FRANSA’DA YÜRÜTÜLEN EVSEL ATIK TOPLAMA HİZMETİNE 10 ADET DAHA RENAULT TRUCKS D WIDE Z.E KATILDI

Paris yakınlarındaki Neuilly-sur-Seine Belediyesi, evsel atıkların toplanması için elektrik enerjisinden yararlanmaya karar verdi. Bu bağlamda SUEZ, ilave 10 adet yüzde 100 elektrikli Renault Trucks D Wide Z.E kamyon ile filosunu güçlendirdi

İlk Renault Trucks D Wide Z.E.’nin birkaç ay operasyonlarda kullanılmasının ardından SUEZ ve Renault Trucks, işbirliklerine ilişkin olumlu bir değerlendirme yaparak vatandaşların yaşam kalitesine daha saygılı projeler geliştirmeye odaklandılar. Bu yeni nesil atık toplama araçları, bölgede herhangi bir kirletici veya CO2 yaymadan atıkları toplayacak.

SUEZ ve Renault Trucks, CO2 emisyonlarını azaltmak ve vatandaşların yaşam kalitesini iyileştirmek için çalışmalarına devam ediyor. İlk D Wide Z.E. kamyonun Temmuz 2020’de 63.000 sakininin bulunduğu bölgede atık toplama hizmetleri için çalışmaya başlamasının ardından SUEZ ve Renault Trucks, bu ortaklığın olumlu bir değerlendirmesini yaptı. Evsel atıkların toplanması için çok uygun olan elektrik teknolojisi, sıfır yerel emisyon ve %95’e kadar azaltılan CO2 emisyonu ile ekolojik ayak izine ve hem kullanıcılar hem de vatandaşların konforuna büyük bir katkı sağlıyor.

Bu ilk değerlendirme ayrıca, kabin ısıtmasının programlanması ve sıkıştırma döngüsünün sayısı, kaldırma işlemlerinin sayısı ve mekanizmaların hızı dahil olmak üzere ekipmanın çalışmasının optimize edilmesi gibi bazı teknik ayarlamaların yapılmasını da sağladı.

Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin, konuyla ilgili olarak; “Bu kapsamda bir sözleşme, elektrik teknolojisinin olgunluğunu ve pazarın eğilimini gösteriyor. Elektrikli kamyonlarımız, müşterilerimizin operasyonel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor. Tüm göstergeler, yeşile dönüyor ve öncüler olarak araçların satışlarında daha az engelle karşılaşıyoruz” diye berlitti. Renault Trucks, 2025 yılına kadar satışlarının yüzde 10’unun elektrikli araçlar olmasını hedefliyor.

SUEZ Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Fransa Başkan Yardımcısı Fabrice Rossignol ise; “Renault Trucks, uzun süredir devam eden iş birliğimiz çerçevesinde tam elektrikli araçlar açısından SUEZ’in beklentilerini mükemmel bir şekilde karşılıyor. Birlikte geliştirdiğimiz operasyonel uzmanlık, vatandaşların yaşam kalitesini korurken çevre dostu ve sürdürülebilir atık toplama operasyonlarını yönetmek isteyen Neuilly-sur-Seine gibi yerel otoritelerin gereksinimlerini karşılamamızı sağlıyor. Bu ortaklık, aynı zamanda SUEZ Group’un 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını yüzde 45 oranında azaltma hedefiyle de örtüşüyor” şeklinde açıklıyor.

Neuilly-sur-Seine Belediye Başkanı Jean-Christophe Fromantin, şehrin hizmet kalitesini artırmaya yönelik özel gereksinimlerini karşılayan bu yeni araçların kullanılmasından duydukları memnuniyeti açıklıyor; “Bu sıfır emisyonlu kamyonlar, karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik iddialı yaklaşımımızın bir parçası. Filomuzun neredeyse yüzde 39’unun elektrikli araçlardan oluştuğu Neuilly-Sur-Seine Belediyesi olarak kamu hizmetlerinde kullanılan araçların karbondan arındırılmasında öncüyüz.”