Moskova’nın 900 adet elektrikli şehir otobüsü var-77milyon yolcu taşıdılar

Moskova’nın 900’üncü elektrikli otobüsü, şenlikli neon ışıklarıyla tanınan şehrin güneyinde hizmete girdi.

Otobüs, KAMAZ’ın Nisan 2021’de açılan Moskova’daki SVARZ eko-fabrikasında yerel olarak monte edildi. Elektrikli otobüsler şu anda şehrin otobüs güzergahlarının 66’sında çalışıyor ve yaklaşık 800 kilometrelik bir mesafe kat ediyor. 2021 boyunca, Moskova genelinde 77 milyondan fazla yolcu taşıdılar.

Moskova'nın 900. Elektrikli Otobüsü

Moskova’nın 900’üncü elektrikli otobüsü

Büyüyen filoya uyum sağlamak için Moskova, elektrikli otobüsleri için aktif olarak şarj altyapısı geliştiriyor. Şu anda şehirde 150’den fazla şarj yapısı var, ancak 2023’ün sonunda şehir 500’e kadar istasyona sahip olmayı hedefliyor.

Moskova Ulaştırmadan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov şunları söyledi: “Elektrikli otobüsler dördüncü kış için Moskova sokaklarında çalışıyor. Bu yıl, Moskova Belediye Başkanı özel bir hediye yaptı – dekore edilmiş Yeni Yıl elektrikli otobüsü. Önümüzdeki yıl şehirdeki eko-ulaşım miktarını da artırmayı planlıyoruz. Bu da, zararlı emisyon miktarını azaltmaya ve Moskova’daki çevresel durumu önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olacak.”
21 Aralık 2021’de Liksutov ayrıca 2022’nin sonunda veya 2023’ün başında Moskova’da Krasnogvardeyskiy uluslararası otobüs terminalinin açılacağını duyurdu. Rusya’nın güneyi, güneydoğusu ve güneybatısında ve komşu ülkelere.

Moskova’nın ulaşım sistemi büyümeye devam ederken, Moscow Transport çevreyi olumlu yönde etkilemeyi umuyor. Sadece elektrikli otobüs satın alma taahhüdü bu amaca katkı sağlayacaktır.

Krasnogvardeyskiy uluslararası otobüs terminali