Mercedes tüm ürün gamını 2030 yılında tamamen elektrikliye dönüştürüyor

Mercedes, hafif ticari araçlar da dahil olmak üzere tüm ürün gamlarında 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelmeye hazır.
Mercedes-Benz aynı zamanda üretim ve geliştirmede dikey entegrasyon seviyesini derinleştirecek ve elektrikli tahrik teknolojisinin tedariğini geliştirecek. Bugün ise İngiltere merkezli elektrik motoru şirketi YASA’nın satın alındığı açıklandı.  22 Temmuz 2021

Mercedes-Benz, dünya çapında bir dijital etkinlik sırasında, örneğin e-Sprinter gibi hafif ticari araçlar da dahil olmak üzere tüm ürün serilerinde 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelme stratejisini açıkladı. 2025’ten itibaren tüm yeni mimariler sadece elektrikli olacak ve 2022 ile 2030 yılları arasında akülü elektrikli araçlara 40 milyar Euro’yu aşan Ar-Ge yatırımları yapılacak. Elektrikli kamyonetler ve hafif ticari araçlar için yeni mimarilerden bahseden Mercedes, Gelecekte emisyonsuz ulaşıma ve şehirlere katkıda bulunacak olan VAN.EA mimarisi olarak adlandırılan sistemin çalışmalarına da devam ediliyor.

Mercedes ve otomobillerde ve ticari araçlarda tamamen elektrikli hale gelmek için önemli görülen satır başları
Mercedes tarafından bugün açıklanan hedeflere ulaşmak için elbette aktarma organları bileşenleri ve şarj altyapısı konuları çok önemli. Alman şirketinin Avrupa ve ABD’de sekiz Gigafactory kurmayı ve çok yakında açıklanacak bir ana Avrupalı ​​ortakla takım kurmayı planlaması tesadüf değil. Bu, markanın gerekliliklerini yerine getirmek için 200 Gigawatt saatin üzerinde bir pil kapasitesi sağlaması beklenen, akü sistemleri oluşturmaya ayrılmış, halihazırda planlanmış dokuz fabrikadan oluşan ağa bir ilave oluyor.

Daimler AG ve Mercedes-Benz AG CEO’su Ola Källenius
Yeni nesil aküler, yüksek standartlarda olacak ve tüm Mercedes-Benz otomobil ve kamyonetlerinin %90’ından fazlasında kullanıma uygun olacak ve tüm müşterilere bireysel çözümler sunacak kadar esnek olacak. Mercedes-Benz, bir sonraki pil nesliyle birlikte, anotta silikon-karbon kompozit kullanarak enerji yoğunluğunu daha da artırmak için SilaNano gibi ortaklarla birlikte çalışacak. Bu, benzeri görülmemiş bir menzile ve hatta daha kısa şarj sürelerine izin verecektir. Katı hal teknolojisi söz konusu olduğunda, Mercedes-Benz, daha da yüksek enerji yoğunluğu ve güvenliği olan piller geliştirmek için iş ortaklarıyla görüşüyor.

Mercedes tamamen elektrikli olacak
Mercedes-EQ Ailesi  2021 yılında tanıtılmaya başlandı; Daimler AG ve Mercedes-Benz AG Yönetim Kurulu Başkanı Ola Källenius ; Karlılık hedeflerimizi korurken bu daha hızlı dönüşümü yöneterek Mercedes-Benz’in kalıcı başarısını sağlayacağız. Nitelikli ve motive olmuş iş gücümüz sayesinde bu heyecan verici yeni dönemde başarılı olacağımıza inanıyorum.
Elektrik motorları, İngiltere merkezli YASA’nın satın alınması
Mercedes-Benz aynı zamanda üretim ve geliştirmede dikey entegrasyon seviyesini derinleştirecek ve elektrikli tahrik teknolojisini tedarik edecek. Bugün İngiltere merkezli elektrik motoru şirketi YASA’nın satın alındığı açıklandı: YASA, Mercedes-Benz’in %100 iştiraki olacak. Bu anlaşma ile, ikincisi, yeni nesil ultra yüksek performanslı motorlar geliştirmek için eksenel akılı motor teknolojisine ve uzmanlığına erişim kazanıyor.

Bir diğer önemli husus ise şarj altyapısı konusudur. Mercedes, müşterilerin kimlik doğrulama ve ödeme işlemleri için ek adımlar gerekmeden takmalarına, şarj etmelerine ve fişten çekmelerine olanak sağlamak için Tak ve Şarj moduna güveniyor. Mercedes me Charge’ın dünya çapında 530.000’den fazla AC ve DC şarj noktasına sahip olması bekleniyor.

Mercedes-Benz ayrıca şarj ağını genişletmek için Shell ile birlikte çalışıyor. Müşteriler, Shell’in 2025 yılına kadar Avrupa, Çin ve Kuzey Amerika’da 30.000’den fazla şarj noktasından oluşan Recharge ağına gelişmiş erişim elde edecek.

Yeni üretim stratejileri
Tüm dünyadaki üretim tesislerinin yeniden düzenlenmesine gelince (burada e-kamyon üretimi için Almanya’daki Wörth tesisinden bahsediyoruz), Mercedes-Benz küresel üretim ağını rampa hızıyla yalnızca elektrik üretimi için hazırlıyor -artan piyasa talebini takip etmek için çalışmalara hızla devam ediliyor.  Örneğin, önümüzdeki yıl üç kıtada yedi noktada sekiz Mercedes-Benz elektrikli araç üretilecek. Ayrıca, Mercedes-Benz AG tarafından işletilen tüm binek otomobil ve akü montaj tesisleri, 2022 yılına kadar karbon nötr üretime geçecek. Son olarak grup, geri dönüşüm kapasitesini ve bilgi birikimini geliştirmek ve güvence altına almak için Almanya’nın Kuppenheim kentinde yeni bir pil geri dönüşüm fabrikası kurmayı da planlıyor.