FASHION WEEK ISTANBUL’UN BİR SEZONU DAHA TAMAMLANDI

Fashion Week Istanbul’un 15-18 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen sezonu sona erdi. 14 Mart’ta mekan sponsoru Soho House Istanbul’da müzik dolu bir kick off parti ile kapılarını açan etkinlik hafta boyu yeni hibrit yapısı ile devam etti. Fiziksel mekanlarla dijitali bir araya getiren yeni yapısı sayesinde defileler ve koleksiyonların sunulduğu moda filmlerinin gösterimleri gerçekleşirken, bütün koleksiyon filmleri etkinliğin resmi adresi fashionweek.istanbul adresinde yayınlandı ve bundan sonra da aynı adresten erişime açık olacak. 

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 18: From L/R Seda Domaniç, Nil Ertürk, Tuna Mert, Şansım Adalı and Zeynep Tosun attends the FWI Conversations during the Fashion Week Istanbul at Soho House Istanbul on March 18, 2022 in Istanbul, Turkey. (Photo by Ekrem Serif Egeli/Getty Images for IHKIB)

Haftaya ayrıca moda sektöründen önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı FWI Conversations etkinlikleri artı değer kattı. 16 Mart’ta düzenlenen ilk FWI Conversations etkinliğinde moda tasarımcısı Mehtap Elaidi Nur Bilen Yavuzer’in moderatörlüğünde 22 yıllık süreçte değişen ve gelişen sektörel dinamiklerle beraber markalaşma ve tasarım yolculuğunu samimi bir sohbetle izleyicilerle paylaştı.

İkinci FWI Conversations etkinliğinde ise tekstil dünyasında uzun yıllar boyunca çalışan ve kaynaklara erişim konusunda uzman Sal Khokhar konuşmacı olarak yer aldı. Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı fuar ve moda etkinliklerinde moda dünyasında üretim ve tüketim dengelerine dair konferans ve panellere katılan Sal Khokhar, Fashion Week Istanbul’da da Soho House Istanbul’un Sinema Salonu’nda tekstil sektörünün profesyonelleriyle buluştu.

Haftanın son FWI Conversations’u ise Dr. Seda Domaniç’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Moda tasarımcısı Zeynep Tosun ve dijital dünyadaki avatarlarıyla ilgi çeken SUDIETUZ markasının kreatif direktörü ve kurucusu Şansım Adalı’nın da katıldığı panelde Mercado dergisinin yayın yönetmeni Tuna Mert ve Lokal Hareket’in kurucusu Nil Ertürk de vardı.

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 18: Sal Khokhar at Mr. Sal Khokhar – FWI Conversations during Fashion Week Istanbul on March 18, 2022 in Istanbul, Turkey. (Photo by Evren Kalinbacak/Getty Images for IHKIB)

Panelde “Sürdürülebilir bir moda mümkün mü?” ve “Döngüsel ekonomi için neler yapılabilir?” sorularına yanıt arandı. Bu panel de koleksiyon filmleri gibi fashionweek.istanbul adresinden izlenebilecek.

Geçtiğimiz sezonlarda başlayan uluslararası moda sektörel platformu Business of Fashion (BoF) ile iş birliği bu sezonda da devam etti.

BoF editörlerinin seçkisiyle Türk moda tasarımcıları ve koleksiyonları bu sezon da hem web sitesindeki galerilerle hem de özel röportajlarla global moda arenasına ulaştı.

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 18: From L/R Seda Domaniç, Nil Ertürk, Tuna Mert, Şansım Adalı and Zeynep Tosun attends the FWI Conversations during the Fashion Week Istanbul at Soho House Istanbul on March 18, 2022 in Istanbul, Turkey. (Photo by Ekrem Serif Egeli/Getty Images for IHKIB)

Bu iş birliğine ek olarak Tank Magazine’den Thomas Roueché ve ayrıca yurt dışından basın üyeleri Sophie Jane Soar  (Business of Fashion), Francesco Martino  (NSS Mag), Erica Jana Jade  (Wonderland_London) ve yabancı influencer’lar Estelle Chemouny (@estellechemouny), Geraldine Boubil  (@erinoffduty), Doina Ciobanu  (@doina) İstanbul’a gelerek Fashion Week Istanbul’u canlı olarak takip etti.

Fashion Week Istanbul kapsamında BASHAQUES, CEREN OCAK, DB BERDAN, DICE KAYEK, EMRE ERDEMOĞLU, GOKHANYAVAS, MERT ERKAN, MURAT AYTULUM, NİHAN PEKER, NİYAZİ ERDOĞAN, ÖZLEM ERKAN, RED BEARD BY TANJU BABACAN, SELEN AKYUZ, SEZGI TUZEL,

SUDIETUZ, T.A.G.G, TUĞBA ATASOY ve Y+ YAKUP BICER Sonbahar-Kış 2022 koleksiyonlarını tanıtırken NEW GEN BY İMA kapsamında genç tasarımcılar BERFİN ÖZGÜR, NAZLICAN TÜRKER, ÖYKÜ ECE UZA, SELİNA ALP, ŞEYMA HAMAMCI ve KARMA BY İMA kapsamında genç tasarımcılar AYCAN HAKALMAZ, BEYZA EYÜBOĞLU, EZGİ YILDIRIM hazırladıkları koleksiyonları defile olarak davetlileri ile buluşturdu. Koleksiyonlara ait film ve defile videolarına aşağıdaki linkler üzerinden erişebilirsiniz.

BASHAQUES: https://we.tl/t-Hs6zcildm3

CEREN OCAK: https://we.tl/t-eBflq6yHZG

DB BERDAN: https://we.tl/t-pg8t1Ph3P0

DICE KAYEK: https://we.tl/t-013XqyLwYr

EMRE ERDEMOĞLU: https://we.tl/t-mqaBuN6dj3

GOKHANYAVAS: https://we.tl/t-sXAjcmGxOK

KARMA by İMA: https://we.tl/t-yTuR0448OC

MERT ERKAN: https://we.tl/t-doF2nMeLi7

MURAT AYTULUM: https://we.tl/t-wOphtYbXXm

NEW GEN BY İMA: https://we.tl/t-X8QXzUcRKp

NİHAN PEKER: https://we.tl/t-tWckabBRAR

NİYAZİ ERDOĞAN: https://we.tl/t-Nx2fACZVmV

ÖZLEM ERKAN: https://we.tl/t-lb9z8eWwn9

RED BEARD BY TANJU BABACAN: https://we.tl/t-3w9EM2QOwL

SELEN AKYUZ: https://we.tl/t-ebi36olTm7

SEZGI TUZEL: https://we.tl/t-9LZHHqukBs

T.A.G.G: https://we.tl/t-t2yZP5ZGSw

TUĞBA ATASOY: https://we.tl/t-W8WCUedb9B

Y+ YAKUP BİÇER: https://we.tl/t-4vI36jRJws

 

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 18: Sal Khokhar at Mr. Sal Khokhar – FWI Conversations during Fashion Week Istanbul on March 18, 2022 in Istanbul, Turkey. (Photo by Evren Kalinbacak/Getty Images for IHKIB)