Z kuşağı: İlk dijital yerliler, seçimde ne yapacak

BİANET”ten alınmıştır

AKP tarafından daha önce yapılan bir çalışmada gençlerin oy kullanmasında ailelerinin yüzde 75 etkisinin olduğu belirlenmişti. Son kulis haberlerine göre 2023 seçimleri öncesi AKP, bunu da göz önüne alarak yeni seçmenlerin aileleriyle bire bir temas kurmayı hedefliyor. 1997-2012 yılları arasında doğan Z kuşağına X (Milenyum) kuşağı aileleri üzerinden ulaşma fikri seçim çalışmalarını etkiler mi sorusuna jenerasyonların ayrıntılı karakteristik özellikleri üzerinden bakmaya çalıştık. 

Öncelikle Z kuşağından başlamak üzere, doğan ve giderek doğmakta olan Alfa kuşağına ve 2025 itibariyle dünyaya giriş yapacak Beta kuşağına bakalım…

Z kuşağı: İlk dijital yerliler

Tek ebeveynli bir evde, çok ırklı bir evde ve çeşitli aile yapıları arasında büyümüş olmaları daha olası. Küresel çapta bakıldığında bunun sonucu olarak, ırk, cinsel yönelim veya din farklılıklarından önceki nesillere göre daha az etkileniyorlar.

Y Kuşağı (1980-1996 arasında doğanlar), teknoloji ve sosyal medyanın patlamasına tanıklık eden “dijital öncüler” olarak kabul edilirken, Z kuşağı, bilginin her an erişilebilir olduğu ve teknolojik yeniliklerin doruk noktasına ulaştığı bir dünyada doğdu.

ABD merkezli The Annie E. Casey Vakfı’nın bir araştırmasına göre bu teknolojik ilerlemelerin Z kuşağı üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri oldu.

Olumlu tarafı, Z kuşağının bilgiye ulaşmasına şans tanıyan bol miktarda bilgi parmaklarının ucunda. Öte yandan, çok fazla ekran süresi izolasyon duygularını artırabiliyor ve sosyal becerilerin gelişmemiş olmasına yol açabiliyor.

“En yalnız nesil” onlar mı?

Y kuşağı ekonomik bir patlama sırasında yaşlanırken, Z kuşağı, ailelerinin ve toplumlarının, kira piyasasının finansal stresinden, bakıcılara ek maliyetlere kadar karşılaştıkları ekonomik baskılar tarafından şekillendirildi.

Bu nedenle, muhafazakar harcamalar, istikrarlı işler ve akıllı yatırımlarla gelen istikrara değer veriyorlar.

Zihinsel sağlık sorunları, bazıları tarafından “en yalnız nesil” olarak da anılan Z kuşağının üzücü bir özelliği olarak kabul ediliyor, çünkü çevrimiçi olarak geçirdikleri sonsuz saatler yalnızlık ve depresyon duygularını besleyebiliyor.

Akıllı telefonlarda daha fazla zaman geçirmek veya Netflix izlemek, anlamlı ilişkiler kurmak için daha az zaman harcanması anlamına geliyor.

Dünyanın derdini dert edindiler

Z kuşağı arasındaki siyasi aktivizm arttıkça, birçok Z kuşağı silah yasaları, polis şiddeti ve iklim krizi gibi sorunları çevreleyen huzursuzluğu içselleştirdi – bu da artan stres seviyelerine yol açtı.

Greta Thunberg‘in başlattığı “İklim için Okul Grevi” dünya çapında Z kuşağının aktivist yönünü ortaya çıkardı ve dünya Z kuşağı adını sık sık kullanmaya başladı.

Bunun yanı sıra Forbes’ta yayınlanan bir anket çalışmasına göre Z kuşağının tüketici olarak davranış şekli giderek dijitalleşen bir dünyayı daha da iyi yansıtıyor. Z çocukları, satın almadan önce kapsamlı bir online araştırma yapıyorlar.

Pragmatizmleri, bir ürüne karar vermeden önce çeşitli seçenekleri keşfetmelerine ve değerlendirmelerine yol açıyor.

TIKLAYIN – Greta Thunberg: Nasıl cüret edersiniz? 

Z’den sonra sıfırdan Alfa!

Alfa kuşağı adını Yunan alfabesinin ilk harfinden alıyor. Yani bir anlamda her şeyin sıfırlandığı yeni bir dünya nesli oluyorlar.

Baby boomers 1940’lardan 1960’lara kadar birçoğumuzun ebeveynleriydi. Ardından, 1960’tan 1980’e doğmuş olan X kuşağı geldi.

2010’dan itibaren doğmaya başlayan ve doğmaya devam eden arkadaşlar Alfa kuşağı oluyor. Şu an kendileri 0 ile 10 yaş arası.

