Yarıyıl tatilinde çocuklar için etkinlik takvimi

Yoğun kar yağışı nedeniyle kar tatilleriyle geçen son haftanın ardından bugün öğrenciler sömestr tatiline girdi. Pandemi nedeniyle iki yılın ardından çocuklar ilk kez karne heyecanını okulda yaşadı.

Sömestr tatilinde çocuklar için atölyeler, tiyatro oyunları, sinema ve daha fazlası…

Kar yağışı izin verdiği ölçüde bu tatilde çocukları hangi etkinlikler bekliyor…

 • İzmir, Torbalı Belediyesi sömestr tatilinde çocuklar için “Masal Dinletisi” etkinliği düzenliyor. 24 Ocak-6 Şubat 2022 tarihleri arasında, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri Torbalı Belediyesi İstasyon Kafe’de çocuklarla buluşacak. 11.30-12.30 ve 17.30-18.30 saatlerinde günde iki seans şeklinde gerçekleşecek olan Masal Dinletileri ücretsiz olacak.

 

 • Manisa, Akhisar Belediyesi bugün 15 günlük ara tatile başlayacak çocuklara karne hediyesi olarak çocuk şenliği düzenliyor. Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında Parkiçi Sinema Salonu’nda Cumartesi günü 3 seans olarak ücretsiz düzenlenecek etkinliklerde “Geveze Kukla Çilli’de Gülüşelim”, “Muhteşem ve Çilli” gösterileri izlenebilir.

 

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi, 29 Ocak-6 Şubat 2022 tarihleri arasında hem çocukları tatilde tiyatro ile buluşturmak hem de yerel tiyatrolara destek olmak amacıyla 9 çocuk oyununu ücretsiz sahneleyecek. Oyunlar, 1 hafta süreyle Büyükşehir Belediyesi Yıldız Kenter Sahnesi, Atatürk Kültür Merkezi (AKM ) Perge Salonu ve Yeni Mahalle Kültür Merkezi’nde 25 temsilde sahnelenecek. Oyunları izlemek için rezervasyon gerekli.

 

 • Eskişehir‘de ara tatilde çocuklar için resim, orff müziği, origami ve çizgi roman gibi başlıklarda 14 ayrı atölye düzenleyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi, “Çocuklar Eskişehir’in Öykülerini Yazıyor” etkinliğiyle, 10-11 yaşlarındaki çocukları alanında uzman isimlerle buluşturacak.

 

 • Bursa, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü bu kapsamda 6-12 yaş grubundaki çocuklar için okuma atölyeleri ve masal buluşmaları gerçekleştirecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek yaratıcı okuma atölyeleri 25-26 Ocak ile 1-2 Şubat tarihlerinde, Eşitim Eşitsin Eşit Atölyesi de 26 Ocak ve 2 Şubat’ta gerçekleştirilecek.
 • Kütüphane Müdürlüğü ayrıca, 27 Ocak ve 3 Şubat tarihlerinde de masal buluşması yapacak. Ücretsiz etkinlikler Demirci, Üçevler, Akkılıç ve Çocuk Kütüphanelerinde düzenlenecek. Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Oscar ödüllü “Wall-e” isimli filmi de Konak Kültür Evi’nde 22-23-29 ve 30 Ocak tarihlerinde ücretsiz olarak gösterime sunacak.

 

 • İstanbul, Maltepe Belediyesi, çocuklar için yarıyıl tatilinin başlaması nedeniyle Prof. Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, “Sömestir 2022 Çocuk Tiyatroları Şenliği” düzenleyecek. 24 Ocak – 4 Şubat tarihlerinde ücretsiz gerçekleşecek şenlikte her gün farklı bir tiyatro oyunu sahnelenecek.

24 Ocak Pazartesi- Sevimli Korkuluk
25 Ocak Salı-Hürkuş
26 Ocak Çarşamba-Bilgin ile Bilmiş
27 Ocak Perşembe- Yardımsever Defne
28 Ocak Cuma-Kuki’nin Misafirleri
29 Ocak Cumartesi- Mucit Olmama Az Kaldı
30 Ocak Pazar- Yüz Yıllık Ağaç
31 Ocak Pazartesi- Kalabalık Aile
1 Şubat Salı- Kahraman Kamil
2 Şubat Çarşamba- Müge’nin Ödevi
3 Şubat Perşembe- Parktaki Süper Dostlar
4 Şubat Cuma- Son Tohum

 • Akbank Sanat, Yarıyıl Tatili için bir program hazırladı. Çevrimiçi atölye çalışmaları ve 50. Yılını kutlayan Akbank Sanat Çocuk Tiyatrosu’nun “Fırtına Çocuk” oyunu.

