Volvo Penta E-aktarma sistemi Rosenbauer elektrikli itfaiye aracında

Rosenbauer’in itfaiye kamyonu için Volvo Penta E-aktarma sistemi üretimi başladı

Volvo Penta, itfaiye araçları üreticisi Rosenbauer için dünyanın ilk seri üretim elektrikli itfaiye aracı için, E-güç aktarma organları üretimine başladı. Aktarma organları, sıfır egzoz emisyonu ve önemli ölçüde azaltılmış gürültü seviyeleri ile oldukça yenilikçi bir çözüm sağlıyor. 

1 Temmuz 2021

Volvo Penta, ortak araç üreticisi Rosenbauer’den dünyanın ilk seri elektrikli itfaiye aracı için E-güç aktarma organları üretimine başladı. İtfaiye aracının adı olan ‘Devrimci Teknoloji’ (RT) daha önce duyurulmuştu, ayrıca E-aktarma sisteminin geliştirilmesi ve RT aracı için yoğun test aşamasına geçilmişti. O zaman, aktarma organının sıfır egzoz emisyonu ve önemli ölçüde azaltılmış gürültü seviyeleri ile oldukça yenilikçi bir çözüm sağlayacağını söylemiştik. Rosenbauer, Volvo Penta ile işbirliği için tamamen yeni bir araç mimarisi tasarladı.

«Elektrifikasyon yolculuğumuzda bir dönüm noktası»
Volvo Penta Industrial Başkanı Giorgio Paris, “2019 yılında Rosenbauer ile emob ortaklığımızı duyurduk ve konseptten üretime rekor sürede geçtik” dedi. «Bu, elektrifikasyon yolculuğumuzda bir kilometre taşı. Bugün piyasada elektrikli çözümlere yönelik artan bir talep görüyoruz ve bunun gibi işbirliği ve pilot projeler aracılığıyla bu talebi ve geleceğin beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz».

İtfaiye aracı için Volvo Penta E-aktarma sistemi
Projeyle ilgili bazı teknik bilgilerden bahseden İsveçli güç aktarma organı üreticisi, «RT, Volvo Penta’nın elektrikli güç aktarma organlarını yeni zirvelere taşıdı. İki veya bazen üç elektrikli makineye sahip olabilen diğer Volvo Group EV’lerinden farklı olarak, RT’nin işini yapması için dört tane gerekiyordu. Dört elektrikli makinenin tümü aynı anda çalışabilmelidir – ikisi tahrik için, biri ekstra pil gücü sağlamak için menzil arttırıcı için ve örneğin itfaiyeciler köpük pompasını döndürmek istiyorsa bunun için oluyor. Bunu başarmak için Volvo Penta mühendisleri, Volvo Group teknolojisi açısından tamamen son teknolojiye sahip olan bir sistem geliştirdiler».

Volvo Penta itfaiye aracı
Yenilikçi Aktif Soğutma Ünitesine sahip.
Tüm bunlar, Rosenbauer ile kısmen işbirliği içinde geliştirilen yeni bir Aktif Soğutma Ünitesi (ACU) ile sonuçlandı. Yeni ACU, geleneksel 24 Volt yerine 600 Volt’luk bir sistemden yararlanıyor. Bu ekstra güç, Volvo Penta’nın yalnızca aküleri soğutmasına değil, aynı zamanda Rosenbauer aracına soğutma kapasitesi de sunmasına olanak tanıyor. Bu, Volvo Penta’nın tam uygulama, kullanım, iklim ve içinde çalışacağı ortamı göz önünde bulundurarak tasarımı optimize etmesinin ve tam elektrikli güç aktarma sistemini belirli bir araç için uyarlamasının bir yolu olarak geliştirilmiş bir süreç.

İlk elektrikli aktarma organları İsveç’teki Volvo Penta Vara fabrikasında üretim aşamasına girdi. Burada ACU üretiliyor ve kurulum müşteri için mümkün olduğunca basit hale getirmek için sistem kitleniyor – yazılım yükleniyorr ve tüm bunlar birlikte paketleniyor -.