WWF’in Kentimi Seviyorum İletişim Kampanyasında Dünya İkincisi Denizli Şehri Oldu

5 nisan 2021

WWF’in Kentimi Seviyorum İletişim Kampanyasında Dünya İkincisi olan Denizli,  İklim Hedefleri için Harekete Geçti: Kentlerimizin İklim Hedeflerini Artırmasına Destek Oluyoruz

WWF’in Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda teknik raporlamada Türkiye birincisi olan Denizli, küresel ölçekteki “Kentimi Seviyorum” iletişim kampanyasında da dünyada 54 kent arasında sosyal medya üzerinden yapılan halk oylamasında en yüksek ikinci oy sayısını elde etti.  WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli,  Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde gerçekleşen bir törende Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a plaketini sundu.  

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), 10 yılı aşkın süredir küresel ölçekte yürüttüğü Tek Dünya Kentleri Yarışması ile kentleri iklim değişikliğiyle mücadelede iddialı hedefler koymaları ve bu hedeflere ulaşmalarına hizmet edecek plan ve eylemleri geliştirip hayata geçirmeleri için teşvik ediyor.

WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)  Türkiye bacağını yürüttüğü, kentlerin iklim krizi üzerindeki etkilerini azaltmalarını hedefleyen Tek Dünya Kentleri Yarışması’na 2019-2020 döneminde Türkiye’den 5 kentimiz dahil oldu. Kentlerin iklim değişikliği ile ilgili azaltım ve uyum hedeflerini yükseltmek için desteklendiği program çerçevesinde bu kentlerde binalarda enerji verimliliği özelinde yeşil imar şartnameleri hazırlanması için teknik destek ve eğitimler verildi.

Denizli 2020 yılında 53 ülkeden 255 şehrin katıldığı Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda teknik raporlamada Türkiye birincisi olarak finale kalmayı başardı. Finalist kentlerin katılımıyla düzenlenen ve kent sakinlerini yaşadıkları şehrin iklim hedefini ve eylem planını değerlendirmeye çağıran Kentimi Seviyorum Yarışması’nda ise Denizli aldığı oylarla, Filipinlerin Batangas kentinin ardından dünya çapında 54 kent arasında 2. olmayı başardı. Denizli kent sakinleri, verdikleri destek oyları ile kent yönetimini kampanyada dünya ikinciliğine taşırken, iklim hedeflerini gerçekleştirmesi için Büyükşehir Belediyesi’nden yüksek beklentileri olduğunu da ifade etmiş oldu.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, 5 Nisan 2021 tarihinde, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılarak Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a Kentimi Seviyorum Dünya İkinciliği plaketini takdim etti. Aslı Pasinli, Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in de katıldığı törende “WWF -Türkiye olarak yüksek iklim hedefleri ve bu konuda halkının desteğini alma konusundaki başarısı nedeniyle Denizli Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyoruz. Bugün ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Eylem Şube Müdürlüğü kurduğunu,  Eylem Planı hazırlamış olduğunu ve bu planların uygulanacağını tüm basına duyurmalarından büyük memnuniyet duyduk. Önümüzdeki süreçte iklim hedeflerinin ve eylem planının takipçisi ve destekçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz” dedi.

Dünya nüfusunun % 55’ini oluşturan ve 2050 yılına kadar % 66’lık nüfus payına sahip olması beklenen kentler, hâlihazırda küresel karbon emisyonlarının % 70’inden fazlasından sorumlu. Bu nedenle, kentlerin iklim krizi ile mücadele etmek için harekete geçmesi şart. Bu yolda önemli rol oynayacak öncü kentler, sergileyecekleri iyi örneklerle dünyanın diğer kentlerine ilham verebilir.