Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelini oluşturuyor

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında yetersiz beslenme oluşur.

İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.

Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir. Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

 

Yeterli ve dengeli beslenen insanlar;

Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir.

Hareketli ve esnek bir bedene,

Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere,

Kuvvetli, gelişimi normal kaslara,

Çalışmaya istekli kişiliğe,

Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına,

Normal zihinsel gelişime,

Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.

Bu temel bilgilerin ışığında tabiki vücudumuza gerekli olan D vitamini gibi bazı unsurları vücudumuz kendi oluşturamadığı için, hele ki büyük şehirlerin insanı gerginleştiren ortamları ve oluşan stres için bazı katkı maddelerine zaman zaman ihtiyaç duyarız. Unutulmaması gereken Doktor kontrolünde bunlar alınır. 

Bu konuda çok iyi çalışmaları olan genç bir şirket, deneyimli çalışanları ile birlikte son üç yılda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şirket ülkemizde ürünlerini sunarken aynı zamanda Orta Doğu ülkelerine de ihracat yapıyor.

DAM Medikal gıda takviyeleri üzerine üretim yapan bir firma.

DAM Medikal, 2017 yılında Mersin’de kurulan ve 2018 yılında üretime başlayan bir medikal şirket.

Türkiye Gıda Kurumu’nun uluslar arası standartlarına, paketleme, üretim, depolama ve dağıtım operasyonlarına uygun şekilde inşa edilmiş olan Mersin şehrinde bir fabrikaya sahipler.

Ürünleri

Yüksek kaliteli ve etkili gıda takviyelerinin imalatı ve geniş bir ürün yelpazesi ile ihtiyaç sahiplerine hizmet veriliyor.
Ürünler: Çocuklar için kusma, ishal, ateşli hastalıklar sonrası oluşacak su ve sıvı kaybını önleyecek “Dilayt-Meyva”, “Dilayt- Portakal”, “Dilayt- Çilek”, “Dilayt-Sade”, “Dilayt-Üzüm” ve “Dilayt-Sakız

Toz halindeki ilaçların sıvılaştırılmasında kullanılan “saf su

Antiseptik olarak kullanılan “Dam Drops” (portakallı, naneli, bal ve limonlu, ballı, çilekli); iv)çocukların sağlıklı gelişmelerine katkı sağlayacak “Omega-3”, “Omega Fort”,”L-Argine” ve “Supra Vitamin”

Hafıza güçlendirici ve bağışıklık sistemini takviye edici olarak “Power Active” gibi ürünleri bulunuyor.

Kullanılan ham maddeler ve diğer malzemeler şirketin kendisi tarafından ve tamamen bilimsel yoldan seçiliyor, en iyi bileşenler kullanılmaya özen gösteriliyor.

Dam Medical Laboratary, aşağıdaki üretim hatlarına sahip

  • Püsküller hattı
  • Süspansiyon için su hattı
  • Bal üretim hattı

Bu üretim hatları; çoğu otomatik ve büyük kapasitelere sahip en son teknoloji makineleri ile donatılmışlar.

Kalite kontrol

Kalite kontrol bölümün de otomatik analiz için laboratuarlar bulunuyor. Bu bölüm, kalite kontrolünün başarısı için: tecrübeli, yetkin ve eğitimli personel, gelişmiş analiz ve izleme aletlerine sahip ve hammadde, yarı mamul ve mamul ürünleri red etme ya da kabul etme yetkisi, ile çalışıyor.

Dam Medikal, Türkiye pazarında hızla gelişiyor ve tüm illeri kapsamak istiyorlar. Şirket, bir çok Arap ülkesine ihracat yapıyor ve hedefleri içerisinde Orta Doğu pazarında daha fazla büyümek de bulunuyor.

ARGİN ŞURUP

  • Yorgunlukta, halsizlikte, soğuk algınlığında doktor gözetiminde alınması tavsiye olunuyor.

ARGİN ŞURUP

Arjinin (arginin ya da arjinin diye de bilinir), bir tür amino asittir ve bildiğimiz üzere amino asitler proteinlerin “yapı taşlarıdır”. Bu amino asidi, özellikle sığır eti ve diğer kırmızı et türleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde ederiz.Arjinin, bağışıklık fonksiyonu, detoksifikasyon ve beyin üzerinde etkilere sahiptir. Arjininin bir başka önemli rolü ise, belirli hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır, özellikle büyüme ve enerji üretimi için hücrelere glikoz verilmesine yardımcı olan yararlı büyüme hormonlarının ve insülinin üretiminde rol oynar. Bu rolü ile arjinin fiziksel performans, dayanıklılık ve güç artışı ile ilişkilendirilir.

SUPRA VİTAMİN

İçeriğinde bulunan B vitaminleri, iştah artışına yardımcı olur. C vitamini ve çinko desteği bağışıklık sisteminin desteklenmesinde yardımcı. Vitaminler vücutta metabolik olayların normal bir şekilde meydana gelmesi ve sağlıklı durumun sürdürülmesi için gerekli olan, vücutta sentez edilemeyen veya yetersiz derecede sentez edilen ve besinler içinde çevreden ufak miktarda alınması zorunlu maddelerdir.

  • Vücutta bulunan eksik besinlerin tamamlanmasına destek olur.
  • Özellikle hayvansal kaynaklarda bulunan folat, B6 vitamini, çinko ve sodyum gibi besinlerin vegan ve vejetaryenler tarafından kolayca alınabilmesini sağlar.
  • Bazı araştırmalar multivitamin kullanan yetişkinlerin hafızalarının güçlenebileceğine değinmektedir. Ayrıca multi vitamin takviyesi kullanmak ruh haline de iyi gelebilir. Bu durum, ruh hali bozukluklarına sahip kişilerde görülen besin eksikliği ile paralel bir sonuca sahiptir.
  • Multi vitaminler göz sağlığı için gerekli olan B3 vitamini, E vitamini ve riboflavin(B2) gibi besinleri içerebilirler. Multi vitaminlerin katarakt riskini azalttığına dair veriler de bulunmaktadır.
  • Vücut dokularının ve metabolizmanın düzgün bir şekilde işlemesine; bağışıklık hücrelerinin gelişmesine yardımcı olabilir.