ZF yazılım işini hızlandırıyor

Yazılım İşini Hızlandırma: ZF, Apex.AI şirketinden Hisse Aldı

ZF’nin ara katman yazılımına ve yüksek performanslı bilgi işlemine katkıda bulunan Apex.OS meta işletim sistemi Araçlar için en yüksek işlevsel güvenlik standardını karşılar.
Her tür araç ve her düzeyde otomasyon için uygundur. Yeni nesil araçların zekası, giderek birkaç merkezi yüksek performanslı bilgisayara taşınıyor. Üzerinde çalışan yazılımın güncellenmesi ve akıllı telefon gibi yeni işlevlerle genişletilmesi kolay olmalı. Tüm bunlar, mobilite sistemleri için en yüksek işlevsel güvenlik standartlarıyla birlikte sunulmak zorunda.

ZF, yazılım şirketi Apex.AI’nin yüzde beş hissesini satın alarak otomotiv yazılımı işini güçlendirdi. Mali desteğe ek olarak ZF, Apex.OS meta işletim sistemine dayalı yazılım çözümleri de geliştirecek. ZF Global Yazılım Merkezi başkanı Nico Hartmann, “Apex.OS’u temel alarak müşterilerimize ek bir ZF Middleware seçeneği sunabiliriz” dedi. “Bu çözüm, binek otomobiller ve ticari araçlar için en yüksek işlevsel güvenlik standartlarına göre onaylanmıştır. Böylece müşterilerimize Autosar Adaptive’e bir alternatif sunuyoruz.”

Apex.AI CEO’su ve Kurucu Ortağı Jan Becker, “Dünyanın en büyük otomotiv tedarikçilerinden biri olan ZF’nin Apex.OS tabanlı yazılım çözümleri sunacağından gurur duyuyoruz” dedi. “Araç kullanıcıları için fark yaratmayan bir yazılım olan bu çekirdek yazılımın otomotiv sektöründe standart haline gelmesini umuyoruz.”

ZF’den ara yazılım çözümleri
Yazılım tanımlı araca yönelik ZF çözümleri arasında yüksek performanslı bilgisayarlar ve yazılımlar merkezi bir rol oynamaktadır. Yeni nesil araçların elektrik ve elektronik mimarilerinde tüm önemli fonksiyonları kontrol edecek ve hem araç sistemleri hem de dış dünya ile bağlantı kuracaklar.

ZF Middleware, araç bilgisayarının işletim sistemi ile yazılım uygulamaları arasında ‘arabulucu’ olarak görev yapan açık bir yazılım platformudur. Ara katman yazılımının temel işlevleri, bilgisayar donanımının yazılım uygulamalarından soyutlanması ve bu uygulamalar arasındaki iletişimdir. Otonom sürüş işlevleri gibi gerçek yazılım işlevleri daha sonra bu ara katman yazılımının üzerine inşa edilebilir.

En yüksek işlevsel güvenlik standardı
Apex.OS, orijinal olarak robotik uygulamaları için geliştirilmiş Robot İşletim Sisteminden (ROS) türetilen bir meta-işletim sistemidir. Apex.AI, otomotiv sektörü için bu işletim sistemini daha da geliştirdi ve araçlar için ISO 26262 fonksiyonel güvenlik standardına göre ASIL D sertifikası aldı. Sonuç olarak, ilgili yazılım geliştirme kitleri de dahil olmak üzere yüksek performanslı otomotiv bilgisayarları için bu temel yazılım hazırdır ve böylece otomobil üreticilerine kıt insan kaynaklarını son müşteri için önemli farklılıklar sunan diğer alanlarda daha fazla dağıtma seçeneği sunar. Apex.OS, binek araçlar, robotaks, servisler ve ticari araçlar gibi her türlü araçta otomasyon seviyesinden bağımsız olarak kullanılabilir.

Autosar Adaptive’e alternatif iletişim çerçevesi
Apex.OS, bağımsız yapı taşlarının yüksek oranda yeniden kullanılabilirliğini sağlayan C++ programlama dilinin yeni standartlarında yazılmıştır. Bu yaklaşım, otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Adaptive Autosar standartlarına alternatif bir iletişim çerçevesidir. ZF, ilgili araç üreticisinin tercih ettiği varyanta bağlı olarak müşterilerine her iki yaklaşımı da sağlayabilir.