 

22 Ocak – Atık Kumaşlar ve Tutkal ile Mask Atölyesi/ Akbank Sanat Youtube
24 Ocak – Akbank Çocuk Tiyatrosu / Fırtına Çocuk / Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (Katılım ücretsiz ve rezervasyonludur, 0216 357 28 37 no’lu telefonu arayarak rezervasyon yaptırılmalı)
29 Ocak – Köpük Heykel Atölyesi/ Akbank Sanat Youtube

 

 • İKSV Alt Kat, 24 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında 6-12 yaş grubu için yarıyıl tatiline özel çevrimiçi etkinlikler gerçekleştiriyor. Maske yapım, müzik, mimari, haritalama ve gazete kültürüne odaklanan çevrimiçi atölye programı, uzmanlar eşliğinde, çocukların yarıyıl tatilinde kültür ve sanatla buluşmasına imkân sağlayacak. Hafta içi her gün ücretsiz gerçekleştirilecek programa katılım için rezervasyon gerekiyor. Rezervasyon linki: https://rezervasyon.iksv.org/altkat

 

24 Ocak Pazartesi, Saat 11.00 // 1 Şubat Salı, Saat 11.00 – “Fidias’ın Hayali” mimari tasarım atölyesi (6-8 yaş)
25 Ocak Salı, Saat 11.00 // 3 Şubat Perşembe, Saat 11.00 – “Medusa’nın Gizemi” maske yapım atölyesi (6-8 yaş)
26 Ocak Çarşamba, Saat 14.00 // 31 Ocak Pazartesi, Saat 14.00 – “İstanbul’un Efsanevi Yaratıkları” haritalama atölyesi (9-12 yaş)
27 Ocak Perşembe, Saat 14.00 // 2 Şubat Çarşamba, Saat 14.00 – “Çocukların Şehir Postası” gazete atölyesi (9-12 yaş)
6-8 yaş için 28 Ocak Cuma, Saat 11.00 – 9-12 yaş için 4 Şubat Cuma, Saat 14.00 – “Zephyros’un Melodik Rüzgârları” müzik atölyesi (6-8 yaş ve 9-12 yaş)

 

 • İstanbul – Dünyanın enerji kaynaklarını verimli kullanmaları ve enerji tasarrufu adına çocuklarda farkındalık yaratmayı hedefleyen “Küsmesin Yıldızlar” isimli tiyatro oyunu, ücretsiz olarak 22 ve 24 Ocak tarihlerinde Profilo Kültür Merkezi, 25-26 ve 27 Ocak tarihlerinde Yeni Moda Sahnesi, 31 Ocak ve 1-2 Şubat tarihlerinde Torium Sahne, 3 ve 4 Şubat tarihleri arasında ise Kartal Sanat Tiyatrosu’nda izlenebilecek.

 

 • İstanbul – “Maceracı Yüzgeçler”in sevilen karakterleri Axis İstanbul AVM’de çocuklarla buluşuyor. Etkinlik, 22-23 Ocak günlerinde -1. katta yer alan etkinlik alanında 13.00-15.00-17.00 saatlerinde üç farklı seansta ücretsiz gerçekleşecek.

 

 • Ankara, Keçiören Belediyesi bünyesinde İlçedeki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde hizmet veren Çocuk Eğitim Merkezi (ÇEM) 24-28 Ocak tarihlerinde Kış Çocuk Atölyeleri oluşturacak. 7-11 yaş arası çocuklar buradaki akıl oyunları, jimnastik, hızlı okuma ve hafıza teknikleri, robotik kodlama, tasarım ve ahşap atölyelerinde hem eğlenecek hem de öğrenecek. Atölye çalışmalarının dışında öğrenciler için ilçedeki turistik noktalara geziler de düzenlenecek.