Yeni Renault Kangoo Van, 24 Avrupalı gazeteciden oluşan jüri tarafından 2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı (IVOTY) seçildi. Renault’nun yeni hafif ticari aracı, yeni Mercedes-Benz Citan ile birlikte son 12 ayda pazara sunulan 14 hafif ticari araç arasında en iyi hafif ticari araç olarak kabul edildi. 1,45 metre eşik genişliğine sahip yan kapısı ile Yeni Kangoo Van, son derece pratik ve kullanışlı özellikleriyle öne çıkıyor. Yeni Kangoo Van, mükemmelliğin bir marka haline geldiği Renault’nun Maubeuge fabrikasında üretiliyor.

IVOTY Jüri Başkanı Jarlath Sweeney, Lyon’daki Solutrans ticaret fuarında, Renault Grubu Hafif Ticari Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Sutcliffe’e yeni Kangoo Van için 2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı ödülünü takdim etti. Ticari, endüstriyel ve ulaşım araçlarında uzman 24 önde gelen gazeteciden oluşan Pan-Avrupa jürisinin değerlendirmesinde, Renault’nun yeni hafif ticari aracı geçtiğimiz aylarda pazara sunulan 11 farklı markanın, 14 hafif ticari aracını geride bırakarak birinci oldu.

IVOTY jürisi, Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü belirlerken; araçların hafif ticari araç sektörünün verimlilik, güvenlik, sürdürülebilirlik ve çevre standartlarına katkısını değerlendiriyor. Master (1998), Trafic (2002) ve Kangoo Z.E. olmak üzere, bu ödülle birlikte bir Renault ticari aracı 4. Kez IVOTY ödülü kazanmış oldu.

Ödülü değerlendiren Renault Grubu Hafif Ticari Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Sutcliffe: “Yeni Renault Kangoo Van’ı 2022 Yılın Uluslararası Ticari Aracı seçtikleri için tüm jüriye teşekkür etmek istiyorum. Renault’nun çok önemsediği bu ödül, takımlarımız için büyük bir gurur. Bu ödül, ekiplerimizin; en yüksek kalite standartlarına sahip ve profesyonel müşterilerimizin günlük yaşamını kolaylaştırmak için tasarlanan pazardaki benzersiz yenilikleri bünyesinde barındıran bir minibüs tasarlama ve üretme çabalarını ödüllendiriyor. Bu prestijli ödül aynı zamanda Renault’nun hafif ticari araç dünyasındaki 120 yıllık köklü geçmişini ve sahip olduğu bilgi birikimini de gözler önüne seriyor. 

Election véhicule utilitaire de l’année, stand Renault, Salon Solutrans à Lyon-Eurexpo, France, le 17 novembre 2021- Photo Bastien Roux / DPPI

 

YENİ KANGOO VAN, YENİLİKÇİ VAN

Yeni Kangoo Van, ticari kullanıma uygun en yenilikçi teknolojilere sahip özel yapım bir araç arayan, yüksek talepleri olan kurumsal filolara, esnafa ve büyük küçük tüm işletme sahiplerine hitap ediyor. Atletik ve dinamik bir tarza sahip yenilikçi hafif ticari araç aşağıdaki özellikleri bünyesinde barındırıyor:

  • Yeni Renault Kangoo Van çığır açan yenilikçi kolay yükleme çözümü B sütununu ortadan kaldırarak 1,45 metrelik eşik açıklığı ile pazardaki en geniş sağ kapı erişimini kullanıma sunuyor. Ayrıca ‘Kolay İç Raf’ çözümü ile ana depolama alanının daha iyi kullanılması için uzun nesneleri güvenli bir şekilde yüksekte saklamak üzere katlanır raf kullanıma sunuyor.
  • 3,9 m3’e kadar yükleme hacmi, isteğe bağlı olarak 800 kg’a yükseltilebilen 600 kg taşıma kapasitesi ve 1.500 kg römork çekme kapasitesiyle sınıfının en iyi özelliklerini sunuyor.
  • Gelişmiş termal ve akustik konfor, 60 litre saklama alanı ve opsiyonel olarak üç yetişkine kadar oturma alanı sunan ergonomik bir iç mekan. Bu kombinasyon aynı zamanda orta koltuk sırtlığını katlayarak mobil bir ofise dönüştürülebilmesi anlamına geliyor.
  • 8 inç ekranlı yeni Renault EASY LINK multimedya sistemi, akıllı telefon sabitleme standı, 15 W kablosuz şarj, kolay ve güvenli erişim için Renault eller serbest anahtar kartı, iki adet USB ve iki adet 12 volt soketi ile gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri sunuyor.
  • Daimi Geri Görüş Asistanı, Aktif Acil Durum Freni, Römork Salınım Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleyici ile Şeritte Kalma Asistanını bir araya getiren Otoyol ve Trafik Yardımcısı dahil olmak üzere 12 yeni nesil ADAS.
  • 6 vitesli manuel veya 7 vitesli EDC otomatik şanzımanla sunulan verimli 1.3 TCe benzinli ve 1.5 Blue dCi dizel motor yelpazesi ise dizel ve benzinde sırasıyla 4,8 lt/100 km ve 6,1 lt/100 km yakıt tüketimine sahip iki Ecoleader motor.

Yeni Kangoo Van’ın elektrikli versiyonu 2022’nin ilkbaharında ve uzun versiyonu ise daha sonra gelecek.

MAUBEUGE FABRİKASI, MÜKEMMELLİK MERKEZİ

Fransa’nın kuzeyinde bulunan Maubeuge’deki Renault fabrikası, 1997 yılından bu yana, Kangoo’nun amiral gemisi üretim sahası olarak öne çıkıyor. Yeni Kangoo’nun LCV ve minivan modellerinin yanı sıra ortak markalar Mercedes-Benz ve Nissan’ın araçlarının üretimini gerçekleştirmek ve mümkün olan en yüksek kalitede üretimi sağlamak üzere Renault, fabrikaya 450 milyon Euro yatırım yaptı. Söz konusu yatırım; çok büyük parçaların preslenmesi için tasarlanan yeni bir Yüksek Hızlı XXL baskı hattı, 630 yeni sac robot, yeni uygulama robotları ve yeni bir boya kalite kontrol hattı, eksiksiz parça temini, montaj tesislerinin modernizasyonu ve yeni bir son işlem hattını kapsıyor. Fabrikaya ayrıca yeni Kangoo Van’ın 2022 ilkbaharında satılacak olan elektrikli versiyonuna hazırlanmak için yeni bir batarya montaj atölyesi de eklendi.

Election véhicule utilitaire de l’année, stand Renault, Salon Solutrans à Lyon-Eurexpo, France, le 17 novembre 2021- Photo Bastien Roux / DPPI

RENAULT KANGOO, GERÇEK BİR BAŞARI HİKAYESİ

Renault, 1997 yılındaki lansmandan bu yana üç nesil boyunca hem binek hem de ticari olmak üzere dünya genelinde 4,3 milyon Kangoo üretti. Ana üretim tesisi Maubeuge olan Kangoo, ayrıca Arjantin, Córdoba’daki Santa Isabel fabrikasında da üretildi.