ABD’de sıfır emisyonlu otobüsler %27 arttı

CALSTART, ABD’deki yıllık sıfır emisyonlu otobüs envanterini yayınladı. Rapor, 3.533 tam boyutlu sıfır emisyonlu otobüsün şu anda ulusal olarak faaliyette olduğunu ve 2020’den bu yana yüzde 27’lik bir artış olduğunu belirtiyor.

CALSTART’ın raporu, düşük emisyonlu veya emisyonsuz otobüsler için 5,25 milyar USD’lik finansmanın öncesinde sıfır emisyonlu otobüslerin artan popülaritesi hakkında fikir veriyor. Rapor, sıfır emisyonlu filoların çoğunun on veya daha az otobüsten oluştuğunu, bu nedenle finansmanın sıfır emisyonlu filoların boyutunu artırmaya ve yeni filolar başlatmaya yardımcı olmak için oldukça faydalı olacağını belirtiyor.

CALSTART Otobüs Programları Direktörü Jared Schnader şunları söyledi: “Kaliforniya, New York, Florida, Kentucky ve Oregon’daki büyük toplu taşıma acenteleri gibi erken benimseyenler liderlik etmeye devam ediyor, ancak yine de ölçekte değil. Sıfır emisyonlu teknolojilere aşina olmayan daha küçük toplu taşıma kurumları ve bölgeleri, geçişlerini başlatmak için ek kaynaklara ve çabaya ihtiyaç duyuyor.”
Kaliforniya eyaleti, ABD’deki en büyük tamamen elektrikli otobüs filosunu işleten Antelope Valley Transit Authority ile birlikte en tam boyutlu sıfır emisyonlu otobüsleri kullanıyor ve bu da genişlemeye devam ediyor . New York ve Washington eyaletlere göre ikinci ve üçüncü en büyük toplamlara sahip. Örnek olay: New York, tam boyutlu sıfır emisyonlu elektrikli otobüs siparişlerini 2020’de 77’den 2021’de 195’e önemli ölçüde artırdı.
MTA Elektrikli Otobüsler

Metropolitan Ulaşım Otoritesi, şarj altyapısıyla birlikte New York’un elektrikli otobüs filosunu genişletti                                            © NEW YORK EYALETI METROPOLITAN ULAŞIM OTORITESI

CALSTART’ın raporu, 2020’de 87 otobüsten 2021’de 169’a neredeyse iki katına çıkan rakamlarla yakıt hücreli elektrikli otobüslerin artan popülaritesini de ortaya koydu. Yıl boyunca, California ve Massachusetts, yakıt hücreli elektrikli otobüs filolarını ekledi ve NFI, AC Transit’e 20 otobüs tedarik etti. yakıt hücreli elektrikli otobüsler ve Kaliforniya’da ek 5 yakıt hücreli elektrikli otobüse sahip Get Bus . Texas ve Washington da ilk yakıt hücreli otobüslerini satın aldı. Yakıt hücreli elektrikli otobüsler daha geniş bir menzile sahip olduğundan, bu seçenek uzun rotalara uygundur.

CALSTART, ABD havaalanlarının 2020’den itibaren sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 19’luk bir büyümeyi temsil eden 131 tam boyutlu ve 119 küçük sıfır emisyonlu otobüsü benimsediğini kaydetti. Örneğin, San Diego County Bölge Havaalanı , sıfır emisyonlu elektrikli San Diego Flyer’ı  Kasım ayında piyasaya sürdü. 2021.