Zorlu, ZES yatırımlarına devam ediyor !

Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 87’si, elektrik üretiminin de yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Zorlu Enerji, sıfır emisyonlu kesintisiz ulaşım için 81 ilde 650’nin üzerinde noktada 1200’e varan soketle hizmet veriyor. Elektrikli araç şarj istasyonu (ZES) markası ile kullanıcılarına temiz enerji ile elektrikli araçlarını şarj etme imkanı sağlayan Zorlu Enerji, karbon ayak izini sıfırlama hedefi doğrultusunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor ve faaliyetleri ile sektöre sıfır emisyon salımına ulaşma hedefi konusunda örnek oluyor.

Geleceğin enerji şirketi” olma yolunda hızla ilerleyen Zorlu Enerji, tüm operasyonlarının ve yatırımlarının merkezine sürdürülebilirliği, inovasyonu, Ar-Ge ve teknolojiyi alarak, temiz bir gelecek ve Net Sıfır Emisyon salımı hedefi doğrultusunda insan odaklı ekosistemlere ve yenileyici iş modellerine yaptığı yatırımlarla sektörüne öncülük ediyor. Zorlu Enerji’nin sürdürülebilirlik stratejisi hedefleri doğrultusunda hayata geçirdiği en büyük yatırımlardan biri olan elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES (Zorlu Energy Solutions), şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerde elektrikli araç sahiplerinin ulaşımını kolaylaştırarak onlara temiz enerjiyle kesintisiz sürüş deneyimi sunuyor.

ZES, temiz enerji ile elektrikli araçları şarj etme imkanı sağlıyor

Zorlu Enerji’nin fosil yakıtlı araçlara alternatif olarak elektrikli araçların altyapı koşullarının sağlanması için 2018 yılında kurduğu ZES markası, 81 ilde 650’nin üzerinde noktada 1200’e varan soketle elektrikli araç şarj istasyonu (ZES) ağı ile kullanıcılarına temiz enerji ile elektrikli araçlarını şarj etme imkanı sağlıyor.

Zorlu Enerji, çevre dostu, enerji tasarruflu, düşük emisyonlu ve aynı zamanda sessiz olmaları nedeniyle tüm dünyada kullanım oranı artan ve sürdürülebilir bir geleceğin en önemli sac ayaklarından biri olan elektrikli araçlara, sağladığı elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandırdığını ‘Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’ (I-REC) ile belgelendiriyor.

Türkiye içinde pazar payını %60’a ulaştırarak sektör lideri olan ZES, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesi için sadece Türkiye’de değil yurt dışında da benzer yatırımlar yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle şehirlerdeki karbon salımını azaltacak olan elektrikli araç şarj istasyonu ZES ile yatırımlarını artıran Zorlu Enerji, Doğu Avrupa başta olmak üzere global arenadaki altyapısını şimdiden hazırlıyor.

Türkiye’nin en büyük ve teknolojik olarak en gelişmiş elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES ile akıllı şehir kavramının önemli bir parçasına hizmet eden Zorlu Enerji, Türkiye’deki tek elektrikli araç paylaşım platformu olan “electrip” uygulaması ile de sıfır emisyonlu ulaşım ekosistemine destek sunuyor.

Birçok işlemin dijital ortamlardan gerçekleştirildiği, mobilitenin ve çevreye daha az iz bırakmanın her zamankinden daha fazla önem taşıdığı bir dünyada ve gelecekte, Zorlu Enerji’nin electrip uygulaması önemli bir yatırım olarak öne çıkıyor.