Alfa Jenerasyonu terimini TEDx konuşmacısı, demografi uzmanı ve fütürist Mark McCrindle ortaya attı. İstatistiklere göre, her hafta dünya çapında yaklaşık 2,5 milyon Alfa doğuyor ve bunlar ellerinde iPad’ler ve akıllı telefonlarla büyüyor.

Tarihin en eğitimli nesli olacaklar

Birçoğu henüz bebeklik döneminde olsa da, Alfa kuşağı çağı geldiğinde, sahip oldukları teknoloji ve anlık bilgiler sayesinde tüm zamanların en eğitimli nesli olacak.

Şu an dünyada olan 6 kuşak

  • Alfa kuşağı: 2012 sonrası doğanlar.
  • Z kuşağı: 1996 – 2015 doğumlu.
  • Y kuşağı: 1977 – 1995 doğumlu.
  • X Kuşağı: 1965 – 1976 doğumlu.
  • Baby Boomers: 1946 – 1964 doğumlu.
  • Gelenekçiler veya Sessiz Nesil: 1945 ve öncesi doğumlular.

Ebeveynleri, (Y ya da X kuşakları) dijital bir dünyada ilk doğanlar olabilir, ancak Alfalar, teknolojiyi hayatlarının her alanına kusursuz bir şekilde entegre eden ilk nesil olacak. İnternet, akıllı teknoloji ve sanal gerçekliğin olmadığı bir dünyayı asla bilmeyecekler.

Pandeminin de etkisiyle yaygınlaşan çevrimiçi eğitimi alan ilk nesiller.

Etnografiler, Alfa kuşağının önceki nesillerin aksine çok fazla paylaşımdan hoşlanmadığını ortaya çıkardı. Sahiplik güdüsü geri döndüğü için, paylaşım karşıtı duruşları ekonomik pazar açısından olumlu bulunuyor.

Önceki kuşaklar gibi kurallarla kısıtlanamıyorlar, baskın ve kontrolcü ebeveyn modeli onlarda işlemiyor, işleyecek gibi de durmuyor.

Dijital dünyaları onları  sonsuz sayıda perspektifle temasa geçirdiğinden, enerjilerini kontrol altına almak zor, üstelik bu enerjiyi ev dışında, seksek oynayarak, kaykay sürerek atamadıklarını düşünürsek…

“Din” onlar için kapsama alanı dışı

parenting.firstcry.com’da yayınlanan bir analize göre Alfaların çoğu doğaları gereği meydan okuma eğiliminde.

Mevcut yapılardan kurtulmaya meyilli oldukları için onları din veya inanç sistemlerine ikna etmek zor kabul ediliyor. Analizde “İhale çağında bir inanç sistemini başarılı bir şekilde kabul etmelerini sağlasanız bile, yakında onu aşacaklardır” deniyor.

Önceden tahmin edilebilir nesillerin aksine, sürekli değiştikleri için Alfa kuşağını hedefleyen pazarların önünde can sıkıcı bir sorun var.

Bireyseller ve anı yaşıyorlar

Onlar, araştırmalara göre daha bireysel olma eğilimindeler ve bu nedenle genel profil kategorilerine girmiyorlar. Bu yüzden onları tahmin etmenin bir yolunu bulduğunuzda, onlar zaten yeni davranışlar sergilemeye başlamış oluyorlar.

Karbonhidratlar, yağlar ve organik günlükler, alabilecekleri tüm enerjiye ihtiyaç duyacakları için kendilerini şımartmayı sevdikleri şeyler beslenmelerine hakim.

Alfa kuşağının şu ana kadar bilinen çoğunluğu makarna, pizza, doymuş yağ ile birlikte bol miktarda tahıl bağımlısı.

Sağlıksız besleniyor olarak kabul edilmekle birlikte, nesilleri, herhangi bir kuşağın en yüksek yaşam beklentisine sahip.

YOLO (yalnızca bir kez yaşarsınız), FOMO (kaçırma korkusu) ve hatta NOTOMO (yarın yok) gibi fikirleri var.

Toplumsal normdan çok, bireysel tarz ve rahatlığa odaklandıklarından, şimdiye kadarki en sıradışı tarzdaki nesil olmaları bekleniyor.

Beta, Gamma, Delta ve yeni bir dünya

Alfa’nın takipçileri Beta kuşağı ise 2025’ten 2039’a kadar yeryüzüne intikal edecekler.

Daha sonra ise yeni kuşak tanımları kabul görürse Gamma ve Delta kuşakları gelecek. 21. yüzyılın ikinci yarısına kadar oraya varamayacağız, bu yüzden etiketler için bolca zaman var.

Herhangi bir yaşta beynin merak ve bilgi edinme güdüsünün bitmiş olabileceğine ihtimal vermeyerek 20. yüzyılda yaşayan gazeteci Holbrook Jackson‘ın bir sözüyle bitirelim: Kimse daha çok bilmek için yeterince yaşlı değildir.