İETT’nin Elektrikli Otobüs Testleri beşinci ve son araç testi ile bitti

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, Genel Müdür Yardımcıları ve ilgili Daire Başkanları ile birlikte Otokar marka Electra model yüzde 100 elektrikli aracın testini gerçekleştirdi.

12 metre uzunluğunda, 27 koltuk kapasiteli aracı 410kW gücünde bir motor hareket ettiriyor. 210 ile 350 kW gücünde batarya seçenekleri sunulan araç azami 400 kilometre menzil sunuyor.

İETT, Otokar testiyle beraber toplamda farklı markalara ait 5 elektrikli aracın testini tamamlamış bulunuyor. Elektrikli araçlara dair teknik şartnamelerin hazırlanmasının ardından ihale süreci başlatılacak  ve 2022 yılı içinde 100 elektrikli araç ihalesi gerçekleştirilecek.

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Karsan marka “e ATA” model 12 metrelik otobüsün testi İETT İkitelli Garajı’nda yapıldı. 449 kW batarya ile 450 kilometre menzile sahip olan aracın test sürüşü Genel Müdür Alper Bilgili tarafından yapıldı. Sürüş sırasında araç hakkında bilgi veren firma yetkilileri aracın Avrupa’da pek çok ülkeye ihraç edildiğini belirtti.

Üzerine test amacıyla konan 5 tonluk yükle sürüş yapılan araçta pek çok yeni teknolojik donanım mevcut. Havalı süspansiyon, kameralı aynalar, şerit takip sistemi, yaya uyarı sistemi, rejeneratif frenleme sistemi gibi donanımları bulunan aracın motor gücü ise 250 kW.

Karsan marka aracın test sürüşüne Genel Müdür Alper Bilgili’nin yanı sıra Metrobüs ve Elektrikli Otobüs Daire Başkanı Zeynep Pınar Mutlu, Bilgi İşlem Daire Başkanı Şeref Can Ayata, Teknoloji Müdürü Burak Sevim ve diğer İETT yetkililerinin yanı sıra firma yetkilileri de katıldı.

İETT, 2022 yılı bütçesinde yer alan 100 elektrikli araç alımı için bu yıl ihale düzenleyecek. İhale sonrasında ilk elektrikli otobüsler İstanbul yollarında seferlerine başlayacak.