TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI YEREL YÖNETİMLER VE GÖÇ RAPORUNUN LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hollanda Büyükelçiliği MATRA Programı kapsamında, Marmara Belediyeler Birliği, Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan raporun lansmanında Hollanda Büyükelçiliği Siyasi Danışman ve Birim Başkanı Patty Zandstra açılış konuşmasında “Göç, Türk halkı ve Avrupa için temel öneme sahip bir konu. Bu alandaki gelişmeler, politikalarımızı yeniden düşünmemiz ve yeniden adapte etmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, en çok geçici koruma altındaki Suriyelinin bulunduğu ilçe olarak göç odağında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

Marmara Bölgesi’nde 94 belediyede 88 belediye başkan yardımcısı, 78 müdür ve 102 uzmanın katılımıyla toplamda 268 görüşmenin gerçekleştirdiği saha çalışması sonuçları rapor yazarları Prof. Dr. M. Murat Erdoğan, Burcuhan Şener ve Merve Ağca tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Program kapsamında belediyelerin mültecilere sağladığı hizmetler ve kurumsal kapasiteleri, belediye başkan yardımcılarının gözünden zorunlu göç, belediye temsilcilerinin mültecilere dair gözlem ve tutumları ve göç yönetişiminde müdür ve uzmanların rolü ele alındı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Dr. Nihal Eminoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği tartışma oturumunda İstanbul Bilgi Üniversitesinden Prof. Dr. Ayhan Kaya, Işık Üniversitesinden Prof. Dr. Rabia Karakaya Polat ve ICMPD’den Tamer Kılıç değerlendirmelerini gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’DEKİ YABANCI NÜFUS ÜLKE NÜFUSUNUN %7,2’SİNDEN FAZLASINI OLUŞTURUYOR

2011 yılından beri yaklaşık 6,7 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı, 6,6 milyon Suriyeli ise ülke içinde yerinden edildi. Türkiye’de geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin sayısı 24 Şubat 2022 itibarıyla 3.746.674’e ulaştı. Ayrıca ikamet izni ile yaşayan bir milyon civarında yabancı bulunuyor. Türkiye’deki toplam 6 milyonun üzerindeki yabancı nüfus, ülke nüfusunun %7,2’sinden fazlasını oluşturuyor. 2021 yılı sonu itibarıyla kamplarda kalan Suriyelilerin sayısı yaklaşık 52 bin, yani geçici koruma kapsamındaki toplam Suriyeli sayısının %1,4’i oranında.

YALNIZCA İSTANBUL’DAKİ KAYITLI ULUSLARARASI GÖÇMEN 1 MİLYON 115 BİNİN ÜZERİNDE

Türkiye’nin en güçlü ekonomiye sahip bölgesi olan Marmara Bölgesi, iç göç hareketliliğinde olduğu gibi uluslararası göç hareketinin de en önemli hedef bölgesi ve Türkiye nüfusunun %31’ini oluşturuyor.

Yalnızca İstanbul’da 1 milyon 115 binin üzerinde kayıtlı uluslararası göçmen bulunuyor. İstanbul’da kayıtlı Suriyeli sayısı 601 bin iken yaşayan Suriyeli sayısı 963 bin. Bursa, ikamet izinli yabancı sıralamasında İstanbul, Ankara ve Antalya’nın ardından dördüncü sırada geliyor. Kocaeli’ndeki toplam mülteci nüfusunun %95’inden fazlası Suriyelilerden oluşuyor. “Kent mültecileri” olarak kentsel alanlarda yaşayan mülteciler, başta belediyeler olmak üzere yerel hizmet kuruluşlarına önemli ölçüde ilave sorumluluklar yüklerken insani hareketlilik hala devam ediyor. Belediyeler, alandaki tüm kısıtlılıklara rağmen sahada karşılaşılan sorunların üstesinden gelerek yerelde hizmet sunumunda bulunmak için takdire şayan bir çaba gösteriyor.

???? Raporu incelemek için: https://mbbkulturyayinlari.com/raporlar/marmaranin-kent-multecileri-belediyelerin-surec-yonetimi/