabilen kazalara ulaşmak bazen zaman alabiliyor. Dedektifler bu gibi durumlarda, şartlar el verdiği ölçüde, Volvo personelinin ve sahaya en yakın olan acil durum hizmetlerinin desteğiyle kazaların haritasını çıkrmaya çalışıyor. Tüm bunların dışında, ekip gerekli adımların atıldığından emin olmak için, küresel olarak kaydı tutulan kamu kazası veritabanı gibi diğer bilgi kaynaklarını da kullanıyor.

Malin Ekholm, “Kaza Araştırma Ekibi, elbette güvenlik uzmanlarımız için tek araştırma verisi değil, ancak ayrıntıları gerçekten anlamamız bizim için önemli bir role sahip. Kazalar olmaya devam ediyor, ancak bugünlerde sonuçları çok daha hafif ve ciddi yaralanmalar eskisinden çok daha nadir görülüyor” dedi.